Bible

USA / Velká Británie, 2013, 7 h 15 min (Minutáž: 40–48 min, Alternativní 5x90 min)

Keith David (vypravěč), Diogo Morgado, Jake Canuso, Darwin Shaw, Greg Hicks, Amber Rose Revah, Roma Downey, Paul Freeman, Francis Magee, Hugo Rossi, Paul Knops (více)

Epizody(10)

Bible ožívá v tomto novém epickém seriálu na kanálu HISTORY. Od Genesis po Apokalypsu, nezapomenutelné příběhy se před vámi odvíjejí živě zahrané i animované nejmodernější počítačovou technikou, nabízejíc nový pohled na slavné scény a ikonické postavy. Toto desetihodinové dokumentární drama z dílny producenta Marka Burnetta s mezinárodním obsazením popisuje vybrané kapitoly z posvátného textu, počínajíc stvořením Světa, přes starozákonní příběhy o Noemovi a Abrahamovi, až po ukřižování Ježíše Krista. (History Channel)

Segrestor

Přiznám se, že jsem čekal, jak se mnozí místní erudovaní kritici opřou do významu Bible a hodnocení seriálu jako takového půjde do Kanaánu a ono kupodivu ne. A zároveň jedním dechem dodávám, že je to snad poprvé, kdy se jako televizní divák biblických příběhů nenudím, nezívám a pod stůl nenalepuji ty kouzelný skřítky z nosu. Pryč s patosem, barvičkami a přísnou katechistickou mravoukou. Nechť teče krev, znásilňují děvky, a lůza camrá ve sračkách. Chápej, tvůrci se prostě vycajchnovali. Na History Channel, což je takový levnější brácha HBO, zajímající se především o dokumentaristickou tvorbu, převedli biblické motivy do koukatelné podoby pro ortodoxní kudlanky i pro ty racionálně smýšlející a věřím, že by to rozchodil i nějaký přísný heretik. Seriál se docela přesně drží předlohy, dá se jen v uvozovkách vytknout, že ji chvílemi dost racionalizují. Postavy prostě polidšťují. Mojžíš je sice takový vyzubený bambula, tedy dost k smíchu, ale mnohé další persóny mají takříkajíc grády. Takový Samson vypadá uvěřitelněji, než Aštar Šeran za úplňku. Někdy jsem měl pocit, jako bych mezi řádky mohl číst, že Bůh a jeho tzv. andělé (zde černoch a asiat) jsou nějací záhadní návštěvníci z kosmu starající se o lidi jako o nějaké své experimenty, ale možná jsem příliš ovlivněn pořadem Vetřelci dávnověku z produkce stejné televizní stanice nebo krutou fantasií, která by jednoho přivedla na Rujánský útes. ()

DaViD´82

Spolu se Hrou o trůny nejlepší fantasy seriál současnosti. Adaptace nejslavnější sbírky špatně vystavěných nevtipných židovských anekdot, kde se dlouho předlouho čeká na Godota a především adaptace, u které nemá valného smyslu promítat si do hodnocení vlastní přesvědčení či názor na víru. Tvůrci si vzali na svá bedra nevděčný úkol v podobě převyprávění toho zásadního z Bible na prostoru pouhých deseti dílů a tak se uchýlili k výrazné zkratkovitosti "letem božím světem" i jisté teatrálnosti ve stylizaci. Pokud však na tuto jejich hru přistoupíte, tak to má své kouzlo. Škoda tedy spíše nutného zla v podobě otravného doslovného vypravěče a ještě větší škoda jeho afektovaně pompézního přednesu, který to spolu s občasnými excesy (kupříkladu asijský andělský bijec hned z první epizody, který s dvěma meči vykosí Sodomu) poněkud devalvují. Ve výsledku však uctivá, důstojná a nekonfliktní ilustrace bestselleru prověřeného časem, který patřil, patří a bude patřit k základnímu vzdělání (nejen) západní společnosti; nic více a nic méně. PS: Bude i druhá série Korán? ()

jefff

Po prvních dvou dílem musím suše konstatovat, že jsem čekal vše, ale takhle divně natočený mix fantasy/akce a dramatu tedy ne. Vyprávění je zbrklé, nesourodé, přeskakuje se od jednoho k druhému. Postavy jsou ploché, nebudí zájem ani respekt. Bible měla být velkolepou několikadílnou ságou a ne slepencem všeho, co se v ní naskytne. Strašné zklamání. Snad se ještě dokopu k dalším dílům. ()

SeanLSD

Starý zákon spracovaný strašne kuso a útržkovito, s otravným komentátorom, ktorý okrem toho, že je to najhoršie filmové riešenie preklenutia času a priestoru, nielenže serie, ale ešte k tomu zjednodušuje a preskakuje, namiesto toho, aby pomáhal v orientácií, ešte viac mätie. Sú tu iba výberové najznámejšie príbehy, spracované stovky krát, a tie skutočne zaujímavé (pretože menej známe) a potenciálne originálne, ako aj celkové pozadie a súvislosti sú odbyté iba zbežnou poznámkou. Kto Bibliu nemá naštudovanú, nepochopí, kto ju pozná dobre, bude zarazený priamočiarou, primitívne materialistickou úrovňou spracovania (dôraz na vraždenie a nudné detaily tvárí) a úletmi typu Božieho kung-fu cherubína. Nevadí mi, že je Aziat, ani čierni Izraeliti, ktorí tiež neviem ako zapadajú do biblickej tradície, ktorej sa chcú filmári silou-mocou držať... to sú však detaily, podstatné je, že je to brutálne obraté o akúkoľvek duchovnú, historickú či filmovú nadhodnotu – čo rozhodne nie je to, čo sľubovalo nádherné intro - a v podstate teda strašne odfláknuté. O drvivú väčšinu atmosféry sa stará mocná hudba, inak to až na pár efektovov pôsobí dokonca prekvapivo lacne. ___ Novozákonná časť má potom aspoň tú výhodu, že je kompaktná a podrobná, ale opäť bez minimálnej umeleckej invencie. ()

LEGACY

Tolikrát ohraný scénář často dopadá katastrofálně, naštěstí ne v tomto případě. Já tento seriál vnímám jako moderní převyprávění nejdůležitějších pasáží bible, kde za použití skvělého prostředí, historické atmosféry a výborných efektů dostane každý to co chce.Jen se sám sebe ptám, proč to zatím nikoho tady nezajímá. S01-S04 =70% (131) Hodnotím 70% ()

• První slova seriálu jsou i první slova Bible - Genesis, kapitola první, verš první. A poslední slova seriálu jsou poslední slova Bible - Zjevení, kapitola dvacátá druhá, verš dvacátý první. (Kuny27)
  • Keďže autori si netrúfali prerozprávať celú Bibliu, vybrali si 5 silných príbehov zo Starého a 5 z Nového zákona. (kacer4)
  • V deváté části "Passion" čte velekněz Caiaphas (Adrian Schiller) oddíl ze starého zákona, přesněji z Tóry, přitom směřuje ukazovátkem zleva doprava, přičemž hebrejština se čte zprava doleva. (Kuny27)

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

Televizní Ježíš vstane z mrtvých na plátnech kin

27.11.2013

Můžete za tím vidět snahu tvůrců vytěžit ještě pár dolarů z už tak úspěšného projektu. Ale možná jde jen o to, aby bylo slovo Boží zprostředkováno dalším divákům. Ehm. Tak nebo tak, stanice History… (více)