Reklama

Reklama

Návrat ke kořenům: Inspirace dobou kamennou

(TV film)
  • Německo Back to the Roots – Learning from the Stone Age (více)
Německo, 2011, 44 min

Režie:

Tilman Achtnich

Obsahy(1)

Jsme lidé doby kamenné. Nikdy jsme nebyli stvořeni pro moderní život a nepřizpůsobili jsme se. Civilizační choroby jako vysoký krevní tlak, cukrovka, bolesti zad a alergie nás decimují, protože jsme v jádru bytosti z doby kamenné, ale nežijeme tak. Naše zuby jsou uzpůsobené k rozemílání a kousání pevné stravy, nikoli hamburgerů a párků v rohlíku. Následkem toho síla našich čelistí zdegenerovala a my nosíme na zubech rovnátka. Naše muskuloskeletální soustava je stvořená k chůzi bosky. Místo toho chodíme po asfaltu, sedíme v autech nebo u počítačů, a kvůli tomu trpíme problémy s páteří a máme ploché nohy. Naši předkové, kteří dokázali účinně využívat potravu, měli navíc existenční výhodu v době nedostatku jídla. V posledních letech vědce z různých částí světa fascinuje nový pohled na lidské tělo v rámci takzvané evoluční medicíny. Tento směr občas obrací ortodoxní medicínu vzhůru nohama. Snaží se porozumět nemocem z hlediska našeho historického vývoje. Aby nám lékaři pomohli zachovat si v moderní éře zdraví, vyvíjejí způsoby léčby, které se pokoušejí v zásadě napodobit dobu kamennou. Alergici jsou například léčeni prostřednictvím parazitů jako je tenkohlavec prasečí, kteří mají zabránit alergiím. Naše tělo se koneckonců přizpůsobuje životu s parazity miliony let. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (3)

Marze 

všechny recenze uživatele

Pěkné postřehy Průměrný věk v době kamenné 40 let tedy bylo více jak ve středověku v Evropě. Průvodce doporučuje maso, ryby a ořechy. Maso se dnes na jídelníčku některých restaurací nesměle krčí vespod a ryby jsou v důsledku přemnožení lidstva jedovaté. Máme epidemii rakoviny. ()

Reklama

whack 

všechny recenze uživatele

V tomto dokumente PhD. Staffan Lindeberg vraví, že naše organizmy nie sú prispôsobené zemiakom a pečivu, lebo to nejedli ani v strednom paleolite a on chce byť prirodzený a preto konzumuje zabalené mäso zo supermarketu plné éčok a antibiotík a iných chemických sračiek. K strave sa vyjadrí aj etnológ Wulf Schiefenhövel, no zaujímavo rozprával profesor Detlev Ganten, ktorý prostredníctvom kritického pohľadu na súčasné lekárnictvo a nezdravý život v mestách dosvedčí, že časy zberačov a lovcov, kedy nás bolo necelých 100 miliónov a my sme žili viac-menej (ale oveľa viac jak dnes) v symbióze s okolitým prírodným prostredím, v žiadnom prípade nemohli byť nezaujímavé a môžu byť aj inšpiratívne. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama