Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

Mikah

Smutný a bolestný film zobrazující krutost reálného světa, který nevypadá tak, jak bychom si přáli, a přesto namísto aktivního přetváření reality často volíme únik a chováme se přesně tak, jak to odsuzujeme u druhých. Cate Blanchett předvedla obdivuhodný výkon, na kterém celý film stojí, a Oscara dostala bezesporu zaslouženě. Přiznám se, že Woodymu Allenovi jsem zatím nepřišla na chuť a stále přemýšlím, čím si získal tolik diváků, ale společně s Půlnocí v Paříži mě Jasmíniny slzy opravdu zaujaly. ()

Khalesi

Ja viem, že Allen je majstrom na poli partnerských vzťahov. Konverzačky sú naviac jeho silnou stránkou, napriek tomu mu nedokážem prísť na chuť. Myslela som, že s takou hviezdou, ako je Cate Blanchett to bude jednoduchšie, ale tá jeho inklinácia k hystérii a teatrálnosti mi je vážne veľmi proti srsti. Námet to bol dobrý, ale nebavilo ma podanie. Cate samozrejme odviedla vynikajúci výkon a utiahla celý snímok na svojich, ešte stále dosť príťažlivých, bedrách:) Hold kto umí... ()

Handle

Film prostě vypráví život jedné nafoukané blbky a pokud tedy bylo záměrem vykreslit postavy jako největší kretény, pak se to povedlo na výbornou... ale stejně netuším, proč by mě takový příběh měl zajímat. Styl vyprávění byl jinak fajn a otravný charakter Jasmine v podání výborné Cate Blanchett ještě víc - tam je ten Oscar fakt zasloužený. Ovšem jinak mě to nějak extra nenadchlo. ()

Lacike

Skvely film o neskutocne neznesitelnej hlavnej hrdinke. Je fascinujuce sledovat jej zivotne osudy, ale kedze to uz nikdy viac nechcem vidiet, tak 3* su maximom, co si tento film zasluzi. ()

RelaxMan

Dosud nejlepší Woody Allenův film, tedy aspoň dle mého názoru. K tomu Cate Blanchett ve své životní roli. Co víc k tomu dodat? Snad konec filmu mohl mít o něco lepší závěr, např. sebevražda Jasmíny by se docela hodila, ale to je jen malý detail na tomto skvělém filmu. Film rozhodně mohu doporučit i těm co Allenovky moc nemusí ( jako např. já ), protože tenhle biják je úplně jiná liga než co Woody doposud udělal. ()

ScarPoul

Allen je super.. Hlavne čo sa týka scenárov. Je plný nápadov a má talent pre vedenie postáv. Blue Jasmine je film, ktorý ako by vypadol z diela Tennassee Williamsa. Blanchett je výborná, rovnako ako všetky postavy, ale jej eskapády a sebadeštrukčné sklony ma nebavili. Nemám veľmi rád ženské hrdinky, ktoré zmätene pobehujú z jedného miesta na druhé a jediný normálny vo filme sú mužský hrdinovia. Prebúdza to vo mne určitú neistotu voči tejto dobe a voči ženám, ktoré by mali byť ideálom a motiváciou a nie kôpkou nešťastia a náplasťou pre hlúpych chlapov. Na jednu stranu veľmi trefné. Na druhú sa mi žiadala ale väčšia a razantnejšia pointa. V pohode, ale je minimálne 10 filmov od Woodyho, ktoré sú omnoho lepšie ako toto. ()

rawen

Výkon Cate Blanchett je bezprecedentní a zastiňuje vše ostatní (vše ostatní je rovněž skvělé :)). Jinak jak koukám, tak tu bylo v podstatě řečeno vše. Výborný Allen, úžasná Blanchett. Lahůdka. 9/10 ()

maseer2

Cate Blanchett hraje hysterickou paninku Jasmine, která se chová jako prvotřídní kráva a není na ní sympatická byť jediná věc, což je místy dost otravné sledovat.. po celou dobu mi navíc vrtala hlavou otázka, o čem že to vlastně má pořádně být, a tudíž mě samotného ve finále překvapuje, že mě tahle TRAGIkomediální woodyovka z nějakého neznámého důvodu přece jen bavila.. ty nejslabší 4* ... P.S.: klobouk dolů před Cate Blanchett, ale toho Oscara bych radši viděl v rukou Amy Adams.. ()

bouncer

Woody v dramačtějším podání je vždy o tom, jak si to všechno dohromady sedne. Scénář mě trochu zklamal, ale na druhou sranu Cate Blanchett je dokonalá, to je opravdu herecký výkon roku. Celkově dobrý dojem. ()

Johny_fork

Woody Allen nechává vyniknout herecké schopnosti Cate Blanchett, která předvádí postupný rozklad osobnosti se zarážející autenticitou. ()

Terva

CITÁT - Trpí samomluvou. Myslela jsem, že celou dobu mluví ke mě, ale kdepak, bez přestání mlela jenom o svém životě.......... Woody Allen snad už nikdy nenatočí nic jiného. Spousta akce, málo mluvení, hudba tvrdá a neustále útočí na vaše bubínky......tak ne je to přeci Woody. Bez akční akce, dlouhé smysluplné dialogy, které musíte pozorně vnímat a hudba, ta doplňuje jen mezery mezi událostmi. Jasmína, respektive Jannet přijíždí ke své nevlastní vlastní sestře, ale na povrch se dostává spousta rozporů a podivností okolo jejich "přátelství". Má to tedy háček, spíš několik háčků. Tak se podívejte a nestřílejte po mě. CITÁT - .....moc dobrej mejdan....... ()

Pink.Panther

Woody opět sarkastický sardonický, ale tentokrát netradičně podávájící divákovi temnou tragédii. Nelineární narativ je podle mého názoru téměř vždy na škodu vyprávění a nejinak je tomu v tomto filmu. Rozřezání času na bicoastální plátky funguje jen do určité míry, některé scény to okrádá o jejich emocionální vyznění, pakliže se ihned děj přesouvá k nové nesouvisející sekvenci. A to pro mne platí i když chápu, že právě dialektika mezi těmito dvěma časově rozřezanými rovinami je vlastně tím o čem ten film ve skutečnosti je. Cate Blanchett dostala po delší době konečně pořádnou roli a tady o zasloužené ceně Akademie asi nebude nikdo pochybovat. Člověk ale přec tak nějak automaticky očekává od společné práce nějvětšího žijícího filmového génia a nejlepší současné herečky ještě o něco víc. ()

MrCreosote

Woody Allen a jeho remake Tramvaje do stanice Touha. I když to není zrovna férové přirovnání. Zpočátku to vypadá, že jednotlivé postavy jsou jemně komickou variací charakterů ze hry Tennessee Williamse (zkrachovalá nevyrovnaná žena, její sestra z prostředí nižší střední třídy, její primitivní manžel). Postupně se ale tohle schéma za fikaného použití retrospektivy rozpadá a v zásadě jde o one woman show Cate Blanchett, jejíž Jasmine se postupně proměňuje z tragikomické postavičky v ryze tragickou figuru, kterou v závěru ani nemůžeme litovat, spíše jí opovrhovat. Na Oscarech o ní ještě uslyšíme a mě těší, že Allen stále dokáže vytvořit ryzí drama za podpory skvělých výkonů všech herců. ()

Zeebonk

Kunda párek, takovou nálož odpudivých kreatur jsem ve filmu neviděl snad od... Vlastně asi nikdy. Alespoň ne takto nasardinkované v necelých dvou hoďkách. Navíc s tak svérázným druhem odpudivost. Všechny ty kreatury samozřejmě stojí v gigantickém stínu hnilobné aury samotné Jasmíny, jejíž prvotřídní tělo je jediná věc, která ji drží od bolestivé smrti v nejzasranější newyorské stoce. Když se to vezme kolem a kolem, tak jsem nadmíru spokojen, neboť ne že bych nad Woodym po třinácti filmech zlomil hůl, ale spíše jsem ji jaksi unaveně odložil do kouta, kde na ní nadržení pavouci a pavoučice pořádají swingers party. Teď ji však třímám v plném pozoru a s upřímným zájmem vyhlížím toho Iracionálního muže. ()

TaxiDriver

Woody Allen před více než dvaceti lety natočil film Alice. Bylo to o tom stejném, mělo to stejnej konec, hrál tam i Alec Baldwin..ale hlavně bylo to i lepší. ()

Ajinka126

Bravo pro Cate Blanchett. Vždy sklízela můj obdiv a teď si ho zaslouží dvojnásob. Byla famózní a udělala pro mě Woodyho koukatelným. Příběh je sice prazvláštně ukončený - neukončený, ale atmosféra byla velmi příjemná. Ráda se na Jasmíniny slzy podívám znovu. ()

Marsik

Komedie? To snad ani ne. Rozhodně je to drama, které nám ukazuje, jak jedna událost dokáže ovlivnit osudy několika dalších lidí. Již několikrát jsem na čsfd psal, že Woodyho styl není můj šálek čaje, ale v případě Jasmíniných slz mi pan Allen sedl. Nemám v podstatě nic zásadního, co bych vytkl, hoďka a půl krásně utekla a se zaujetím jsem sledoval, jak postavy dopadnou. 76% (with J.) ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem