Ztracené řeky

(festivalový název)
  • Kanada Lost Rivers
všechny plakáty

Většina metropolí byla založena v dosahu vody, v oblastech protkaných potoky a řekami. Kam se ale všechny ztratily? Vsákly se do země? Vlily se do větší řeky? Záhadě se snaží přijít na kloub skupinky odvážných průzkumníků kanálů, kteří vybaveni čelovkami a rybářskými botami pronikají do podzemí, kde sledují odvěké trasy vody. Režisérka Caroline Bâcle ukazuje nejen je a jejich nelegální výpravy, ale i krajinné architekty, urbánní ekology a aktivisty, kteří se snaží vrátit pohřbené toky tam, kde odjakživa byly – na povrch. Film se noří do podzemí Londýna, Montrealu, Toronta, Soulu a italského městečka Brescia. To, co bylo vzhledem k šířícím se epidemiím, průmyslové revoluci a rostoucí populaci sídel nevyhnutelné před sto lety, tedy svést vodu z ulic do kanálů, dnes působí ve většině měst spíše problémy. Podzemní stoky jsou přetížené, znečištěné a rozvoji spíš brání, než aby ho usnadňovaly. Dokument nutí k zamyšlení o našem bezprostředním okolí, o krajině, kterou jsme jako lidé přetvořili, a nabízí otázky, kde končí příroda a začíná město a zda taková hranice vůbec musí existovat. (Jeden svět)

MA.KI

Přínosný dokument shrnující nejen důvody uzavření oněch z dnešního pohledu ztracených řek do podzemí a mnohé aspekty neekologičnosti a nesmyslnosti tohoto konání našich předků, ale otevírající zároveň i debatu o jejich znovunavrácení do života velkoměst coby přirozeného přírodního (i rekreačního) prvku – a to na příkladu asijského Soulu, přičemž film uvádí i sekundární nevýhody a kritiku tohoto obnovení koryta v centru zástavby… ~ Chcete-li se poměrně komplexním způsobem dozvědět o problematice odsouvání vodních toků některých velkých měst (Londýna, Montrealu, italské Brescie,…) do podzemních kanálů více, neváhejte dokument zhlédnout. Aktuální tematika na prahu 21. století. ()

Časové pásmo bylo změněno