Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (75)

Zisk a ztráta (2016) (S04E07)

Epizoda se moc pěkně rozjela, takže jsem věřil v pět hvězdiček, boj na Seině i události ve Wessexu a v Mercii mě převelice bavily, pak ale začal v Kattegatu řádit severský Rasputin, Floki začal mít vidění, Ragnar si dal další dávku a měl jsem po náladě. ()

Portáž (2016) (S04E08)

Osmé epizodě jsem udělil čtyři hvězdičky, ale bylo to jen o chlup. Největší zásluhy na mém hodnocení mělo dění v Paříži a na Seině, bavil mě i vítězný návrat krále Egberta, ale pak mě potěšilo už jen to, že konečně zmizela čínská drogová dealerka. Události v Kattegatu- to byla zase čirá katastrofa, jediné co jsem si z nich odnesl, bylo zjištění, že Harbard není Rasputin, ale guru Jára. 4*- ()

Smrt všude kolem (2016) (S04E09)

Fajn, tvůrci to fakt dokázali a dotlačili mě k udělení zatím nejnižšího hodnocení. Devátá epizoda byla fakt o ničem. Celou dobu se tahaly lodě, rabovací scéna tam byla zřejmě jen pro zpestření, žádný jiný smysl jsem v ní nenašel, ale takových umělých natahování děje bylo v tomto dílu mnohem víc. Celkem nuda. ()

Poslední loď (2016) (S04E10)

To byl šok, po nanicovaté deváté epizodě přišel výživný díl, u kterého jsem se bavil od začátku až do konce. Akční scény na řece se jednoznačně vydařily a budu předstírat, že jsem si nevšiml naprosté nesmyslnosti platforem, které před sebou tlačila Ragnarova flotila a které neměly evidentně jiný význam, než aby bylo kde natočit boj muže proti muži nebo ženě. Císařovy garoty mě potěšily a překvapivě mi nevadil ani velký časový skok. ()

Outsider (2016) (S04E11)

No, celkem dlouho jsem přemýšlel, o čem vlastně jedenáctá epizoda byla. Řekl bych, že z velké části o ničem, řešily se jen vztahy jako v každém druhém seriálu, takže mě zaujalo jen temné proroctví a nečekaně i postava Ivara, který mi ze všech zúčastněných připadal tentokrát nejzajímavější. ()

Vidění (2016) (S04E12)

A je to tu zas. O čem to bylo? Kromě vyplutí Bjorna et consortes k Normandii a možná i dál a Ragnara s Ivarem do Anglie byl děj až děsivě prázdný. Jasně se ukazuje, že dvojnásobný počet epizod na jednu sezónu je na tvůrce příliš velkým soustem, místo kvalitního příběhu tak dostáváme jakousi vatu, jen aby se něco natočilo. ()

Dvě cesty (2016) (S04E13)

Přece jen jsem mohl zase jednou přihodit i čtvrtou hvězdičku, překvapivě se o ni nepřičinily obě výpravy, hlavně ta Ragnarova na mě působila jako jakýsi výsměch, všechny klady šly tentokrát za událostmi v Kattegatu a Hedeby, kde se konečně začalo dít něco zajímavého. ()

V nejisté hodině nad ránem (2016) (S04E14)

Lagertha a události v Kattegatu si u mě hbitě vysloužily čtyři hvězdičky a tu poslední jsem jednoznačně musel přidat za skvělý dialog mezi Ragnarem a Egbertem, král Wessexu je dlouhodobě mezi mými oblíbenými postavami, už mi ty jeho intriky chyběly. ()

Všichni jeho andělé (2016) (S04E15)

Ani jsem nečekal, že bych ještě mohl ve čtvrté sezóně opětkovat hned dvě epizody po sobě, ale stalo se. Kromě nejdůležitější události došlo i na zajímavé dialogy a z Ragnarovy strany i na přípravu posledního velkého plánu. Takže ano, tenhle díl stál za to. ()

Křižovatky (2017) (S04E16)

Fakt to nechápu, pokud jsou tvůrci schopni v rámci čtvrté sezóny vytvořit takhle kvalitní epizody, proč to tak dokonale skrývali? Poslední tři díly byly velmi slušné a mně neleze do hlavy, jak je možné, že byla část série tak nezajímavá až nudná. Doufám, že bude seriál pokračovat už jen kvalitně. ()

Velká armáda (2017) (S04E17)

S každou epizodou se divím stále víc. Dění v Kattegatu bylo ve čtvrté řadě povětšinou nudné, teď se z něj opět stává centrum nejzajímavějších událostí. Ivar se pomalu ale jistě stává extrémně zajímavou postavou a předpokládám, že bude tím, kolem něhož se bude točit děj příštích dílů. ()

Pomsta (2017) (S04E18)

Děj osmnácté epizody byl dostatečně zajímavý, abych byl připraven udělit pět hvězdiček, ale pak přišel od tvůrců zákeřný úder a já jsem, stejně jako mnozí jiní uživatelé, ubral na hodnocení za to, že jsem byl sprostě ošizen o bitvu. Náladu mi sice lehce napravila poprava krále, ale i tak... ()

V předvečer (2017) (S04E19)

Po čase zase dostala více prostoru Lagertha, což mě, jako jejího fanouška, nemálo potěšilo, zároveň mohla scéna s výslechem Egila posloužit jako námět letního grilování:-) Hra na schovávanou v závěru pobavila a je jasné, co na diváka čeká v závěrečné epizodě, už se těším. ()

Zúčtování (2017) (S04E20)

To zas byla facka. A já se na cihelnu tak těšil... Bitva, ke které všechno tak jasně směřovalo, byla podivně mdlou záležitostí a nejzajímavější na ní byla rychlost a vytrvalost Vikingů. Vůbec netuším, proč Bjorn ve třetí epizodě bojoval s medvědem, když ho mohl nemilosrdně uštvat. O nejsilnější moment se postaral jednoznačně Ivar, zklamal mě Egbertův konec, Heahmunda jsem nepochopil. ()

Série 5 (2017) (S05)

Abych řekl pravdu, vůbec jsem nečekal, že se průměr mých hodnocení dostane až na tři hvězdičky. Pátá řada podle mého názoru nebyla ani ozvěnou, ani stínem původních Vikingů. Dvacet epizod na sezónu je pro pana Hirsta evidentně přídělem, který absolutně překračuje jeho možnosti, takže se opakovaně uchýlil k umělému a zbytečnému natahování děje. Zářným příkladem je Flokiho islandské dobrodružství, které do seriálu vneslo příšernou nudu, a děj, který se vlekl jako v medu obalený slimák. Dobývání Kattegatu v závěrečné epizodě jen dokázalo, jak moc atrofovaly schopnosti tvůrců přinést na obrazovku pořádnou bitvu. Pokud si někdo pustí hned po tomto představení boj o Paříž, jistě se mnou bude souhlasit. Jasné zklamání. 3*- ()

Král Rybář (2017) (S05E01)

První epizoda páté sezóny byla bohatá na pohřby (až 2) a loučení (až 4), ale kromě toho dostal dostatek prostoru i démonický, plíživý Ivar, který je mi sympatický tím, že bych se mu rychlostně vyrovnal, a díky Haraldovi očekávám i zapojení Lagerthy. S akcí jsem byl spokojen, protože York, jen mi opravdu nesedla postava biskupa Heahmunda, na toho si asi nezvyknu. ()

Země bohů (2017) (S05E02)

Ajaj, to jsem zase dostal od tvůrců přes držku... Na druhý díl jsem zíral silně konsternovaně (překlad: jako debil), nejpochopitelnější částí děje byla Flokiho plavba do nikam, ale zase byla otravná, dění v Kattegatu jsem příliš nepobral. Pokud Lagertha ojela Haralda jen proto, že si chtěla užít, fajn, jestli tam ale měl být hlubší smysl, tak mi unikl. Harald unikne z Kattegatu, jistě to bylo dramatické a mohlo by mi to narušit nervový systém, proto mě tvůrci těchto záběrů raději ušetřili a já je za to oceňuji celými dvěma hvězdičkami. ()

Otčina (2017) (S05E03)

No jo, už se u Vikingů prostě nebavím tak, jak jsem byl zvyklý. Boj o York přitom zprvu vypadal velmi dobře, pasti potěšily, ale pak přišlo Ivarovo sólo, zbytečně dramatické scény, ve kterých se ocitl Alfréd v "ohrožení života", otravný biskup Heahmund a Flokiho hnisavé putování, takže tak. ()

Plán (2017) (S05E04)

Ve čtvrté epizodě mě potěšilo spíše dění v Norsku, kde to po čase začalo zavánět novými intrikami v Kattegatu i ve Vestfoldu. Bjornova dějová linie mě ničím nezaujala a nejsem si jistý, jestli je postupné roztahování děje po celé Evropě a možná i dál, prospěšné. ()

Zajatec (2017) (S05E05)

Už jsem byl z vývoje příběhu zase úplně paf. Jak se Floki, kozel jeden ušatá, dostal bez problémů z Islandu do Kattegatu? Aha, už vím, to bohové. Nikdy jsem o sobě netvrdil, že jsem skvělý válečný taktik nebo stratég, ale takovou blbost jako Ivar bych určitě nevymyslel. Zajímalo by mě, jestli by nějaký věhlasný matematik dokázal vypočítat, kolik Vikingů dokáže prolézt úzkým otvorem, než každou další vystrčenou hlavu prostě někdo usekne? Chabé. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku