Film je adaptací stejnojmenného románu Théophila Gautiera. Vypráví příběh o statečném zchudlém gaskoňském šlechtici Sigognacovi, který se zamiluje do krásné herečky Isabely a z lásky k ní se stane pod jménem kapitán Fracasse členem kočující herecké společnosti. Chrání milovanou Isabelu před dotěrnostmi šlechticů. Na smrt si znepřátelí záletného barona Vallombreusa, který podniká všechno možné, aby Sigognaca zničil a zmocnil se Isabely. Odvaha a ostrý kord gaskoňského hrdiny překonají všechny nástrahy. Nakonec se ukáže, že Isabela je dcerou mocného knížete de Moussy a Vallombreusovou nevlastní sestrou. Pak už nic nestojí v cestě štěstí mladé dvojice na Sigognacově zámku, který se už nebude jmenovat Nouzov, ale Blaženov. (celuloid)

MickeyStuma

Kapitán Fracasse je literární román francouzského spisovatele Théophila Gautiera z roku 1863 a jedná se o typický francouzský romanticko dobrodružný příběh odehrávající v sedmnáctém století. A jedná se také o další příběh filmaře stále přitahováný. První filmová verze vznikla ještě za němé éry v roce 1929. Toto zpracování je v pořadí čtvrté a na svou dobu není překvapením, že se hlavní role nezhostil nikdo jiný, než Jean Marais, který byl převážně na takové role zaměřen. V jedné bezvýznamné roli se objevuje i Louis de Funès, pro kterého to byla role poněkud vážnější. A není to poprvé, co se Marais s Funesem sešli v jednom filmu. Takových příležitostí měli již dříve víc. Nesmí se také zapomenout na Philippa Noireta v roli vedoucího kočovného divadelního souboru. Snímek svým námětem obsahuje vše patřičné. Doba krále Ludvíka XIII., burleskní i okázalý děj, dobrodružství, romanci, rivalitu, intriky, šermířské souboje, prostě vše, co se dá od takového díla očekávat. A protože se příběh odehrává v prostředí kočovného divadla, svým způsobem se jedná i oslavu takovýchto divadelních herců oné doby. Zpracování filmového scénáře se nese v jednoduchosti a vlivem podobných příběhů i v některých maličkostech v předvídatelnosti. Zpracovaný je ale dobře. Vážnost se kloubí s humorem a vše funguje jak má. Když to tedy shrneme, máme tu dobrodružství, drama, romantiku i humor. Film, který svou opravdovostí nezklame. ()

sigf07

Méně známý film, který za šermířskými klasikami jako jsou Fanfár Tulipán či Tři mušketýři lehce zaostává. Možná i trochu víc než lehce. Každopádně, spíše než na výkon Jeana Maraise jsem byl zvědavý na Genevieve Gradovou alias Funésovu dceru Nicole ze slavné četnické série. Bohužel jsem se dočkal zklamání. Přišili jí roli naivky, která v polovině filmu vzdychá zamilovaností a v druhé půlce kvůli tomu, že ji vězní zločinný šlechtic v podání Gerrarda Barraye (mimochodem, asi nejzajímavější postava filmu). Jean Marais tady již měl svá nejlepší léta za sebou a přestože se snažil, vášnivého milovníka už příliš věrohodně nezahrál. No a zbytek postav tu je jen od toho, aby je Marais propíchl nebo postávají někde bokem a pokoušejí se dění nějak vtipně komentovat. ()

Pitryx

Pání to byly dialogy (některé), ona ho miluje, vzít si ho nechce, červená knihovna naprostý hadr. Ale zase chápu, že to prostě k romantickému filmu patří, byť to kecání nemá logiku. Jinak poselství je jasné, kdo tě chce přepadnout a zabít, dej mu odměnu (začátek filmu). Tento snímek mne nebral ani před lety, ale musím mu přiznat spoustu kvalit. Takže mé hodnocení neberte zase tak moc vážně. Jo a to další plus je za pana Funése, který tam neměl prostor. A navíc ještě musím uznat, že to mělo spád. ()

Richie1

"Kdyby Vás zabil, zemřela bych žalem!" Romantika, romantika a ještě jednou romantika.:-) Klasický romanticko-dobrodružný snímek s plejádou známých herců (tenkrát ještě mnohdy v jejich začínajících kariérách). Jean Marais - toho jsem od malička obdivoval, Luis de Funes - zde si zahrál menší komickou roli, krásná Geneieve Grad (budoucí dcera četníka ze Saint Tropez), Gérard Barray, Philippe Noiret, Jean Rochefort a další - ti všichni hráli v tomto možná až příliš naivním příběhu, nicméně hráli dobře. Z nostalgie hodnotím vysoko. ()

martins

Další z historických filmů s Jeanem Maraisem, výborný především dabing Vladimíra Ráže, jinak film je spíše pro milovníky dobrodružných filmů, zchudlý šlechtic Sigognac se náhodou seznámí s kočovnou hereckou společností, mezi nimi je i tajemná dívka Isabela, která hledá svého otce, Sigognac slíbí Isabelle pomoc a ochranu a pod maskou Kapitána Fracasse se přidá k hercům. Film plný šarvátek a začínajících hereckých hvězd Funes, Barray, Noiret nebo Rochefort. V roli Isabelly 17-letá Geneviéve Grad později hodně známá roli Nicole z četníků... ()

harycek

Romantická šermovačka, když jsem něco podobného viděl jako kluk(Scaramouche-kino Tupadly,Hrbáč a pod.), tak jsem byl u vytržení , nyní mě to tolik už nebere , ale dá se na to dívat!!! ()

eexDon

Für mich - 70%, - /děsně naivní, z hereckého obsazení se dalo získat víc, Jean tu byl už v letech a je to vidět, ničím nevybočující z řady jiných, stejně zaměřených Jeanových filmů/, + /divák se pobaví, odpočine, herecké obsazení/ačkoliv trochu nevyužité - viz maličká role Louise/, taky hezké - Jean, Gérard, Philippe, Jean č. 2 a samozřejmě Louis/, hodnocení - odpočinková pohádka s Jeanem v hlavní roli, poznámky - na mozek už mi to leze, kopie Jeana Maraise ()

trilobit4

Jean Marais v hlavní roli romantického filmu o jednom chudém šlechtici. Četl jsem v dětství i knihu, to už by se dnes asi nedalo. Neodvažuji se na ten film znovu mrknout. Mám to zafixováno jako vzpomínku na něco úžasného a tak to zůstane ()