Reklama

Reklama

Challenger

(festivalový název) (TV film)
  • Velká Británie The Challenger (více)

Obsahy(1)

Príbeh vyšetrovania jednej z najväčších katastrof amerického vesmírneho programu - nehody raketoplánu Challenger, ktorý explodoval 73 sekúnd po štarte. Zo sedemčlennej posádky nikto neprežil. NASA spočiatku tvrdila, že neurobili žiadnu chybu, nositeľ Nobelovej ceny Richard Feynman však napriek neveľkej podpore zo strany ostatných vyšetrovateľov oboznámil svet so skutočnou príčinou nehody. (STV)

(více)

Recenze (40)

Enceladus 

všechny recenze uživatele

Celý príbeh je taký ťahavý až miestami nezáživný. Je jasné, že na takejto téme sa nedá udržať napätie počas celého filmu, ale trochu pridať na dynamike by nebolo naškodu. Hlavne keď hlavnú zápletku (výbuch) ukážete hneď na začiatku a už sa nemáte kam pohnúť a len sa držať vopred určeného zámeru. Ale uznávam, že sa režisér nedržal len posádky a vyšetrovacej komisie, ale trochu zabrdol aj doživota fyzika Richarda Feynmana. Jeho snaha o vyšetrenie tragédie bola najzaujímavejšia z celého deja a v podstate ma ani tak nezaujímala tragédia ako jeho životný príbeh. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Raketoplán má viac ako 2 milióny súčiastok, takže nájsť chybu nebude také ľahké..." Kvalita tv filmov a seriálov v posledných rokoch neuveriteľne stúpla a vídame v nich hercov, ktorých sme si donedávna s televíziou nespájali. Challenger vzhľadom na obmedzený rozpočet nemohol, ale možno ani nechcel prísť s trikovými zábermi, výbuchom raketoplánu, ani jeho prípravy a letu, ale ponúka nám iný príbeh a to pohľad na vyšetrovaciu komisiu a ich snahu zistiť príčinu pádu a zlyhania raketoplánu. W. Hurt zahral výborne a keď vezmem do úvahy fakt, že ide prevažne o konverzačný film, musím vyjadriť max. spokojnosť pretože si film dokázal udržať moju pozornosť po celú stopáž. +++ Raketoplán Challenger havaroval 28. januára 1986 a zomrelo všetkých sedem členov posádky. +++ 80% ()

Reklama

Splasher 

všechny recenze uživatele

Feynmana jsem znal jen z jeho přednášek a jakožto držitele Nobelovky. Vůbec jsem netušil, že byl členem vyšetřovací komise Challengeru. Samozřejmě je to celé lehce poupravené, kvůli vyprávění a dramatizaci. Například to dle filmu vypadá, že až díky Feynamanovi začali zkoumat vliv nízké teploty. Naopak to bylo to první, na co většina upozorňovala, včetně CNN, která (jako jediná velká zpravodajská stanice) vysílala živě z místa. Mimochodem na zveřejněných rozhovorech mezi posádkou a KSC můžete zaslechnout i pár vtípků na téma studeného počasí. Feynman poukázal hlavně na absurdní pravděpodobnost selhání, kterou si NASA stanovila. Dále na velké chyby v komunikaci NASA a dodavatelů. Svoji roli sehrál i při oné demonstraci účinků chladu na těsnění SRB. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Feynmanove pokusy a prednášky sú mimoriadne zaujímavé aj v knižnej podobe. Škoda, že v tomto pomerne nudnom filme sústredenom viac na politiku a konšpirácie je ich tak málo. V bežnom vedeckom vyšetrovaní ťažko nájsť viac drámy, ako sa dostalo do tohto filmu a väčšinu spôsobuje schválna neochota a lajdáckosť zúčastnených. ()

gemi 

všechny recenze uživatele

Challenger je dobrý příklad toho, že když aplikujete ruský přístup k práci, dostanete ruský výsledek, a to i přes to, že jste Američané. No a potom vám nezbude než se tohoto přístupu držet i po dobu vyšetřování, tedy místo snahy zjistit skutečnou příčinu, je nutno usilovně vyrábět mlhu a metat ji okolo sebe, aby se nepřišlo na to, že jste to těžce podělali. Ono se na to pak stejně přijde, ale koupíte si trošku času a nabijete hlavně konspiračním teoretikům, takže bude vždycky existovat určité procento jedinců, kteří tomu bullshittingu budou věřit a šířit ho dál... Ironií osudu je, že herec William Hurt zemřel podobně (vlastně s ještě fatálnější diagnózou) jako prof. Richard Feynman, kterého v tomto filmu ztvárnil na smrt nemocného. (Druhé zhlédnutí, první 19. 8. 2015) ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Keď Feynman (Joanne Whalley) zvracia na pánskych záchodoch, splachuje toaletu moderným automatickým splachovačom. Takéto moderné toalety však v roku 1986 neexistovali. (Laslo)
  • Challenger byl druhý raketoplán NASA, který byl vypuštěn na oběžnou dráhu Země. Jeho první mise začala 4. dubna 1983 a skončila 9. dubna 1983. Poté vykonal Challenger ještě osm vesmírných misí. Byl zničen 28. ledna 1986 po necelých třech letech aktivní služby. (sator)

Reklama

Reklama