Vianoce s Marianom Vargom

všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
Československo, 1978, 30 min

Marian Varga

Vianočný koncert Collegium musicum z Reduty v Bratislave. (oficiální text distributora)

Radko

Vargove a Hammelove piesne s Vianočnou a zimnou tematikou. Krásu piesní čas neodvial, no zvyšok je esencia doby. Občasné prestrihy do diváctva ukazujú masu smrteľne vážne sa tváriacich divákov odetých do textilných výdobytkov socialistického odevného priemyslu s účesmi a lá Naďa Urbánková (ženy) a zvláštne fúkanými účesmi mužov. Jednotne vážne publikum, neuvoľniace sa ani vplyvom hudby, mi nevdojak pripomenulo pieseň Charlie Soukupa "Zní píseň nad pracovním táborem..." Pri potlesku tiež vidno len otupelé, znudené stroje, až na výnimky nebadať žiadne radostnejšie pohnutie. Koncerné úbory muzikantov ladia s dobovou érou lesklých flitrov na oblekoch či špicatých, obrovitánskych límcov. Jednotlivé piesne sú jemne animovane dotvorené výtvarníkom Ivanom Popovičom. Jeho dokreslené padajúce vločky snehu predeľujúce jednotlivé piesne z dnešného pohľadu viac než čokoľvek iné pripomínajú cédečká. Režisérom koncertného záznamu je známy slovenský textár (Elán, Prúdy, Grigorov), spisovateľ, cestovateľ a rozhlasový tvorca Boris Filan. ()