Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (198)

cariada 

všechny recenze uživatele

Další ze serie indiánek v čele s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Tentokrát se jedná o podepsání smlouvi o míru. Jenže jak už to bývá vždy se najdou lotři ,který s tím nesouhlasí a snaží se to zmařit tím ,že s pomocí lstivých Komančů zabijí několik osadníků a přepadnou kolonu ,k tomu zabijí několik Apačů a ty nastraží na místo činu ,aby to vypadalo ,že to mají na svědomí právě oni. Naštěstí je tu naše dvojice ,která je vždy na straně míru a tak dělá vše proto ,aby nevypukla válka a ta nakonec vypukne ,ale nemá dlouhé trvání. Tady jsou protivníci mnohem horší mají totiž vojenské uniformy. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Klasická Mayovka,patřící po zlaté čtyřce,k těm nejlepším.Je to opravdu nejdelší a nejrealističtější Mayovka a také ta nejdražší.A je to na ní vidět.Akcí je tu opravdu dost,kamera je výpravnější a příběh drží Mayova ducha a snaží se vystihnout atmosféru knih,i když s nimi nemá opět nic společného, kromě jmen hrdinů.Film je opravdu slušně napínavý,je tu opět krásná krajina,jen je možná o trochu méně romantický,neboť mírně přitvrdil,což mu myslím prospělo,neboť nekopíruje ty předešlé.Mám tenhle příběh rád,i když není knižní.Drží se Mayových hodnot a zachovává onoho ducha předlohy,statečnosti a čestnosti.Barker a Brice jsou skvělí a ostatní herci jim perfektně sekundují,včetně svalnatého Gojko Mitiče.Dávám 75% a kdepak zůstala ležet ta medvědobijka? ()

Reklama

HiddenDragon 

všechny recenze uživatele

Jiny producent, ale na tehdejsi dobu velmi nakladna mayovka s Bricem a Barkerem. Tentokrat dostava logicky vice prostoru Old Shatterhand, ktery musi prijit na stopu bande, ktera nechce mir s Apaci, protoze touzi po jejich pude. V pozadi cele operace stoji kapitan Bradley, dustojnik z pevnosti Fort Grant, spolupracujici s mistnimi bandity vedenymi Dixonem. Vystupuje tu take Paloma Nakama, Bila holubice od Sumicich vod (dcera belocha a Apacky), ktera se stara o duleziteho detskeho svedka vyvrazdeni holandske farmy. Jeji herecka predstavitelka byla v tomto filmu nejvetsi zenskou hvezdou. Objevuje se taky Vinnetouuv adoptivni syn Tujunga a vubec Apacove jako kmen tu maji asi nejvice prostoru ze vsech filmu, vc. zaverecne velke bitvy. Atmosferou je tento snimek sice dost ve stinu klasicke vinnetouovske "tetralogie", ale i tak stoji za zhlednuti. Navic ma skvelou ustredni skladbu - jakousi kombinaci "Sedmi statecnych" a "Pokladu na Stribrnem jezere". ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Pravda je jako vichřice. Vane jen jedním směrem. Kdo se jí staví do cesty, toho snadno smete.“ Tohle moudro Vinnetoua samozřejmě čteme tak, že pravdu zosobňuje on a jeho bílý bratr. V úvodu smutně kouká, když jej opouští, ale zároveň dobře ví, že je potřeba nastolit rovnoprávnost ohnivé vodě a prohnilým modrokabátníkům navzdory a tohle je práce pro pěsti a henryovku Olda Shatterhanda. Co na tom, že tenhle Martin Luther King Divokého Balkánu stráví finální bitvu odpočinkem u sloupu.. Mocně akční, stopáží nejdelší a v 70 mm formátu Superpanorama epicky nasnímaná mayovka, která nezaryté fandy zaujme leda koncem malého Holanďana (chvíli jsem věřil, že měl tlučhuba Hawkens zamlžené zrcátko) a nebezpečně povědomým hudebním doprovodem (trochu Sedm statečných, trochu spaghetti a snad i něco z Teskně hučí Niagára).. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Asi nejslabší filmová mayovka provázená však skvělým původním dabingem a lepším obrazem, než-li tomu je u některých jiných seriových filmů. Tentokráte stojí dva "bratři" proti bandě v modrých oblecích a pod krytím Armády Spojených států. amerických. Bandita Dixon a vše plánující Bradley jsou pro trochu té bohaté půdy schopni všeho... ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Premiéra proběhla 30. dubna 1964 v Mnichově (Mathäser-Filmpalast). (hippyman)
  • Na psaní scénáře se podílelo 6 autorů. (Stocki)
  • Původně napsal scénář Daniel Mainwaring, který však neměl vůbec nic společného s knihy od Karla Maye a měl překroucené charaktery hlavních postav. Vedení Constantinu ho tak kvůli obavám z poškození předešlých Wendlandtových (i svých) mayovek zrušilo. Najat byl tedy druhý scenárista Ladislas Fodor, ale ani jeho scénář nebyl schválen. Jako třetí scenárista byl angažován Slovák Leopold Lahola, který se měl ujmout i režie. Nakonec však scénář napsal přímo na místě natáčení Robert A. Stemmle, který přepracoval zamítnutý scénář od Ladislasa Fodora. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)

Reklama

Reklama