Unplugged: Pearl Jam

(koncert)

Kapela Pearl Jam odehrála jeden ze svých prvních akustických koncertů 16. března 1992 ve studiu Kaufman Astoria v New Yorku. Koncert byl stanicí MTV vysílán 13. května 1992, a byl zaznamenán na DVD. To sice nebylo vydáno samostatně, ale bylo součástí reedice alba Ten v roce 2009. Bezchybný výkon muzikantů a neuvěřitelný projev Eddieho Veddera poskytuje silný hudební zážitek.
Seznam skladeb:
05. Jeremy
06. Even Flow
07. Porch (jasse)

jasse

Pearl Jam zahráli svůj akustický set s naprostou lehkostí a virtuozitou, kterou by od nich v té době málokdo očekával. Nádherný soulad kytaristů Stona Gossarda, Mika McCreadyho a Jeffa Amenta doplňuje svou vynikající hrou na bicí tehdejší bubeník Dave Abbruzzese, který kupodivu použil klasické hůlky místo štětců, jak bývá na Unpluggedu zvykem. A když se na stoličku usadil Eddie Vedder s vlasy schovanými pod kšiltovkou a spustil nádhernou Oceans, člověk málem zapomene dýchat. Vedderovi při jeho vášnivém zpěvu plném emocí vůbec nevadily kamery, na které zatím nebyl příliš zvyklý. Pecky z debutového alba "Ten" jako Alive, Jeremy, Even Flow a bonusová State of Love and Trust zněly v akustickém hávu krásně a zajímavě, pořadí skladeb fungovalo perfektně a já jsem jen čekala, kdy Eddie už nevydrží sedět na té stoličce...Dočkala jsem se ve skladbě Porch, která byla spolu s písní Black vrcholem večera. - Když o rok a půl později vystoupila na Unpluggedu Nirvana, nikdo z techniků se neodvážil ani promluvit, natož jim vstoupit na scénu, nebo celé vystoupení nějak upravit. V případě Pearl Jam je ještě různě usměrňovali a pořad trochu sestříhali, ale oni svým sebejistým výkonem už tehdy dokázali, že jsou kapelou neméně velkou. A jsou jí dodnes. ......... ()

dr.fish

Na konci, kdy málem zdemoluje kolegovi kytaru, poznamená Eddie: "So this was unplugged, wasn´t it?" . Ne tohle je sice bez proudu, ale energie tomu opravdu nechybí. V druhé půlce je to taková škola na kytaru, že vůbec není poznat, že jsou chlapci odpojeni od elektřiny. To jsem ještě nezažil...90% ()

candy_daze

Tohle pro mě překoná jen opravdu máloco. Úžasný koncert, který má přesně to, co spoustě unplugged představení chybí- energii. Na vrch hudební krásu a procítěnost. Ten je dokonalý album, na tomhle už z principu nemůže bejt nic špatně. Ráda se k tomu často vracím, každý zhládnutí je přesně jako to první- skoro 40 minut strávených v úžasu. Akustický verze State of Love and Trust a Black jsou jedny z nejlepších vůbec! :) ()

Elwin1

Paráda! Je fajn se sem tam vrátit o 20 let zpět do zlatých časů grunge a vychutnat si MTV Unplugged. A to jak od Pearl Jam, tak od Nirvany. Už úvodní Oceans přináší "zimomriavky", Vedder pak sundá kšiltovku a rozpustí kštici - vrchol může začít. Trojboj Alive, Black a Jeremy s Vedderovým srdceryvným zpěvem je něco, co už současná hudební scéna nenabízí. Proto díky za tenhle pohled do historie. ()

• V písni „Porch“ vytáhl Eddie Vedder z kapsy fix a napsal si na paži nápis „Pro choice“, čímž vyjádřil podporu hnutí za právo ženy na interrupci. (jasse)
  • Píseň „Rockin' in the Free World“, kterou Pearl Jam zahráli jako poslední, už nebyla vysílána ani zaznamenána na DVD, protože zpěvákovi Eddie Vedderovi v ní začal odcházet hlas, namáhaný předcházejícím několikaměsíčním koncertováním. (jasse)
  • Z celého natáčení nakonec zůstalo 36 minut čistého záznamu, protože téměř všechno mluvené slovo Eddieho Veddera bylo vystřiženo. (jasse)