Velká válka: 1914-1918

(TV film)
  • Francie 14-18, le bruit et la fureur (více)

Počátkem léta roku 1914 ještě nikdo netušil, jaká tragédie se skrývá za dveřmi. Působivá výpověď prostého vojáka o válce, která měla být navždy tou poslední. První světová válka si vyžádala desítky milionů mrtvých či zmrzačených vojáků. Ti, co přežili, se již nikdy nezbavili vzpomínek na zákopy plné nemocí a špíny, zimu i všeničící jarní tání, nasazení bojových plynů a bezmocnou touhu řadových vojáků ukončit z jejich pohledu nesmyslné boje. Jak vnímali politické i válečné dění muži, kteří šli na frontu s vlasteneckým nadšením? A měla pro ně po čtyřech letech slova jako vlast, povinnost, čest, hrdinství, nenávist ještě nějakou cenu? Nebo tyto vznešené pojmy zůstaly pohřbeny v ruinách války, jež měla ukončit všechny další. Francouzský dokument nabízí strhující výpověď francouzského „neznámého vojína" o všech strastech i radostech, které jej v letech 1914 až 1918 potkávaly. (Česká televize)

Karda

Povinně promítat na školách ,ať se každá generace učí ,co ve skutečnosti válka je.Až je příště vůdci budou štvát do zbraně proti jiným lidem.Až tady jsem si uvědomil,jakou změnu Velká válka znamenala pro tehdejší svět a co v podstatě odstartovala. ()

Ikewoo

Výborný dokument o západní frontě. Neštěstím je ovšem český překlad názvu... jinak čistých 5 hvězd, takhle chybí východní a jižní fronty. Nicméně jde o velmi zajímavý dokument, vyprávěný intimně, klidně, nepateticky, s osobním pohledem francouzského vojáka. Působivě a zároveň uvěřitelně vypráví o psychologické proměně, kterou prošli bojovníci proti Německu na západní frontě - přelévání se nacionalistického mučednictví a hrdinství a absolutní bezmoci a beznaděje a bezvýznamnosti až po euforii pocitu, že oni, běžní vojáci, bojují "válku, která ukončí všechny války", a že tak vlastně zachraňují věčný mír pro lidstvo. Pozitivně hodnotím také historický přesah za 11. listopad, stručné leč realisticky kritické a objektivní zhodnocení sankcí (tak nečekané u Francouzů) a důsledky v dalších desetiletích. Vizuální stránka je také velmi povedená, kolorované dobové záběry (ač ne vždy kolorované dobře, občas to uteče) jsou tak citlivě a plynule zapojeny do hraných resp. filmových scén, že občas člověk pochybuje, kam kterou zařadit. Skutečně působivý dokument. >> "Bylo to nejenom strašně kruté, nespravedlivé a nesmyslné. Bylo to mnohem horší - bylo to naprosto zbytečné."< ()

m.xFuck

Za sebe to můžu s klidem doporučit. Je to stavěné jako výpověď prostého frontového vojáka, který si válku "užil" celá její čtyři léta. Od samotného vypuknutí až po konec války v Německu. Záměrně není uvedena jeho dislokace a tak proplouváme frontovým děním zejména na francouzské straně. Nejedná se historickou nalejvárnu, ale jakýs takýs přůřez válkou. Je tam spousta archivnich a pěkně colorovaných záběrů, jsou tam vidět i mrtví a celé je to hrané na hodně pacifistickou notu. Tvůrci si půjčili i filmové záběry, které vhodně v komponovali a jména pěkně uvedli. Velmi povedená záležitost alespoň dle mne :) ()

Hvězdář

Vyprávění anonymního vojáka, není to ale jen dokument, totiž obyčejný dokument jakých je okolo 1. světové války a o všem co s ní nějak souviselo mnoho, i kdyby byl sebelepší, nevystihne tu hloubku věci. Budou to jen chladné informace, počty mrtvých, délky front a výčet polní kuchyně. Tady jsou tyhle informace taky, ale podané zcela jinak, totiž velmi osobně, osobní prožívání jednoho člověka, to už není jen nějaká masa lidí ve které se ty hrůzy války utopí a je snadné na ně pak zapomenout. Tady jsou ty hrůzy vidět opravdu "na tělo" a je tak možno lépe poznat, že to bylo opravdu strašné. Navíc skvěle zrestaurované, obarvené a sestříhané dobové záběry a fotografie diváka umí vtáhnout do víru událostí. Pořád tam pálí děla, padají šrapnely a běhají vojáci, pořád dokola hodinu a půl, a přitom se mi u toho rozhodně nechtělo usínat. Navíc skvělý Táborského hlas se tam opravdu hodí. Jak už tady je zmíněno, některé záležitosti tam trošku chybí, třeba konec je nějak moc rychlý, ale na durhou stranu je to podané z pohledu jedné osoby, není to shrnutí dějin 1.světové války. Velmi drsné, ale zatím asi nejlepší materiál co jsem k velké válce viděl. ()

Hejmy

Konečně jsem našel pořádnej dokument. Oproti těm americko kanadským opakovačkám ( asi tam nikdo neudrží pozornost déle jak minutu) nesrovnatelná kvalita. ()

10doktor10

Vynikající dokumentární film shrnující události 1. WW očima fiktivního francouzského vojáka. Dokument se může spolehlivě měřit s dokumentárním seriálem První světová válka v barvě a doporučuji ho všem zájemcům o válečnou historii. Bezva! ()

jizvoun

Naprosto parádní dokument, který nevymezuje válku pouze na ty dobré a zlé. Skvělé záběry, komentáře a zajímavosti. Všichni mluví hlavně o tom, jak se Němci za 2. SV považovali za nadřazené, ale tady je pěkně vidět, že Angličani jim v tomto pěkně konkurovali už za první velké války. ()

Ruda.neck

Absolutně nejlepší dokumentární film, který jsem zatím o první světové válce viděl. Vyprávění neznámého francouzského vojína podpořené skvělými restaurovanými dobovými záběry vtáhne diváka do hrůz zákopové války na západní frontě. Film nezobrazuje Velkou válku v celé komplexnosti, ale to nebylo jistě ani účelem. Zprostředkovává pocity a myšlení řadových vojáků, kteří, aniž by často věděli proč, strávili čtyři roky v bahně zákopů, koseni kulomety, šrapnely, nemocemi, steskem po domově a nesmyslnými rozkazy nadřízených. Na západní frontě klid z francouzské strany. Dobré komentáře např. zelvopyr, Gemini a další. 99% ()