Ať žijí protinožci!

• Česko Ať žijí protipóly (festivalový název) (více)

Světově známý režisér Victor Kossakovsky, představuje ve svém snímku Ať žijí protinožci originální režisérský koncept, v němž zrcadlově sleduje život na čtyřech zcela odlišných místech světa, které zdánlivě propojuje jediné - stejná zeměpisná šířka. Existuje však ještě něco dalšího kromě geografické linky, co může tak odlišná místa, jakými jsou argentinská provincie Entre Ríos, čínské velkoměsto Šanghaj, havajské vulkány a botswanská vesnice, napříč různými kontinenty propojit? Čím více se s režisérem vydáváme do hlubin každodenních mikrosvětů těchto míst, tím snadněji v nich odhalujeme nečekané, magické a mnohdy i humorné souvislosti, zatímco jsme režisérem zváni na velkolepou kaleidoskopickou přehlídku obrazů odlehlých, člověkem nedotčených krajin i industriálního městského prostředí. (oficiální text distributora)

Radko

Dokumentárny gýč, tváriaci sa ako hóch umenie. Sled krásnych obrazov z prírody, ale nielen. Aj kontrasty života na samote a veľkomesta, sopečnej prírody a prírody divej, plnej vody, častý efekt obrátenej kamery. Úsporné dialógy. No samé mňamky. Niečo ako niekdajšia prestávka medzi programami v telke. Nevypĺňali ju reklamné bloky, ale zábery prírodných krás a och kontrastov. Neboli síce tak kadejako otáčané, ani neukazovali tak krásne protirečenia spôsobov života a prírodných obmedzené človeka v priestore, ale nudili zhruba narovnako. Tu je ako bonus ponúknutá rozpílená veľryba. ()

Illioplius

Skvelá myšlienka, krásne obrazy, takmer žiaden dej, čiže taký príjemný oddychový film. Ide o vysloveného zástupcu filmov, ktoré vsádzajú na atmosféru, nie na dej. A to je v poriadku, aj také filmy môžu byť dobré. Vytkol by som možno to, že potenciál myšlienky zobrať štyri dvojice proti sebe položených miest na Zemi a natočiť o nich film ostala do veľkej miery nevyužitá, a to, že niektorým z antipód bolo venovaného nepomerne málo priestoru. Čo sa týka tej prvej výčitky, tak výber miest, na ktorých sa natáčalo, bol jasný, pochopiteľný a originálny. Film však potom už nijak (okrem pár rozhovorov argentínskej dvojice) nevyužil túto skutočnosť, trebárs na poukázanie nejakých rozdielov. Možno aj preto, že samotná opačná zemepisná poloha týchto miest na ne vlastne nemala žiaden dopad, teda ani nebolo veľmi na čo poukázať. Film ďalej teda pozostával iba z obrazov, hoci naozaj krásnych, na krajiny. Miestami naozaj pripomínal dokumentárny film o prírode. A tým sa aj dostávam k druhej výčitke, pretože napríklad Španielsku, antipódu Nového Zélandu, bolo venovaného veľmi málo priestoru a celé to bolo len o motýľovi. Tak či onak, tvorcovia hádam vedeli, prečo to urobili tak, ako to urobili, ja ako divák som bol veľmi spokojný, občasné zábery dolu hlavou som prežil bez ujmy, no viem si predstaviť tento námet využitý predsa len viacej. ()

Baldrick

4 antipody, 4 výzvy. Silný kontrast Entre Rios vs. Šanghaj střídá pozvolný přesun k paralelám poetických samot horských údolí a plání v Patagonii či na Bajkale, afrických i havajských vrásek na těle matky přírody i oblého kusu ne-živé hmoty jako (do)časné dominanty svého prostředí. Zajímavý koncept se ale ve výsledném tvaru postupně rozmělňuje a ztrácí náboj, aby ke konci působil již "jen" precizní obrazovou složkou a invečně zvoleným (zkombinovaným) hudebním doprovodem. Přesto ve výsledném efektu precizní, klidná a velmi poetická pocta možnostem HD technologie (lepší v kině na plátně). Krásy, kontrasty a paralely v životě planety Země, natočené se smyslem pro její sférickou podstatu ()

drackula

Tento film bol pre mňa pred vstupom do kinosály jedna veľká neznáma s trošku zvláštnym názvom, avšak už po niekoľkých minútach som vedel, že ma čaká veľmi príjemný zážitok. Myšlienka protipólov je úžasná, vizuálne spracovanie mi niekedy bralo dych a keď sa na plátne občas objavil milý vtip, bol som maximálne spokojný. Úvodná dvojica je jasne top, tu asi nie je čo riešiť, avšak ani ostatné nezaostávajú a každá nesie svoju osobitú myšlienku. Tento vizuálne nádherný snímok beriem ako návštevu galérie. Niekoho výstava nadchne, a je z nej celý unesený a niekto okolo obrazu len prejde a povie si, že to je fajn maľba, ale inak ostáva chladný. Antipódy sú pre mňa silne vizuálna a vnemová záležitosť, ktorú je priam nutné vidieť v kine. 95% IFF Bratislava 2012 ()

giordano

Nebýt úchvatné kamery, při které se člověku občas zamotá hlava, charakteristické a velice vhodně zvolené hudby a nádherného kontrastu postmoderní urbanistické Šanghaje s malým chudým domkem na argentinském venkově, nebylo by to zdaleka ono. Dokonce i samo čínské velkoměsto nabízí svůj interní kontrast par excellence. Nejprve vidíme ranní shon lidí spěchajících za prací, hlava na hlavě a všichni zahalení v nepropustné mlze dusivého smogu, pak putujeme chudší částí města, úzkými uličkami s oprýskanými domky pokrytými shnilými dřevěnými trámy a prostěradly, typickým slumem, nad kterým majestátně vykukuje jeden mrakodrap za druhým, symboly hospodářského zázraku kapitalisticko-komunistické mocnosti. Hořkost nade vše. Zbylé části dokumentu bohužel trochu zaostaly za touto linií protipólu Šanghaje s Entre Rios. Za zmínku snad stojí jen ony přírodní scenérie, které jsou skutečně líbivé. Kromě části ve Španělsku, ve které jediné se neobjevuje člověk, si všimněme, jak dokumentem smutně i vesele pajdá, skotačí, putuje nebo jen tak líně leží odvěký lidský společník - pes. ()