Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Foox

Netknut psanou předlohou může jen odhadovat, že pravděpodobně v knížce funguje lépe ona linka z druhé poloviny filmu, kde se z černé komedie zabrousí do vážnějšího psychologického profilu ˇpana policajta. Naštěstí to skvostně vynahrazuje ona první polovina, kde si snímek nebere žádné servítky a s drsně humorným pohledem jede jak dobře namazaný stroj. P. S. Doporučeno jen pro otrlejší. 70% ()

Enšpígl

Když jsem si úplně poprvé přečet českej název, říkal jsem si, ha novej dokument o našem prezidentovi, jenže hlavní hrdina ve svý amorálnosti předčí toho našeho násosku z vysočiny o několik tříd a to už opravdu stojí za pozornost. Uživatelé csfd opravdu nemohli od Poma dostat lepší vánoční biják. Hlavně v první půli má film ďábelský tempo a hláškoměr se vytačí do červenýho (Píchals jí ze zadu ? Jasně, zepředu píchaj holky jen buzny. ) Natočit onanii takovým způsobem, že při ní smíchy seru červoteče na to je potřeba mít koule z ocele. Ke konci se filmek mírně proměňuje v slzavý údolí a tím ztrací na svým vražedným tempu a ani ataky na bránici už nejsou tak intezivní. Ovšem i tak film doráží do cílové pásky s rukama nad hlavou a přebírá pohár, protože podobnou jízdu divák v kině moc často nezažívá.P.S. Zajímalo by mně co to bylo za pořad na který se James (mimochodem vynikající) tak rád díval na svý plazmě. ()

Vančura

Fascinující herecká exhibice Jamese McAvoye, který se hlavní role chopil s mimořádnou působivostí. Jeho postava je tak báječně napsaná, že veškerou pozornost strhává na sebe. A to přitom o další zajímavé postavy v tomto nevšedním filmu rozhodně není nouze. Ačkoli jsem stejnojmennou románovou předlohu Irvina Welsha nečetl, skrze její filmovou adaptaci jsem opět - jako už tolikrát předtím - pocítil obdiv k tomuto skotskému tvůrci a jeho schopnosti dávat vzniknout textům, které mě tolik baví a oslovují. Jak to ten Welsh jenom dělá, že se mu vždy podaří přijít s něčím, co je tak zábavné, dynamické, moderní, vtipné, invenční, zběsile energické a jednoduše tak dobré, že nesnese srovnání s nikým jiným? Jeho rukopis je vždy nezaměnitelný, a přece je pokaždé tak nový! U sledování SVIŇÁKA jsem měl celou dobu pocit, jako by na mě dýchly bezstarostné filmové devadesátky - než mi došlo, že je to asi tím, že je to natočeno podle knihy z roku 1998. A je to vlastně dobře, že na sebe tahle adaptace nechala tak dlouho čekat, protože je jako závan starých zlatých časů. Film to jistě není dokonalý, ale mně osobně nesmírně sedl, protože se mi svými specifickými kvalitami trefil do vkusu a je to přesně můj cup of tea. Objektivně asi za 4 *, subjektivně o jednu víc - natruc hejtrům a sucharům. LÁSKA NEBESKÁ je mrtvá, toto je můj nový vánoční film číslo 1, haha. UPDATE 20. 10. 2015 Podruhé zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné Welshovy knihy. Zatímco Welshův velkolepý román mě přivedl do sedmého nebe a bezmezně mě nadchnul, očaroval a ohromil, jeho filmová adaptace mě napodruhé neuvěřitelně otrávila. A to především tím, jak radikálně se odklání od ducha předlohy a co vše z ní bylo vypuštěno - pryč je veškerá živelnost a spontánnost předlohy, nespoutaný proud vnitřní řeči hlavní postavy, jeho zběsilá nadrženost a posedlost sexem, zhoršující se vyrážka na ptákovi, tasemnice v jeho útrobách... vše se brutálně vyškrtalo, aby jediná původní věc, s kterou scenárista přišel místo toho, byly ty stupidní Brucovy halucinace. Další věci se změnily k nepoznání: děj je z r. 98 přenesen do současnosti (2013), Bruce si místo Amsterdamu vyrazí do Hamburku, místo volvem jezdí saabem, ze zabitého černocha je Japonec... a to jsem vyjmenoval jen 4 výrazné odklony za všechny, u nichž mi zrovna ani v jednom případě není jasné jejich odůvodnění. Welshův text je nespoutaná literární energie, ohromující svým jazykem, která jde až na dřeň - a film se vedle něj krčí jako tisíckrát zeslabený odvar, jako cudná 12+ podívaná pro cenzurou odkojené přizdisráče, kteří by na filmovém plátně nevydýchali ani desetinu toho, co se odehrává v románu (skutečnost, že ten film ve skutečnosti dostal erkový rating, svědčí pouze o tom, že v literatuře panuje díkybohu nesrovnatelně větší svoboda než ve filmu). Ten film měl zajít mnohem dál a daleko víc se odvázat, takhle vzniknul jen mdlý a průměrný snímek, který je předurčen k postupnému zapomnění. Podobně jako u jiných nepovedených adaptací mých oblíbených románů se i zde nemohu ubránit intenzivní chuti vykřičet do světa: když to nejste schopni natočit se vším všudy, tak se na to doprdele vyserte. UPDATE 17. 6. 2018 - Na třetí zhlédnutí mě to bavilo asi nejméně. Knihu už jsem zase skoro zapomněl, a tak mi přišlo, že pro člověka, který ji nezná, je ten film docela nepřehledný, protože je postavený na knize, z níž se ale strašně moc látky vypustilo. Bavilo mě tam nakonec asi jen to herectví Jamese McAvoye, který je zde prostě skvělý, jinak si myslím, že ten film za vidění skutečně moc nestojí, a to ani pro lidi, kteří knihu nečetli, ani pro ty, kdo ji četli - pro ty to platí obzvlášť. () (méně) (více)

genetique

Postava skorumpovaného fízla, ktorý prepadol mnohým nerestiam (v tomto prípade sexizmus, drogy, či rasizmus) tu bola už nespočetne veľakrát a tak je treba prísť s niečím originálnym, aby film dokázal zaujať. Jon S. Bird ako režisér a scenárista sa však o to snaží až príliš, zbytočne tlačí na pílu, skúša rozobrať hlavnú postavu z rôznej perspektívy, no stále to nieje to, na čom by som si divácky zgustol. McAvoy pritom naozaj exceluje, no jeho postava šialeného "strážcu zákona" nedostáva patričnú hĺbku a zmysel (pokiaľ teda nešlo o prevtelenie sa do negativistických myšlienkových pochodov). Pokus o psychologickú rovinu v druhej polovici tak vyznieva prinajmenšom smiešne a povrchne. Zameranie sa na vtipný vývoj príbehu po vzore ritchieoviek by filmu pomohol asi viac. Potenciál na to bol po stránke scenáru, postáv i hercov samotných. 60%. ()

*CARNIFEX*

Bruce Roberts je detektívom, ktorý čaká na povýšenie. V ceste na novú pracovnú pozíciu mu stojí nielen úspešné ukončenie prípadu vraždy mladého japonského študenta, ale aj konkurencia v podobe kolegov či chorá myseľ, ktorá ho neustále prenasleduje. Dokáže Bruce zvládnuť svoje emócie a tak dospieť k vysnenému postupu? Veľmi zvláštny, no zároveň originálny snímok, ktorý dokáže zaujať nie len príbehom či svojským vtipom, ale aj pohľadom do vnútra naštrbenej psychiky človeka, poznačeného životnou traumou. Takto nejak si to predstavujem ja. Rád by som ešte vyzdvihol herecký výkon Jamesa McAvoya. Palec hore. ()

• James McAvoy má schopnost zvracet podle své vůle. Díky tomu ve scénách, kde je Brucovi (James McAvoy) zle, zvracel McAvoy doopravdy. (Cheeker)
  • Bruce (James McAvoy) je fanouškem edinburghského fotbalového klubu Heart of Midlothian, v jehož barvách od Mary (Joanne Froggatt) dostane i upletenou šálu. (Koldyn)
  • Keď Bruce (James McAvoy) číta vo výklade výsledky z futbalu, na obrazovke sa zobrazí čas 4:45. V decembri je v Edinburgu o takomto čase už tma, vo filme je však jasný deň. (toi-toi)