Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

Morholt

Chlast, drogy, sex, večírky. Upřímně řečeno nepřipadá mi, že by se od mých teenagerských let zase tolik změnilo, ačkoliv je fakt, že dnešní mládež se k všem těmhle "potěšením" i potěšením dostává v čím dál tím nižším věku. Ten virtuální svět tu z mého pohledu zase nehrál takovou roli resp. hrál, protože je to především zásluha digitalizace, že dnešní děti dospívají rychleji, ale aktéři Klipu nežijí výhradně sítí. Jen si všechno točí. I tak se ale jedná o působivou a syrovou výpověď stavu části srbské (a nejen srbské) nastupující generace, která znervózní každého, kdo má doma protivného puberťáka a nejeden rodič bude mít nejspíš tendenci, mrknout se své ratolesti do telefonu. 70% ()

JohnCZ

Bacha! Komentář je jeden velký spoiler. Ne, tak tohle neberu. Chápu že ta holka byla nešťastná, protože ji umíral táta, ale že by tohle byl důvod k tomu chovat se jak kráva a kurva v jednom... Jestli takhle vypadá mládež v Srbsku, tak jsem rád, že žiju, kde žiju. Na jednu stranu je to syrově a dost realisticky natočená zpověď, na druhou stranu je to ale film, ve kterém nechápu absolutně nikoho. Asi možná proto, že žiju v malinko jiných poměrech. ()

Krouťák

Uznávám, že místy mohli tvůrci s odvážností některých záběrů ubrat, ale možná by pak nebyl výsledný "atak" na diváka tak citelný. Každý se s životní tragédií vyrovnává po svém a pokud někoho něco takového zastihne ještě v dospívání, bývá dopad o to tvrdší. Počáteční snaha o únik před realitou prostřednictvím sebedestrukce byla na moment roztříštěna pro mě asi nejemotivnější scénou filmu v rámci vývoje hl. postavy, kdy její vnitřní boj otočí o 180° (dětský domov) - 85% [47. MFF Karlovy Vary]. Zajímavý komentář: Deschain, Marigold ()

eLeR

Pre niekoho možno šokantné. Pre mňa nie. No dobre, bolo tam toho možno viac ako býva v "normálnych" filmoch, ale sex patrí k životu, to ma nešokovalo. To všetko okolo toho, by ma možno šokovalo, ale bohužiaľ viem, že aj takáto existuje mládež. Už na základe toho, čo si dievčinka obliekla na prvú párty vo filme, mi bolo zrejmé, v akej skupine mladých sa pani režisérka pohybovala, keď pripravovala svoj film. Ja ale viem ešte jednu vec, že nie všetká mládež je takáto. Chválabohu. Tej život ale nie je šokujúci a pre diváka je tým pádom asi menej zaujímavý. No a k filmu poviem len toľko, že pôsobil naozaj veľmi skutočne a hudba v ňom bola otrasná. A jedna vec ma predsa len šokovala, keď mladá prišla z párty domov oblečená ako šlapka, tak ma šokovala otcova veta: Obleč sa, musí ti byť zima. ... to kde sme? (Filmová výzva 2015 - ambron) ()

darkrobyk

Čekal jsem sociální sondu do života dnešní mládeže či existenciální příběh o bezvýchodnosti dneška. Dostalo se mi vulgárního blábolu, který si zaslouží jen vulgární komentář. Jasna je kráva, co se jen kurví, fetuje, lže, myslí pouze na sebe a ničí svoji rodinu. Za své jednání a chování není nijak ztrestána (ta držková je opravdu nedostatečná). Obklopuje se stejnými krávami, náplní jejich života jsou prochlastané a profetované večírky, jenže v tom není žádný protest, anarchie, vzpoura, prostě nic. Jestli má šokovat penis (co ve většině záběrů ani nevypadá jako pravý) nebo několika vteřinový orální sex, tak to si tvůrci popletli dobu. Pornografické prostředky ve filmech již dlouho nešokují. Nevadí mi syrovost, zvrácenost, násilí, jde-li o prostředky k dosažení cíle. Zde jsou tyto prostředky cílem samým, navíc kdejaký béčkový horror je mnohem odvážnější. Trainspotting? Láska je kurva? Kids? Těmhle a podobným filmům to nesahá ani po kolena! Dokonce i Ken Park byl zábavnější. K tomu mizerná kamera a otřesná srbská popmusic. Jednu hvězdu dám za scénu v dětském domově, protože měla alespoň nějakou vypovídací hodnotu. Jinak ztráta času... ()

• Film získal hlavnú cenu na prestížnom filmovom festivale v Rotterdame a cenu holandských filmových novinárov. (Sufferer)
  • Maja Milos sa pokúšala pracovať s 18 a 19-ročnými, lenže „to už bola úplne iná generácia. Nemali v sebe tú surovosť,“ povedala režisérka, a tak nakoniec obsadila 14 a 15-ročné deti. S nimi jednotlivé scény skúšala počas štyroch mesiacov takmer každý deň. (Sufferer)
  • Ruská premiéra filmu mala byť 30. augusta 2012, avšak jeho premietanie zakázalo Ministerstvo kultúry, ktorému prekážalo vulgárne vyjadrovanie sa jeho hrdinov, to, že užívajú drogy a alkohol a v neposlednom rade „pornografické“ zobrazenie sexu medzi neplnoletými protagonistami snímky. Za tento krok si ministerstvo vyslúžilo obvinenia z cenzúry. (Sufferer)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu