Ripper Street

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2016), 39 h 30 min (Minutáž: 58–130 min)

Tvůrci:

Richard Warlow

Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker (více)

Série(5) / Epizody(36)

V tomto britském historickém seriálu s kriminální zápletkou nás tvůrci zavedou do tajuplného Londýna do viktoriánského období na konci 19. století na místo zvané Whitechapel, které se stalo známé řáděním fantoma přezdívaného Jack Rozparovač. Sledujeme zde policejní práci detektivního inspektora Edmunda Reida a jeho týmu, kteří se snaží chránit chudou populaci East Endu před vraždami a organizovaným zločinem, a to vše v zájmu vyššího dobra... (Trajektt)

R´Hell

Srovnání se Sherlockem překvapivě není vůbec od věci. S tím seriálovým má Ripper Street společný typ znělky a spád děje, s tím filmovým prostředí. Však sám seriál se odehrává v době, kdy svého detektiva Doyle vpustil do ulic Londýna. Zarputilý a spravedlivý inspektor Reid, se sympatickou tváří Matthewa MacFaydena, seriál táhne, ale jeho přátelé mu, až na Američana, pouze sekundují. Ripper Street chybí opravdu výrazný hrdina, nejlépe ten záporný, úplně nejlépe sám Jack. Uvidíme, jestli se dočkáme. Prozatím je to příjemná, tematická a poctivá kriminálka. Nic víc, nic míň. ()

LuccinyFilmy

Na místo detektiva ve viktoriánské Anglii měl nějakých 130 let monopol Sherlock Holmes (než jej BBC resuscitovalo v tom přeexponovaném, přeceňovaném, neodpovídajícím a zbytečném zpracování z moderní doby), takže je skvělé vidět, že se konečně k vyšetřovacímu korýtku dostal i někdo jiný. Atmosféra skvělá, formát co díl nový případ taky plus, snad jen snaha zahrnout všechny dobové problémy, otázky a technologické změny trochu hapruje tím, jak občas působí čistě vzdělávacím účelem. Hlavním a momentálně asi neřešitelným problémem je fakt, že hlavní hrdinové sice žijí v roce 1889, ale přitom přemýšlí jako výjimečně tolerantní člověk 21. století. Mentalita téhle doby přitom spočívala v xeno-homo-všechno jiné fobii. I ti nejlepší byli takoví, ač třeba jen minimálně a odpustitelně, není důvod na to zapomínat. ()

hellstruck

Ještě nemám zcela dokoukáno, pořád jsem čekala, kdy se semele konečně něco zlomového a seriál začne být skutečně zajímavým, ale pak mi došlo, že když jsem skoro u konce, nic takového mě již nečeká.. Neberte mě špatně, on to vůbec není špatný seriál. Dobová atmosféra je autentická, nápad originální - kriminálek z viktoriánské Anglie se moc nevidí. A hlavní hrdina z Pride&Prejudice má charismatu na rozdávání. Jenomže tam není nic, co by mě nutilo dychtivě sjíždět jeden díl za druhým, jako tomu bylo u ostatních seriálů BBC. A vzhledem k tomu, že přetrvávají dechberoucí dojmy z těch předchozích, neodpustím si srovnání; Ripper street je prostě slabší. S BBC asi nejde jen tak šlápnout vedle a RS má bezpochyby spoustu kvalit, ale víc než jeden díl za několik dní bych si nepustila. Dost mě zklamalo, že se seriál netýká Jacka Rozparovače a místo toho se věnuje jednotlivým a nenavazujícím případům. Sice jsou zajímavé, ale rozhodně to není "guilty pleasure" záležitost. A mimochodem postava seržanta jaksejenjmenuje je mi tak trochu trnem v oku, protože nemá vůbec rozvinutou osobnost - funguje tam jen jako taková "výplň", to aby tam byl nějaký "drsňák";a navíc vesměs působí jako neschopný patlal. Každopádně zábavný Yankee a vážný Edmund to vyvažují.. Možná, že kdybych nedávno neviděla jiné mini-série, hodnotila bych výš. Takhle silné 3*. ()

Carol Pifková

Zatiaľ mám pozretú len prvú časť a už mám seriálový orgazmus. Potešilo ma, že hneď od začiatku sa niečo dialo a pilotný diel ma nenudil zbytočnými predstavovačkami a blábolmi. Ten seriál som už milovala len po prečítaní obsahu. Úžasné viktoriánske obdobie, Whitechapel, rozpárané štetky, vraždy, bordel, špina, potkany, pletky a zápletky a prvá časť sa točila okolo Jacka Rippera. Toto je môj splnený sen. Úžasné kostými, herci, ich výkony...je síce pravda, že je tam pár chýb ako posmrtné stuhnutie, ktorého nástup uviedli zle, alebo putá, ktoré vtedy nepoužívali ale vôbec ma to netrápi veľmi rada a bez problémov sa nad tým povznesiem, a vravím si či tento seriál môže byť ešte lepší?! No po zhliadnutí druhej časti si vravím, že áno môže! Úžasná hudba mi veľmi pripomína Sherlocka Holmesa s Robertom a to samozrejme nejdem vyčítať tomuto seriálu ale chváliť. Chcem aby tento seriál nikdy neskončil. Milujem krimi a ak sa to ešte odohráva v tak úžasnom historickom období, ktoré mám tak dobre naštudované je to proste úžasný pocit pri pozeraní Ripper Street. Navyše úžasný pocit keď mám slabosť pre postavu Jacksona, ktorého stvárnil Adam Rothenberg, patológ, opilec a šuká štetky. No proste krása. Mám asi slabosť pre takéto "zlé" postavy. Po zhliadnutí 5. časti by som ani nečakala, že ma môže niečo dojať v tomto seriály, a predsa. Posledných pár smutných minút ma ale presvedčilo, že som sa mýlila. Už aby bol pondelok a ďalšia časť. Neviem sa už dočkať teraz. No tak a nakoniec som sa jej dočkala. Zo začiatku som do nej veľké nádeje nevkladala ale Ripper street ma opäť nesklamal. Potešil ma väčší priestor pre Jacksona a siedmy diel vyzerá veľmi nádejne. Verím, že nesklame ani tento. No jasné, že nesklamal a zatiaľ je to najlepší diel čo bol odvysielaný. Aj som si trošku poplakala a samozrejme to bolo napínavé, no a aj ma chytala troška žiarlivosť a koniec strašne krutý dúfam, že sa nestane to čoho sa najviac obávam a ak áno prerevem tak pol dňa. Síce niečo dopadlo tak ako som chcela a niečo ako som nechcela ale napriek tomu to bolo grandiózne zavŕšenie prvej série. Posledná epizóda bola proste úžasná, mala som pocit akoby tá epizóda nemôže mať konca, no ale bohužiaľ, keď ten koniec prišiel bola som nešťastná. Tak som dúfala, že tá malá, že je to ona (nebudem pre spoiler konkretizovať) a úplne som sa zmýlila o to viac úžasné, pretože to nedopadlo tak ako sa dalo čakať, možno som bola trošku na pochybách, že to by bolo až moc pekný koniec, ale aj tak som dúfala v to dobré ale nestalo sa tak. Kapitán Jackson síce tu bol pomenej ale bol zase úžasný ako každú časť, proste najobľúbenejšia postava z celého seriálu. A scéna s Drakeom a s Bellou v tom verejnom dome bola taká citová vydieračka dojalo ma to bolo to pekné a smutné zároveň. Proste pre mňa top seriál, a určite si ho pozriem znovu, pretože tento seriál je určite hodný druhého zhliadnutia. Neviem sa dočkať roku 2014 a druhej série. Dúfam, že tam bude zase Jackson nech sa môžem opäť vzrušovať a smiať sa na jeho mampičistickom správaní. Proste dokonalosť ešte by som toho toľko chcela napísať ale už nechcem trapošiť navyše, kto by si to aj čítal však?.........................Tááák a ideme trapošiť znova! A prečo?! Pretože som začala pozerať druhú sériu a ja si potrebujem sem vylievať svoje "pubertálne" pocity typu ó Jackson je tak strašne super! Zatiaľ mám pozreté len prvé dve epizódy a som strašne nasratá pretože sloniemu mužovi sa stalo to čo sa stalo! Fňuk! Fakt ma to rozľútostilo a zároveň naštvalo za toho debilného fúzatého kreténa, ktorému by som nakopala ten jeho špatný škuľavý ksicht! Tak! 6. epizóda tak to bol riadny náklad, Bella, že ou em dží, a bola som v šoku kvôli Drakeovi, pretože celkom som si ho obľúbila a i keď je dosť svojský a občas bezcitný bola som z toho smutná aj tak pretože si to nezaslúžil. Som proste sklamaná, že žiadna tretia séria nebude, pretože toto je pre mňa najlepší seriál. Je v ňom takmer všetko čo zbožňujem no najmä práve to viktoránske obdobie. Ja neviem, teraz sa asi rozplačem, že sa na tú tretiu sériu vysrali. Keby mám 13 dám sem aj dákeho toho smutňáska, ale už som sa tu nastrápňovala dosť, tak načo to ešte zhoršovať. Chcem tretiu sériu! A PRONTO!.......... Aha! Zľakli sa ma pretože niekto kúpil RS a bude tretia séria. Hohoho som to ale ja hrozivé dievča!....... Tretej série som sa dočkala ale keďže si netrúfam to pozerať bez tituliek musela som si na ne počkať. Potom mi to akosi vyfučalo z hlavy ale na tento seriál sa zabudnúť nedá a dnes už divo sledujem a ako som len na štvrtej epizóde a už sa tam toho stihlo toľko udiať. Koniec štvrtej tak to som strašne nadávala. Susan nemám rada od začiatku prvej série a teraz ju priam neznášam. Ale opäť som sršala nadšením keď sa tam čo to znova zaplietlo súvisiace s Jackom Rozparovačom. Veľmi zaujímavo to v tejto tretej sérii využili. A Capshaw tak na neho sa fakt nedalo pozerať. Strašný ksicht. No ale späť k sérii. Pre mňa naozaj veľmi dobré zakončenie série, bolo to dosť drsné. Som zvedavá ako bude pokračovať 4. a 5. séria a kto teda budem ten "Inspector". () (méně) (více)

Tom_Lachtan

. Série první: Hm, Rozparovačova štráse má výborné obsazení do výborných rolí, nejen u hlavního trojúhelníku postav policistů (konečně po dlouhé, dlouhé době funkční, originální a zábavná postava patologa), ale i u vedlejších. Charaktery jsou všeobecně v Ripper street fajn a dobře jsou zpracované i postavy ženské, které bývají velmi často v látkách z konce či přelomu devatenáctého století zpracovány dosti pitomě, zde fungují a působí silně, aniž by se k tomu museli uměle dostrkávat a využívat klišé (tedy pokud pominu zaměstnání bordelmamá). Jednotlivé případy jsou zábavné a nadepisodní linka v závěru pěkně graduje, jen by o ní mohlo být v prvních epizodách naznačeno více, neboť pronést dvě "tajuplné" věty o čemsi nepůsobí zrovna dobře a hlavně divák pochňápe okolnosti daleko dřív, než se vyjeví v ději seriálu. Bronn, Hodor a Mormont... Jejich přítomnost mě hodně potěšila (sakra, měl bych přestat tolik žrát Hru o Trůny). Série druhá: nářez od začátku do konce, který je silný v jednotlivých případech, hlavní linii i v osobních osudech jednotlivých postav. Edmund Reid hraný Matthewem Macfadyenem je sice stále občas křečovitý a jeho dušínovské a vizionářské promluvy působí občas nechtěně směšně, ale i jemu bude konečně dopřána v závěru kapka temných stránek. Pátá hvězdička zcela jasně přidána, neb to dobré v první řadě je ještě lepší a to co v ní dobré nebylo zcela pominulo, jeden z nejlepších televizních zážitků a nechápu, že BBC zatrhlo další díly. ()

• Ačkoliv BBC po druhé sérii zastavila další natáčení, seriál byl zvolen nejlepším pořadem na britských stanicích čtenáři populárního časopisu Radio Times. Hlasování se zúčastnilo více než 7 500 čtenářů, přičemž hlavní snahou bylo především to, aby BBC pokračovala v dalším natáčení. (helianto)
  • Fredericku Abberlineovi bylo v roce 1889 46 let. Clivu Russellovi, který hraje postavu Abberlinea, bylo ale až 67 let. (Kaufman)
  • S postavou Reidovy manželky bylo počítáno i do druhé série se záměrem vytvořit milostný trojúhelník. Takto byla role nabídnuta její představitelce Amandě Hale, které se ale takový vývoj její postavy nelíbil, a proto účast na druhé sérii odmítla. (Masai)