Český ráj: Ráj v srdci Čech

(TV film)
  • Česko Český ráj
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2003, 27 min

„Na jih se to pomalu, mírnými vlnami sváží k labské rovině, které podhoráci říkají Kraj. Na východ je Valdštejnův Jičín a Prachovské skály, na západě Mladá Boleslav se svým hradem a mezi oběma městy se obloukem táhne bohatý obrys Českého ráje. Pohanská hora, Kozákov, Hrubá skála, Panna a Bába - dvojvrší Trosek, a docela vzadu se modrá dlouhé pásmo Jizerských hor a Krkonoš. To je tedy Šrámkův obzor. V samém jeho středu je Šrámkova Sobotka, město básníků, ševců a kantorů, nebo ještě přesněji řečeno: čepem, osou toho kraje je starý Černínský zámeček, trochu exotická Okrouhlice, trčící na vršku nad kadeřavým hájem.“ Tak charakterizoval Karel Čapek krajinu blízkou jeho srdci – Český ráj. Český ráj. V tomto poetickém názvu, který vznikl v 19. století, se spojuje dramatická krajinná scenérie s romantikou historických památek. Je to unikátní členitá krajina pískovcových skal, kaňonů, míst dalekých výhledů, polí, luk, mokřadů a rybníků, středověkých hradů, zámků a lidové architektury. Je to malá, kapesní krajina, která se vtiskne do paměti a mnohdy do srdce. (oficiální text distributora)

Sifaka

Asi nejhezčí místo naší země, fakt nádherná příroda a pamatky.Rád se sem vracím.Povedený dokument, který ukazuje vše nejpodstatnější. ()

Oonika

Krásně natočený dokument, jen mě trochu mrzí opět takový ten unylý typicky dokumentární komentář. ()

progression

Krásný dokument o jednom z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst naší země Českém ráji. I u mne je tomu tak, byl jsem tam mockrát a v různých ročních obdobích a nikdy mne tento "klenot Čech" nezklamal. Vzhledem k tomu, že od poslední návštěvy už "pár" pátků uplynulo, rád jsem si nejznámější místa připomenul i zavzpomínal, těch zážitků a nostalgických vzpomínek bylo opravdu "hafo". ()

filmmovier

Odjakživa jsem hrdý na to, že bydlím kousek od Jičína a do Českého ráje to tedy mám, co by kamenem dohodil. A můj blízký kráj dělá svému jménu čest. Je tady všechno - krásné zříceniny, hrady, zámky a nádherná skalní města. A tenhle dokument to vše ukazuje v tom nejlepším kabátě a já jsem rád, že vznikl, protože tu atmosféru zachytil fakt přesně. 100% fakt nestačí, ještě bych přidal. ()