Český žurnál - Série 1 (2013) (série)

Svobodu pro Smetanu (S01E05)

(epizoda)
  • angličtina Free Smetana

Patří řidič Smetana za mříže nebo je obětí politické zvůle? Poslední díl cyklu je věnován právě muži, který svou mediální slávu začal tak nevinně – přimaloval na plakátech politikům tykadla. Politikům přikresloval tykadla. A na plakáty psal, že jsou to lháři, zloději a korupčníci. Nakonec ho udal jeden z kolegů, také řidič autobusu. Byl souzen manželkou počmáraného politika. Poškodil soukromý majetek! Zaplatil škodu 15 tisíc korun a další trest odmítl. Moje náprava je naprosto vyloučena, zvolal Roman Smetana u soudu. Vyfasoval sto dnů natvrdo. Prezident mu odmítl udělit milost. Autoři filmu už nedokázali jeho příběh jen dokumentárně zaznamenávat – nakoupili spreje a vyrazili do ulic.
Film o souboji práva a spravedlnosti. Je svoboda projevu nadřazena poškození cizí věci? Existuje moment, kdy je potřeba se vzepřít společensky uznaným normám? Dokáže řidič autobusu diskutovat s premiérem?
(Film byl v rámci předpremiéry uveden na na MFDF Jihlava 2012, kde vzbudil vášnivé diskuze, ta po projekci s tvůrci trvala déle jak hodinu.) (Česká televize)

PepeCCM

Nejzajímavější moment: Silné řeči Smetanovo stoupence, ale když by mělo dojít na činy, tak dojdou slova (a odhodlání). Nejchytřejší moment: Výrok ministra Blažka: "To, že je hrdina dnešní doby, vypovídá o dnešní době víc než výsledek těchto voleb." Dokument sám o sobě ale do této "kauzy" nepřinesl nic nového, už jen proto, že tak polovina stopáže (možná i více) je poskládaná z reportáží, které byly odvysílány v TV. Proti osobě Smetany osobně nic nemám, ale už mi vadí, jak je jeho čin heroizován. Ale nízké hodnocení dávám opravdu hlavně proto, že dokument podle mě nepřinesl nic nového, co by už v TV aspoň 10x nezaznělo. Jediné co teda objektivně dokument ukazuje je české buranství co se týče politického protestu - teď nemyslím přímo pana Smetanu, který vystupuje rozumně a kulturně (teda až na to tykání s "Ivanem"), ale vzorek ostatních protestantů, co se během té necelé hodiny před objektivem mihne a jejich představu o fungování právního státu. ()

FOCKE_WULF

Dokument o sympatickém autobusákovi z distriktu Haná. Z mého pohledu se zachoval správně. Bilbordy s obličeji politiků na nás v předvolebních časech zhlížejí ze všech stran, jedná se o vizuální smog a jasnou agresi a pan Smetana se pouze držel pranostiky, že je třeba být agresivnější než agresor a přimalovával jim tykadla. It's all. Chtěl bych vybídnout naše politiky k zamyšlení, jestli od tohoto nechutného zlozvyku už nechtějí upustit. Podívejte, jak dopad' Gross, jeho strupatá držka opatřená nápisem Myslíme to upřímně svého času zaspamovala celou republiku, až si pro něj musel přijít čert a se slovy "Stanislave, tvé chováni není vhodné." ho strčil do smradlavého pytle a odnesl pod zem. ()

error17

Viděno na festivalu jeden svět a upřímně jsem se u některých situací pobavil. Co je v našem státě všechno možné tomu se ani nechce věřit. ()

Don82

Třetí dokument této dvojce v rámci Českého žurnálu je ze všech nejvýmluvnější a nejpřínosnější. Předně je potřeba říci, že dokument primárně není o osobě Romana Smetany. Je o společnosti a politické situaci ve které se udál čin, který Roman Smetana učinil. Autorská autentičnost Klusáka a Remundy je zde předvedena v nejčistší formě. Ať už jde o použitou hudbu, která efektně podtrhuje, to co divák vidí a nebo způsob jak autoři do dokumentu zasahují a snaží se o přímé a věcné otázky. Další rovinou je, že zde má divák, s nevěřícně otevřenými ústy možnost číst mezi řádky, při "patnáctiminutovce" Ivana Langera, zjevně zaskočeným Petrem Nečasem, který je konfrontován samotným Romanem Smetanou, což hodnotím jako stěžejní pasáž dokumentu, a nebo když Pavel Blažek vlastně přizná, že o situaci v zemi je více výmluvná kauza Romana Smetany, než výsledky voleb. Jaká to nechtěná sebekritika. Dokument bohužel odhaluje i druhou stranu věci, tedy to, že ačkoli je čin veřejně oslavován a podporován, tak nevyvolá hlubší občanskou reakci. Ostatně to je v dokumentu zobrazeno na více místech a nejvýmluvněji asi pánem před služebnou PČR, kdy plamenně prohlašuje, že teď hned jde pomalovat plakát. Nakonec nikam nejde (Dodatek: na besedě s tvůrci zaznělo, že prý šlo o nastrčeného provokatéra, popř. o tajného policistu, což by nebylo vůbec překvapivé). Zajímavě je také zachycena práce novinářů a to, jak se s jasnou hlavou a nadhledem Roman Smetana vyjadřuje do mikrofonů a je na něm jasně vidět, že to co dělá myslí vážně a že není jen nějaká figurka pro senzaci. To ostatně dokládá i "dojemná" scéna, kdy se reportérka opakovaně snaží Smetanu přemluvit k živému vstupu na TV Nova. Při tomto se prostě nemůžete nesmát. Kvalitní zpracování dokumentu podtrhuje směsice dialogů a nekomentovaných záběrů, které dotváří tristně komediální náladu celého snímku. ()

Juwe

Smetana nepatří do vězení, ale absolutně nechápu jak se tímto způsobem může stát opěvovaným člověkem. Člověk, který ničí cizí majetek je vandal, nikoliv hrdina. ()

jirin_cz

Lepší než Spřízněni přímou volbou. Roman Smetana je celkem sympaťák jako člověk a jistě s ním bude sranda (i s jeho tatínkem:)) Nicméně dělat z něj hrdinu je opravdu mimo a překvapuje mě, kolik lidí mu to baští. Dost těch podporovatelů si ani neuvědomuje, že vězněný není za tykadla, ale za odmítnutí alternativních trestů (naštěstí to je v dokumentu zmněno). Je to s podivem, ale souhlasím tu s Langerem - je to vandalství a trest je pochopitelný (veřejné práce). Tiskovka ve štábu ODS je dobře provedená, ale je otázka, zda to nění spíše komedie už než dokument... ()

Názorožec

Z dokumentární řady Český žurnál je to to lepší. Ale o čem to vypovídá? Je to kauza fotogenická a vděčná a Smetana není primitiv. Ale občas to sklouzává ke komentářům hospodské kvality alá všichni politici jsou zloději atp. a kdykoli k takovému zjednodušujícímu žvanění dochází, přestává mě to zajímat... Ale budiž. ()

trx2010 odpad!

Již na začátku se říká, že toto je řidič Smetana, který skončil za malování tykadel ve vězení. Tudíž hned na začátku se lže. Těžko vystavět zajímavý dokument na lži. ()

P/\/EL

Co udělal Smetana? Nic originálního, po politických plakátech se čmáralo vždycky (po světě běhá Smetanů..), byl však jeden z mála, kterej byl chycen a usvědčen z rozsáhlejšího poškozování. Nepovažuji ho za vyloženě vandala, kdyby mu byla udělena milost, nezlobil bych se. Ale hrdina, ani náhodou. Nevím, nakolik mu dělá publicita dobře (spíše ho těší pozitivní reakce příznivců), původně však s chycením nepočítal a s publicitou nepočítal, zájmu o svojí osobu se však pokouší využít k tomu, aby něco sdělil, jenže nesděluje nic originálního - respektive konkrétního, nedůvěru v politiku má přece většina lidí, politický marketing - vizuální smog však otravuje a měl by být asi více diskutován. Posledních několik let sleduji současnou českou uměleckou scénu, kde se mnozí umělci porušují zákony, avšak originálním způsobem, většina se do médiích nemá šanci dostat. Proč ten zájem o něj? Obyčejní lidé se s ním asi dokáží lépe ztotožnit.... Sám řiká, že nic vlastně neudělal. Je to tak trochu o ničem...Smetanův případ je pro mě docela nezajímavý, z cyklu Český žurnál, mi tento dokument přijde nejméně záživný...je škoda, že autoři nepoužili více informací, které jsou méně známé.. ()

strpozdiv

Vaříme z vody, z hovna děláme kauzu a nakonec si taky čmárnem, s přiznáním, že nám se vlastně nic stát nemůže. A kdyby, zaplatí to plebs - vlastně už zaplatil. Pat a Mat are dead. ()

JIP.XF.cz

Ze série Český žurnál nejlepší počin. I když dle mého na Český sen či Český mír kvalitou nedosahuje. Co se týče názoru na kauzu tak takováto věc by se neměla vůbec řešit. To popotahování nedává smysl a stojí nemalé prostředky a zbytečnou ztrátu respektu v systém u většiny obyvatelstva. Když už to nedostal na stůl nikdo rozumný mezi nižšími pohůnky státu v rozhodovací pozici, tak by měl zasáhnout prezident. ()