Is America Number One? With John Stossel

(pořad)
všechny plakáty

Radek.SCH

Krapet neaktuální. Snaží se nám to namluvit, že když odstraníte veškerou byrokracii a necháte lidi napospas osudu, začnou se snažit a budou víc kreativní (v zásadě souhlasím), ale takovou Čínu prezentují jako bezvýznamnou ekonomiku, která je příkladem toho, jak by to nemělo vypadat - komunismus, bez svobodného trhu (práce, podnikání a [podle tvůrců] tomu hlavně chybí svobodné a neregulované finančnictví/bankovnictví). No a o 10 let později... snad čtete noviny. A třeba takové Irsko se svou pravicovostí a Island s deregulací bank v roce 2001 na to dojeli a (fakticky) zbankrotovali. Navíc "hrozí", že nejvytíženějším přístavem na světě nebude Hong Kong jako doposud, ale štafetu po něm převezme Šanghaj. Takže pánové: jedna pravda prostě neexistuje. A pokud chcete znát můj názor: regulace bank = ANO (nemyslím tím vyšší zdanění); ale zbytečná byrokracie, vymýšlení nových daní a zvyšování starých, regulace pracovního a firemního/obchodního(?) trhu, zadlužování, velké přerozdělování (kde se toho sakra hodně "ztratí"), cla, kvóty, nesmyslné (a drahé) podporování zemědělců v EU (přitom jsme se už na základce učili, že vyspělý stát se pozná podle poměru zemědělství/průmysl/služby, přičemž čím víc zemědělství, tím zaostalejší stát), všemožné dotace apod. = NE (laický názor stavaře). A odpověď na otázku: Is America Number One? Odpověď: Už dlouho nebude. Nebo kde myslíte že to skončí, když USA roste ročně o 1-2 % a Čína o 8-10 %? ()