Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (490)

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Přesný pohled na americkou demokracii, před kterou se nejeden totalitní režim musí s úctou poklonit. Miloš Forman jako vždy daný problém bezchybně a nadčasově dokázal převést na plátno, kde na diváka vybafne jako malinká třešnička na dortu životní výkon Woody Harrelsona (kdo by to do toho kluka řekl). Na druhou stranu co tam proboha předváděla Courtney Love, na to se nedalo dívat. Rozehrála se až když začala fetovat, a to bylo pozdě. Ed Norton už jen příjemně doplňuje nadprůměrné osazenstvo. Sentiment výjimečně nezařadím mezi mínusy, neb film napsal sám život, na papír už mu pomohli jen scénáristi. Škoda jen špatné ruky při výběru Althey, taková Ashley Judd, kterou tam chtěl sám Flynt by se mi líbila více. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Mám ten film ráda. Courtney je vyžilá vulgární troska, pryč jsou úspěchy Hole, máme čtvrt století po Kurtovi... ale to, co předvedla ve Formanových filmech, to je malý zázrak. A on měl tu holku rád a ukázal mi ji tak, že bavila i mě. Kolem uvedení filmu proběhlo nemálo humbuku, nepřišli na ni někteří lidé, kterých si Forman vážil, mrzelo ho to, ale vzal to statečně a s humorem. Jak je u něj zvykem. Čas od času na film narazím, když běží v bedně a nikdy ho nedokážu vypnout. To je z mé strany asi nejvyšší možné hodnocení. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Vůbec se nedivím, že tenhle film v roce 1996 spustil v Americe poprask. Otevřel totiž sérii témat, o kterých se v Americe ani dnes příliš nemluví. A ne jen tak ledabyle...ale rovnou to odpálil pěkně v kopě a po hromadě v jednom uceleném filmu. Život Larryho Flynta prostě nebyl pro pruďase. Ne nadarmo totiž už od dětství vím, že Hustler byl vždycky nejdrsnější časák na trhu. Je teda pravda, že v dnešní době už to zřejmě nikoho nepřekvapí, protože dnes už pomalu i desetiletý dítě na základce ví, co je to fisting, ale tenkrát to byl masakr. A já jsem moc rád, že u té hysterie stál právě Miloš Forman. Je totiž hrozně fajn vidět, že zvolenou šanci neváhal využít a pěkně Hollywood tenkrát pozlobit. Dneska už si to nikdo nedovolí. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Pěkná ukázka té pravé americké svobody. A to si asi dokážete představit, jak to vypadalo v padesátých letech za mccarthismu. Jasně, svoboda každého člověka je vykoupena jeho nesvobodou v určitých věcech, jako třeba že nesmíme nikoho vraždit nebo si dělat, co chceme. Absolutní svoboda je anarchie, ale opak je totalitární vězení. A přestože si dneska kdekdo myslí, jakej byla vždycky Amerika ostrůvek demokratické svobody, tak si uvědomte jedno. V Americe byl nejsvobodnější WASP (bílej anglosaskej protestant) a to hodně dlouho. Černoch, homosexuálně zaměřený člověk nebo žena má mnohem menší práva. Ne ty zaručený státem, ale ty, který vytvářejí obyčejní lidé svým chováním - právnost (pokud se to tak dá nazvat). A nedej bože, že by to byla černá lesbička. Dnes je podle mě Amerika mnohem nesvobodnější, než třeba naše země za totality. Důvod? Možná, že si každej až tak moc hledí svých vlastních soukromých práv a jejich obhájení, že v důsledku zapomíná a omezuje práva všech ostatních víc než kde jinde (odosobnění). A Larry Flyntovi, aspoň podle tohoto filmu, šlo o právo všech, i když mi připadlo, že to později dělal už jen proto, že měl tvrdou hlavu a nechtěl ustoupit. Anebo se jen pletu. ()

forsberg 

všechny recenze uživatele

Obliba Formanových biografických filmů myslím hodně závisí na tom, jak je vám sympatický jejich hrdina. Já jsem si prostořekého Larryho Flynta zamilovala. Takže zapomeňte na slůvko kontroverzní a vychutnejte si výborný příběh o chlapíkovi který miloval svou práci, svou ženu, rozcapený bobry a měl kurevsky dobrého advokáta. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (43)

  • Miloš Forman tvrdl, že Courtney Love přišla na jejich první schůzku pod vlivem drog. Ve chvíli, kdy se ji chystal odmítnout, mu však došlo, že je pro roli Althey dokonalá. Práci jí ale nabídl pouze pod podmínkou, že se po celou dobu natáčení nedotkne drog a každý den se podrobí testům na jejich přítomnost v krvi. Což mu slíbila a svůj slib dodržela. Později pak tvůrce ocenil její disciplinovanost i herecký talent a pokáral některé kritiky, podle nichž vlastně "ani nemusela moc hrát". Ve skutečnosti totiž během chronologicky probíhajícího natáčení procházela přesně opačným procesem, než její postava: úvodní scény v nichž je Althea ještě mladá a svěží, odehrála s těžkými, často fyzicky se projevujícími, abstinenčními příznaky. A naopak později - když je z postavy troska - už se Love ve skutečnosti cítila velmi dobře. (Kubrickon)

Související novinky

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Včera ve věku 86 let zemřel režisér, scenárista a pedagog Miloš Forman. Držitel dvou Oskarů, tří Zlatých glóbů a celé řady dalších mezinárodních cen vyrůstal jako sirotek u příbuzných v Náchodě. V… (více)

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (více)

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)

Reklama

Reklama