Nebezpečí ve vzduchu: Let Detroit 253

(TV film)
  • Česko Nakolik bezpečná je naše obloha? Detroit let 253 (více)

Na Štědrý den 2009 let 253 společnosti Northwest Airlines zahájil sestup na metropolitní letiště v Detroitu. Třiadvacetiletý muž opustil toaletu, vrátil se na své místo a na klín si položil deku. Poté se pokusil odpálit zařízení obsahující vojenskou výbušninu PETN, smrtící bombu, která měla způsobit pád letadla. Dokument prostřednictvím pádných svědeckých výpovědí a zasvěcené analýzy odborníků zkoumá, jak domnělý atentátník Umar Farouk Abdulmutallab proklouzl americké zpravodajské službě a vyhnul se třem letištním kontrolám. Sled událostí - od Abdulmutallabových studentských let v Londýně, období, kdy působil v ožehavé oblasti v Jemenu ve službách al-Káidy, až po poslední fázi jeho cesty na palubě letadla mířícího do USA - vzbuzuje důležité otázky. Co o něm bezpečnostní služby věděly, než nastoupil do letadla? Co by se stalo 290 cestujícím a posádce na palubě, kdyby bomba úspěšně vybuchla? Jak se z toho musíme poučit? Je s ohledem na tento útok vůbec bezpečné létat? (oficiální text distributora)