Reklama

Reklama

Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem

(TV film)
  • USA Titanic: Final Word with James Cameron

Obsahy(1)

V jedné místnosti se sejde skupina vedená Jamesem Cameronem složená z vědců (Parks Stephenson), umělců (Ken Marshall), historiků (Don Lynch) i nadšenců, kteří se léta věnují potopení Titaniku. Místnost nehodlají opustit do té doby, než se jim podaří přesně zrekonstruovat, co se dělo s Titanikem po té, kdy se nad ním uzavřel Atlantik. Opírají se o všechny své letité znalosti a spousty dokumentů, skládajících se z výpovědí svědků, podmořských záběrů vraku či přepisu vyšetřování. Výchozím podkladem se pro ně stává mapa rozmístění trosek lodi na dně oceánu a společnými diskuzemi, či použitím výpočetních modelů se snaží dopracovat k co nejpřesnějšímu popisu zkázy Titaniku. Obstojí Cameronovo filmové ztvárnění ve světle nových zjištění? (bobrux)

(více)

Recenze (34)

nascendi

všechny recenze uživatele

Potom, ako som dopozeral údajne posledné slovo (ja tomu aj tak neverím) s Jamesom Cameronom silnie vo mne pocit, že pravda a možnosti dopátrania sa k nej sú už uplynulou storočnicou také vzdialené, že sa môžeme iba dohadovať o tom, kto sa k nej najviac priblíži. Pred pár dňami som videl film, ktorý stroskotanie Titaniku pripisoval požiaru, ktorý tlel v jednej z uhoľných komôr už od doby jeho vyplávania. O konšpiračných teóriách ani nehovoriac. Páčilo sa mi, ako boli do úvahy vzaté poznatky, ku ktorým sa dospelo až po nakrútení veľkofilmu. Menej sa mi už pozdával výber odborníkov a príliš voľná debata o problémoch, ktorá mala dosť nezáväzný (kaviarenský) charakter. Napriek tomu považujem dokument za užitočný, pretože opäť o kúsok posunul naše poznatky o skaze Titaniku. ()

Vyrida 

všechny recenze uživatele

Druhá půlka dokumentu mě z konečného pohledu zaujala určitě o něco více než ta první. Nic však závažného pánům nemůžu k tomuto snímku vytknout. Ano je sice pravdou, že místy to vypadá jako klasická hospodská debata u šestého piva, ale mluví se naštěstí většinou k věci a padne i pár zajímavých dedukcí k zamyšlení. Nebýt však Camerona přímo u stolu, který je pověstný svým precizním přístupem, tak tahle schůze mohla dopadnout v hodnocení přeci jen o něco málo hůře. ()

Reklama

Rominator 

všechny recenze uživatele

Ballardova expedice objevila trosky Titanicu 1. září 1985. Výroba filmu Titanic (1997) začala v roce 1995, kdy Cameron natočil záběry skutečného vraku Titaniku, vrátil se ještě ve dvou expedicích v roce 2001 Ghosts of the Abyss Expedition (Tajemství Titaniku 3D, 2003) a v roce 2005 Last Mysteries of the Titanic Expedition (Poslední tajemství Titanicu, 2005). James Cameron celkem v součtu udělal třicet tři ponorů k troskám lodi. Dokument se snaží na základě všech dostupných informací a za pomoci nejmodernějších technologií onu neštastnou událost zrekonstruovat a porovnat s patnáct let starým filmovým zpracováním. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Dokumentů o Titanicu vzniklo několik a patrně ještě vznikne. Některé jsou konkrétní a zaměřují se na jednu oblast, jiné jsou všeobecné a mapují jak vrak, tak jeho historii. Ne, každý však vlastní ty nejpodstatnější prvky, jakými jsou originalita, poutavost a nějaký cíl, čili přesně to, co na výbornou splňuje Poslední slovo s Jamesem Cameronem. Divák se skutečně dočká všeho, co může řádně zpracovaný dokument nabídnout. Pokud se navíc zajímá o Titanic, je fanouškem Jimova velkofilmu, či se zajímá o život Camerona, čeká ho devadesátiminutová katarze. Jak jsem se zmínil výše, toto pátrání je nekonvenční, skládá se z největších odborníků a má smysluplný záměr. Je tu v krátkosti nastíněna historie, vztah Camerona k Titanicu a největší pozornost je věnována nejen vraku, ale také troskám, místu jejich dopadu, důvodům, proč jsou tam, kde jsou...zkrátka všemu, od chvíle, kdy se nad pýchou dnes již neexistující společnosti White Star Line, zavřely vody Atlanticu. Z pohledu emocí rovněž působivé. Mě se např. vryla do paměti scéna, kdy výzkumník Bill Sauder vypráví o chvíli, kdy v laboratoři plné zapáchajících předmětů z vraku otevřel ampulku z parfémem neznámého pasažéra. Těžko popsat, nutno shlédnout. Otázky položeny a v závěru zodpovězeny. Tým měl daný cíl a ten splnil, což bych rovněž označil z dokumentárního hlediska za pozitivum. Na závěr bych chtěl poděkovat celému týmu, hlavně triu Cameron, Lynch, Marshall, za jejich desítky let práce, za jejich zjištění a také za jejich úctu k tomuto impozantnímu veledílu. Čest vaší oddanosti. 100% ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

To by bylo, aby se "Král světa" ve svém oblíbeném Titanicu neporýpal ještě víc, že:) Jenže, jak víme, James Cameron je šílený perfekcionista a puntičkář. Od doby, kdy byl jeho oscarový velkofilm uveden na plátna, uplynula již řádka let a James se do hlubin k legendárnímu vraku ponořil ještě několikrát. A začal pátrat a postupovat mnohem detailněji. Postupně začala na povrch "vyplouvat" nová a zcela odlišná fakta, skutečnosti a informace, které v Jamesovi začaly nahlodávat zoubek pochybností o tom, že spousta věcí ohledně celé kolize, počínaje nárazem a konče zarytím se do bahna na dně oceánu, se udála zcela jinak od jejich ztvárnění ve filmu. Kromě kompletně nové rekonstrukce se dozvíme také spoustu nových informací o tom, co se s jednotlivými částmi lodi stalo, kam dopadly, proč tam dopadly, co se s nimi stalo a proč. Člověka možná při sledování napadne, že Jamese pořád baví se v tom furt tak rýpat, probírat a rekonstruovat každou drobnost. Jenže, je to přece Cameron. Nikdo nevěnoval Titanicu tolik času, úsilí, tvrdé dřiny, pozornosti a ambicí jako on. Ze zájmu jednoho režiséra se stala postupně téměř až posedlost, kterou "zkonstruoval" v nejkrásnější loď, jaká kdy po moři a ve filmu plula. A myslím, že Cameron je také jediný člověk, který dokáže předvést simulaci potápějícího se Titaniku na banánu:) Aby nám lépe objasnil, co se při rozlomení stalo s dvojitým dnem:) Člověk by nevěřil, jak napínavé a poutavé bude sledovat banán, který drží v ruce Cameron:D ()

Galerie (22)

Reklama

Reklama