Reklama

Reklama

VOD (1)

Ani zdi středověkého zámku je nedokázaly udržet. Britský válečný film podle skutečné události. Dramatické příběhy z vojenských lágrů tvoří velmi oblíbenou a poměrně početnou podskupinu mezi válečnými filmy. Nalezneme mezi nimi i některá klasická díla. Stačí jmenovat např. Velkou iluzi (1937; r. Jean Renoir), Stalag 17 (1953; r. Billy Wilder), Most přes řeku Kwai (1957; r. David Lean) nebo Velký útěk (1963; r. John Sturges). Většina podobných děl čerpá ze skutečných událostí a výjimkou není ani britské drama Útěk z Colditzu (1954; r. Guy Hamilton), zpracovávající knížku P. R. Reida, v níž anglický major (který u snímku fungoval jako technický poradce) popsal vlastní úspěšný útěk z německého zámku Colditz, považovaného za jeden z nejlépe hlídaných táborů pro zajaté spojenecké důstojníky. Snímek patří k realistické vlně britských válečných filmů padesátých let (byť se prakticky celý natáčel ve studiových interiérech anglického Sheppertonu) a může se pochlubit účastí předních britských herců, mj. Johna Millse (Reid), budoucího režiséra Bryana Forbese (Winslow) či Erica Portmana (plukovník Richmond). Útěk z Colditzu získal dvě nominace na Cenu BAFTA, a sice za nejlepší film a za nejlepší britský film. V obou případech však odešel poražen Olivierovou adaptací Richarda III. (Česká televize)

(více)

Recenze (13)

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Interiéry a nádvoří hradu. Jediné místa kam se ve filmu divák podívá, přesto zajímavý a dobře natočený snímek. Různé národnosti zajatců a každá si pokusy k útěku organizuje na vlastní triko, pak dochází k celkem humorným situacím, kdy se kopáč propadne do tunelu pod ním, kde kope další skupina svůj tunel :-) a tak se jim to logicky nepovede. Film plný dobrého anglického humoru a dobrého děje, mne opravdu na programu čt art potěšil. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Zajatecké tábory, vďačná téma pre filmy. Veď len z 2. svetovej vojny mám tieto: a to ani zďaleka nie sú všetky. Most cez rieku Kway, 1957; Kráľ krysa, 1965; Na konci všetkých vojen, 2001; Cesta do raja, 1997; Ríša slnka, 1987; Veselé Vianoce pán Lawrenc, 1983; Transport, 2007; Lekár od Stalingradu, 1958;. Athenin poklad, 1979; 6. batalión, 2005;. Pevnosť na Rýne, 1962; Veľký útek, 1963; Zlom, 1970; Nerovný zápas, 1981;Pahorok, 1963; Stalag 17, 1953; Srdce v zajatí, 1946; Heslom je odvaha, 1962; Nebezpečie medzi nami, 1959; Hon na zajacov, 1994; Púštne tigre, 1977; Texas 46, 2002; Výstup, 1994; Desiatnik smoliar, 1962; Kemp na ostrove Blood, 1958; Koľaje osudu, 2013; Veľká ilúzia, 1937; Peklo v Pacifiku, 1979; Útek z hradu Golditz, 2010; Klobúk dole, páni! 1986; Násilný čin, 1948; Nezlomný, 2014; Prechodné bydlisko, 1983; Situácia je zúfala, nie však vážna, 1965; Kontrapunkt, 1967: Len o hrade Colditz sú natočené 4. filmy, z roku 1955, 1971, 2005 a 2010. Tento film je z obdobia roku 1942, nakoľko do mája 1943 z tohto tábora boli odsunutí Poliaci, Francúzi a Holanďania a ostal táborom len pre dôstojníkov Britských a Amerických. Medzi Britov sa počítali aj naši piloti RAF nakoľko mali trvalý pobyt na území Británie. Celkovo z tábora sa podarilo utiecť 30 zajatcov z toho 15 – tim priamo z tábora a 15- tim po dobu dočasného opustenia tábora. Prvým a unikátnym útekom bol útek z 5.1.1942 britského dôstojníka Neavema. Nakoniec dňa 15.4.1945 sa tieňovému veleniu v zajateckom tábore nemecké veliteľstvo tábora dobrovoľne vzdalo. Boli umiestnení do jednej z ciel. Velenie nad táborom prevzali Briti a na druhý deň 16.4. odovzdali tábor príslušníkom 3. práporu, 273. pešieho pluku americkej armády, ktorá tábor oslobodila. Medzi oslobodenými boli aj 20 Čechoslováci príslušníci RAF: Prap. Batelka Karel, kpt. Bryks Josef, prap. Bufka Vilém, kpt. Bušina Emil, kpt. Burda František, kpt. Cigoš František, kpt. Černý Otakar, kpt. Dvořák Bedřich, prap. Chaloupka Čeněk, prap. Kopal Gustáv, prap. Novotný Emanuel, prap. Procházka Václav, prap. Sůsa Josef, prap. Šiška Aloiz, kpt. Tonder Ivo, kpt. Trojaček Karel, prap. Truhlář Ján, prap. Uruba Petr, kpt. Veselý Brazím, kpt. Zafouk Jaroslav. Ďalší nie letci RAF kpt. Zdráhala Richrd a kpt. Kubec Václav. ()

Reklama

Kragujevac 

všechny recenze uživatele

Přesně tohle je ten typ filmu u kterého lze srovnávat, jak vypadají filmy se stejnou tématikou z Evropy a USA. Tento film bych si dovolil částečně porovnat s klasikou The Great Escape. Hlavní rozdíl vydím hlavně v tom, že filmy z Velké Británie mají mnohem vtipnější humor, vědí jak s ním nakládat a kdy je ta vhodná doba na nějaký žertík. Další rozdíl je, že zatímco americké filmy i z vězeňského ( zajateckého) prostředí jsou napěchovány akcí, tak ty z VB jsou spíše komornější a raději vsázejí na zajímavé dialogy, díky kterým se divák lépe seznámí s hlavními postavami.. A nyní bych chtěl napsat pár bodů k samotnému filmu: hrozně mě to bavilo sledovat především díky nepředvidatelnosti snímku. Nikdy nevíte, komu se podaří zdrhnout, kdo bude za nepovedený útěk zastřelen, nebo který z plánů se podaří Němcům odhalit a který ne. Na filmu musím také pochválit jazykovou bariéru mezi jednotlivými národy a to že jich je tu požehnaně ( Němci, Angličané, Francouzi, Poláci - ti mě pobavili nejvíc a Holanďani) Každá z těchto národnosti má zde svůj prostor a vojáci se chovají přesně podle jejich národnosti. Film má naprosto ideální stopáž, díky které nenudí, ale ani nemáte pocit že ej film krátký. Herecké výkony jednoduše skvělé. Pokud jste film neviděli, tak to určitě napravte, stojí to za to - je to mnohem lepší než Colditz z roku 2005. ()

Petrus1 

všechny recenze uživatele

A já myslela, že II. světová válka byla krutá a děsivá. A jaxe tady ukazuje, byla to docela prdel. Teda aspoň v Colditzu. Němci se tu veřejně zesměšňují a jejich velitel se tomu ještě řehtá. Vězni tu mají i svůj vlastní obchůdek, pořádají veselé estrády a jejich hlavním cílem je vymyslet dokonalý útěk. Rozhodně se tu nikdo nenudí. Jíst a pít mají co, spát taky kde. Až zase bude nějaká válka a my křehké ženy budem povolány k obraně vlasti, mým prvotním úkolem bude stát se rychle důstojníkem naší skvělé armády a při nejbližší příležitosti se někde nechat zatknout nepřítelem. A pak už si budu jen v klidu válet šunky v nějaké príma důstojnické base a budu čekat, až mě nějací blázni, co se celou válku válely v zákopech na frontě, přijdou osvobodit. :-) Rozhodně se nemíním žádného útěku účastnit - klidně je pomůžu vymýšlet a realizovat, ale ven mě nikdo nedostane. Přece jen je tu možnost, že by mě někdo mohl při pokusu o útěk zastřelit - a do mě by se netrefil jen blbec. A pokud budu mít štěstí, dostanu se do multikulturního zajateckýho tábora, abych se mohla naučit cizím jazykům a třeba tam narazím i na potrhlýho Frantíka a partičku Anglánů, kteří nás budou bavit svým typickým humorem... A závěrem nezbývá než poděkovat programovým tvůrcům v ČT art, že tenhle film objevila a hodila na obrazovku. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Na poli filmov o uteku z basy vedie u mna suverenne Utek z Alcatrazu s Klintom Eastvoodom, a este Shawshank redemption, Great Escape a da sa povedat, ze aj Tango a Cash so Stallonem a Kurtom Russelom. Tuna ide len o taky lahsi nadpriemer, kde uz v uvode vybafne na divaka dost velka nuda. Stred sa uplne vlecie a strhujucejsieho momentu niet. Nad krasami hradu som sa vobec nerozplyval, slo len o studiove interiery a kulisy. Reziser Guy Hamilton /kultovy Goldfinger, Bitva o Britanii, Diamonds are forever/vsak ukazal talent pre reziu. Herci mi dohromady nic nehovorili, dialogy obcas az priemerne : 70 % ()

Galerie (16)

Zajímavosti (4)

  • Podľa kalendára na veliteľovom stole, počas jeho rozhovoru s plukovníkom Richmondom o presunutí poľského väzňa, je dátum "Dienstag 4. Oktober". 4. október však v priebehu celej druhej svetovej vojny nepadol ani raz na utorok, ako tomu bolo v roku 1955 (rok vydania filmu). (st3f0o)
  • Kapitán Pat Reid (John Mills) je postava, inšpirovaná skutočným britským dôstojníkom, celým menom Patrick Robert "Pat" Reid, autorom románu, na základe ktorého film vznikol. Reid, inak technický poradca pri natáčaní, bol uväznený na hrade Colditz v rokoch 1940 – 1942, až do jeho úspešného úteku. Rovnako skutočné bolo aj meno nemeckého bezpečnostného dôstojníka Paul Priem (Denis Shaw). Všetky ostatné mená použité vo filme, sú vymyslené. (st3f0o)
  • Hrad Colditz skutečně sloužil jako zajatecký tábor pro vojáky, kteří se opakovaně pokoušeli o útěk. (Winster)

Reklama

Reklama