Co je to krása

všechny plakáty
Československo, 1978, 40 min

Režie:

Kuba Jureček

O mistrech lidové umělecké výroby.  Ve filmovém dokumentu navštívíme prostředí mistrů lidové umělecké výroby, jako jsou vyšívačka Božena Gálová, přítelkyně Vladimíra Úlehly Maryška Procházková ze Strážnice, hrnčíř Jaroslav Vlček, Ludmila Okénková z Hrubé Vrbky, Rozka Falešníková z Uherského Hradiště, Václav Mihola, Jan Konečný. Film byl natáčen v roce 1978 a některé z těchto postav už nežijí, ale mají stále pokračovatele. (oficiální text distributora)

igi B.

"Veškerá krása v socialistické společnosti patří pracujícím umělcům!" . . . Jo, tohle heslo jsem si potměšigile stalinsky prudce vymyslel při sledování téhle >ideověkulturní< nejapnosti, ale přesně vystihuje formu a obsah pro mě televizí veřejné služby nepochopitelně recyklované normalizační materie, adorující mnohdy všelijaký kvaziumělecký rádobyfolklorní kýč ukrývající se pod pláštíkem takzvané "umělecké lidové výroby". Co vyznívalo d.m.s.n. už tehdy (mmj. i při pohledu na ty >úžasné< venkovské břízolitem a ležatými trojokny zprasené chalupy) uměle a ukoptěně (spíš jako dobově propagační snažení ve prospěch obchodů zvaných "Krásná jizba"), dnes působí na našince až pofiderně falešně a trapně. A to fakt nemám nic proti kráse zachovaných venkovských jizeb a tradičního přirozeného a poctivého lidového umění! . . . Ta jedna hvězda tedy jen za to málo smysluplného a spíše za kouzlo nechtěného jako dokladu debilní a falešné doby, ve které tenhle filmek (včetně jeho neskutečně nejapných průvodců) vznikl. Tož tak teta a pozdravujte stryca a stařenku Falešníkovou... ;o] - - - P.S. Pro šuhaje a cérečky více tu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1010209694-co-je-to-krasa/37845162279/ - - - - - (Poprvé viděno náhodně 22.1.2012 na ranním >prostonárodním prostoru< , hodnocení a komentář zde s úšklebkem jako první - 22.1.2012) ()