Angliština Engliština

(festivalový název)
  • Indie English Vinglish (více)

Shashi (Sridevi) je vzorná manželka a matka dvoch detí, ktorá sa vo svojom voľnom čase zaoberá výrobou typických indických sladkostí - laddu. Pre svoju rodinu sa však denne stáva terčom vtipov a kritiky kvôli tomu, že nevie po anglicky. Shashi bola totiž vychovávaná v tradičnom konzervatívnom duchu a tento nový jazyk, ktorý sa v Indii používa čoraz častejšie, nikdy príliš nepotrebovala. Avšak časy sa menia aj v tradičnej krajine ako je India a Shashi tento nedostatok na sebe začína pociťovať. Jej problémy vyvrcholia cestou do New Yorku, kde sa má konať svadba jej netere. (lilina133)

ABLABLABLA

Za prvé úchvatný český titulek vás zaručeně pobaví:D Za druhé úchvatný učitel angličtiny pro cizince vás taky pobaví a zároveň máte chuť mu nakopat zadek.... prostě si naberete třídu plnou lidí z rozličných zemí, sami mluvíte jen anglicky a teď je budete učit.. myslíte si, že to nejde? Jde! Vždycky, když začnou mluvit svým jazykem a vy jim nerozumíte, prostě řekněte.. Speak english only. Připomnělo mi to učitele angličtiny v ČR na základce a gymplu.. ti byli takový opak... uměli pouze česky a anglicky asi jako ti cizinci tady. Za třetí je to nádherný film, který mi akorát trochu kazily poznámky mé mámy na chování Shashiné dcery a manžela, kterými se vůbec nesnažila narážet na mě. Za čtvrté je to vážně krásný snímek doprovázený barevnou atmosférou indických sárí a oslav a typickou "taneční" hudbou, která navodí skvělou atmosféru, abyste si snímek mohli naplno užít. ()

easaque

4* Jednou za čas si něco vyberu i z indické produkce, abych zakusil trochu exotiky a jiný pohled na svět. Teď padla volba na tuhle romantickou komedii o strastech manželky v domácnosti, která se cítí frustrována pocitem méněcennosti a osamělosti. Přes počáteční rozjezd ve stylu mýdlové opery jsem si pořádně mohl vychutnat příjemnou a roztomilou jízdu v New Yorku, včetně jejich oblíbených písniček. Srandy jsem si díky vedlejším postavám užil dostatek a dokonce i nějaké to životní moudro, díky němuž na konci můžou citlivější uronit i slzu. A to všechno zabalené v kabátku Bollywoodu, jak jsem na to zvyklý. A jen na okraj takový malý poznatek: z těch pár indických filmů co znám vyvozuji, že zamrzly ve stylu Hollywoodských melodramat z půlky minulého století a číší z nich stále ta milá nereálná naivita, ale vždy s neskrývaným optimismem a nějakým tím tanečkem. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

hanagi

Sladká boollywoodská pohádka se vším, co k tomu patří - se zpěvy a tanci, s romantikou, se slzami a s jednoduchým poselstvím. Škoda jen, že mě hlavní hrdinka, přes všechnu svou krásu a roztomilost, čím dál tím víc iritovala svým okázalým trpitelstvím a svou nepoučitelností (ty sladké kuličky s ní mohla klidně "šúlat" celá její nezvedená rodina). Na druhou stranu se mi velice líbily scény z kurzu a také to, že Shashi přece jen odolala svodům toho šarmantního Francouze. ()

rikitiki

Sridevi hraje svoji upozaděnou vzornou manželku úžasně. Je ostýchavá a zároveň pevná i zábavná. Její postava film nejenom drží, ale i pozdvihuje, a to přestože i příběh sám je kvalitní. Recept na manželskou krizi v indickém podání je originální a smířlivý. Hlavní hrdinka nemohla jednat jinak, než jednala, protože pak už by nebyla sama sebou. Snímek je sice indický, ale hodně se blíží i evropské kinematografii. ()

DwayneJohnson

Místy celkem fajn, místy jsem se ale dost nudil. Takhle komedie mě asi nenavnadila natolik, co bych vzhledem k místnímu hodnocení čekal. Ale nezoufám a můj postoj je víc, než optimistický. Je totiž teprve začátek roku a já pevně věřím, že najdu nějakou podobnou, třeba i na mé, ne zcela moc oblíbené, Bollywoodské téma. Času je ještě víc, než dost. ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v New Yorku a v indickom meste Pune, ktoré sa nachádza neďaleko známeho veľkomesta Bombaj. (MikaelSVK)