V Sovětském svaze je blaze a v Moskvě obzvlášť. Igoru Tatajevovi (Philippe Noiret) bylo blaze do té doby, než do hotelu, kterému šéfuje, přijel jistý Boris Pikov (Martin Lamotte), pověřený Stranou, aby zkontroloval, zda hotel běží podle všech socialistických zásad. Běda všem, jestli najde jen jedinou láhev kapitalistického koňaku! Igor se při snaze zamaskovat všechny "nekalosti", které se v hotelu dějí, pěkně zapotí. Už jenom přestěhování z nejlepšího apartmá, ve kterém bydlí se svou rodinou, je pořádná fuška. Nemůže se ale přece mít líp než kterýkoliv řádný občan Sovětského svazu. A právě v tuhle šílenou dobu se v hotelu zničehonic zjeví Igorův švagr Jurij (Christian Clavier), který právě prchá před KGB. (Vapet Production)

Jonatána

Bavila jsem se, Philippe Noiret skvělý a všichni  kolem něj fajn. Ale neskutečně mi vadila postava Jurije a celá jeho familie. ()

ostravak30

A tak to dopadá, když Francouzi natočí komedii o sovětském svazu. Mě by jenom zajímalo, kde na ten způsob žití přišli? Vyzpovídali nějaké emigranty nebo si hráli se svou fantazií? Navštívili snad bývalé SSSR? Tak jako tak je to komedie na způsob těch klasických francouzských. Mě už tam chyběl jen Louis de Funès, který už tam pochopitelně hrát nemohl. Philippe Noiret se do komedie hodil a jeho herectví mi sedělo. Christian Clavier klasicky bláznil, někdy až moc. Jenže ze Sovětského Ruska se toho až tolik nedozvíme. Kdyby za hlavními hrdiny neběhala KGB, mohla by to být jakákoli jiná organizace. A kromě pár srpů a kladiv zde nic až tak klasicky ruského (sovětského) nenajdeme. Prostě bláznivá francouzská komedie, která by se mohla odehrávat kdekoli a místo kontrolora by mohl zaujmout kontrolor hygieny. A vyšlo by to na stejno. ()