Strach nad městem

• Francie Peur sur la ville (více)
Ukázka z filmu

V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier, který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za „svými“ zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem... Strach nad městem byl již šestou spoluprací režiséra Henriho Verneuile a Jean-Paula Belmonda. I zde je Belmondo šarmantní, svůdný a neúprosný. Jeho kaskadérské kousky ho v tomto filmu málem stály život. (Česká televize)

Thommie

skvělej Belmondo, ač relativně vážná role, zachovává si svůj komediální punc... smál jsem se jako při komedii ()

lennyd

Nočním městem obchází strach. Několik mladých žen je telefonicky obtěžováno neznámým výtržníkem, který jim noc co noc vyhrožuje. Poté, co je jedna z žen nalezena mrtvá, je na celý případ nasazen komisař Jean Letellier (Jean-Paul Belmondo). Záhy je však nalezena mrtvá další žena, a vyšetřování se rozbíhá na plné obrátky. Dle informací v médiích se zdá, že si záludný vrah, říkající si Minos, s policií rád hraje ... Věřím tomu, že ve své době to musela být bomba. Zvlášť když si člověk uvědomí, že všechny napínavé scény byly natáčeny přímo, bez pomoci digitálních triků - to co v dnešní době člověka ani nepřekvapí (honička na střechách nad Paříží), je opravdu luxusní. O to víc mne mrzí těch několikero logických faux-pas (celé odhalení _KDO_ (a v zápětí i _KDE_) je vlastně Minos je tak obrovská haluz, že by tomu nevěřila ani moje téměř dvouletá dcerka. Z celého filmu mi pak vyplývá jediná - ještě že už máme mobily s možností blokace čísel :) ()

noriaki

Když se vzpomíná na nejlepší Belmondovy filmy, Strach nad městem je zmiňován jen zřídka kdy, a když už, tak na konci. Je k tomu několik pádných důvodů. Režie je zcela rutinní, příběh nepřekvapí, hlášek je poskrovnu a Ennio Morricone nedodal žádnou ikonickou melodii. Jenže jsou tu kaskadérské kousky, nad nimiž se tají dech. Honička po střechách domů a vagónů je extrémně působivá a napínavá. Dvojnásobně, když člověk ví, že Belmondo dělal všechno sám. Tohle není žádné CGI, tohle chce koule. ()

JohnSmith

Moc pěkný thriller s výborným Belmondem v roli hodně svérázného komisaře. K oživení celého snímku patřil určitě i scénář Francise Vebera. ()

lykan9

Prostě Belmondo. A ve chvíli, kdy se jedná o kriminálku, tak je to belmondovka s velkým B. Jeho akční scény, ve kterých figuruje sám, jsou doslova úžasné. Drsné hlášky a výrazy k Jean-Paulovi tak sedí, že to snad ani nemůže hrát. Vlastně mi celou dobu přijde, že Belmondo ani nehraje, ale představuje sám sebe. A jsem si jistý, že u ostatních jeho filmů se budu jen opakovat. ()

J.Lajner

I přes zvolnění tempa si Belmondo v průběhu 70' let udržoval fantastickou fyzickou fazónu. Ideálním příkladem jeho schopností budiž přímočarý Strach nad městem režiséra Henri Verneuila. Film natočený takřka na zakázku, kde Belmondo pátrá po sadistickém vrahovi mladých žen. Amerikou tou dobou cloumal neohrožený Steve McQueen. A protože si pan „king of cool“ rovněž mnoho akčních scén natáčel sám, potřebovali Francouzi náležitě odpovědět. Strach nad městem měl Belmondovi potvrdit statut akční hvězdy a předvést ho ve vrcholné formě. O akční pasáže a úžasné kaskadérské kreace tedy není ve filmu rozhodně nouze. Patrně nejpamátnější sekvencí je běžecká honička na střechách budov, a právě ta stála Belmonda málem život. Celá scéna byla rozložena do několika částí a jednotlivé úseky snímalo vždy několik kamer naráz. Díky tomu můžeme vidět neplánované prasknutí okapu, po němž Belmondo ručkuje, jeho občasnou ztrátu rovnováhy při přecházení železné lávky nebo sklouznutí ze šikmé střechy, kdy se herec v poslední chvíli zachytí botami o okap. Celá tato pasáž se dodnes pouští studentům kaskadérských akademií jako ukázka dokonalého řemesla a perfektního zvládnutí krizových situací. Více. ()

FrajerTom

Výborná kriminálka! Tradičně skvělý Belmondo... Film na 4 hvězdy, ale přidávám pátou za to, že to Jean-Paul přiežil... ;o) ()

J-o-k-e-r

Další skvělá kriminálka z Belmondovy dílny. Osobitý styl vyšetřování a hlavně perfektní záporák nám nabízí určitě skvělou podívanou. Belmondo sen nezapře nikdy, mě ještě nikdy nezklamal. ()

Autogram

Belmondo ako neohrozený policajt, ktorý sa nebojí výšok, guliek ani zločincov, to sú jeho typické role. Až na výnimky ale málo zapamätaniahodné a toto je jeden z takýchto prípadov. ()

pfa

Kriminální drama s výborným Belmondem, který se nijak zvlášť se svými protivníky nepárá. Kromě kaskadérských kousků a akcí zde nechybí ani trefný humor a vše je podkresleno výbornou hudbou. Velké potěšení. [8/1O] (Peur sur la ville, FRA+ITA, krimi-drama) ()

Maynard.

Tomuhle já říkám vopravidká kriminálka! Belmondo ve formě, leze, padá, skáče, visí, kouří :o). Prostě přesně dělá to, co na něm lidé zbožňujou (nempoužívá kaskadéry). Tomuhle kousku sem přišel na chuť už jako malej, jeden z těch na VHS? kterej mi neuniknul snad nikdy, když sem marodil, nebo sem předstíral, že sem marodil, abych nemusel napísemku z matiky :o). Z čeho mi jde mráz po zádech, tak je jednovokej záporák, ten tomu diktuje hodně slušně a hodně moc se vyrovnává výkonu Belmonda. Trochu mě pak zamrzel konec, kdy to zá-porňák blbě promyslel a nechal se poměrně lacině chytit, měl si zatáhnout závěsy, jantar jeden :o). Belmondo patří právem do síně slávy, páč co ten udělal pro světový film... Uctivá poklona! ()

vitekpe

Dobra detektivka s Belmondem, mozna mohla byt trosku kratsi. Ale jinak ok, jednooky vrah zen Minos a proti nemu Belmondo jako komisar. A padouch navic jezdi na Z900... :) ()

Han22

Byl jsem na Belmonda v thrileru zvědavý a docela jsem se těšil, ale je to spíše průměr. Dvě hodiny na jednoduchý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je fakt moc, navíc se během těch dvou hodin toho zas moc nestane. Záporák je slabý, jeho totožnost je divákovi odhalena prakticky na začátku, vražd zde moc není a ani to vyšetřování není nikterak objevné. Jistě Belmondo je drsňák, honička na střechách nebo na vlaku metra je vynikající a beru v potaz rok natočení, ale takovému Drsnému Harrymu se to ani neblíží. Proto pouze za 3*. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo