Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Gadžo (S02E02)

(epizoda)
  • angličtina Gadjo (festivalový název)

Dokumentární film Gadžo je jakousi „life-movie", jejímž obsahem je pokus mladého filmaře začlenit se do komunity tzv. nepřizpůsobivých občanů. Na půl roku se odstěhoval do Předlic u Ústí nad Labem, tedy do cikánského ghetta, které má tu nejhorší pověst. S kamerou namířenou na sebe se slušný Čech mezi „kopiemi Čechů" stává hlavní postavou svého filmu. Snaží se hledat odpovědi na nejrůznější otázky, které provázejí soužití dvou etnik – „bílého" a „černého". Mezi Romy nachází nakonec řadu přátel a odpovědi na vyslovené i nevyslovené otázky hledají společně. (Česká televize)

rotas

Až v noci po tom co dostají dávky od státu a trochu oslaví, přejde nějaký dokumentarista se skrytou kamerou Předlice tam a zpět, tak pak to bude hodnověrné. Žádný zloděj tě neokrade když ho budeš točit. Příště by to chtělo nebydlet s nima,ale vedle nich a nemusí jezdit ani do Ghetta. ()

Naive

Nemůžu si pomoct, ale avizovaný dokument o životě v jednom z nejhorších cikánských ghett na severu Čech se jaksi smrskl na dokument o životě v garsonce u Jardy :-) Autor se ocitl v celkem netypické romské domácnosti, u pracujícího bezdětného páru a i když autor i vybraný manželský pár působí opravdu sympaticky, dokument na mě působí spíše jako neobjektivní podvod, nevypovídající o životě uvnitř ghetta zhola nic. ()

Inhoofer

Velice povedený dokument "nejen" o cikánech. Je to kusu Tomášova života. Ne každý by udělal to co on a právě díky jemu to nemusíme zkoušet, ukáže nám to v 52 minutách tohoto myslím nadprůměrného dokumentu. ()

omega_SK odpad!

Neskutocne naivny pohlad od reality poriadne daleko. A este mu tu poniektore jedince "poklonkuju", ze ake suprduprveledilo to je. A komentar Ceske televize "Mezi Romy nachází nakonec řadu přátel" to zabil totalne. :)))))) Viete kolko ja by som takych "akoze priatelov" mohol mat? Staci okolo seba rozhadzovat "lóve" a 90% populacie budu takto mojimi priatelmi. Nepodareny vtip tento dokument. ()