Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Zakončení pro mě kultovní série je z dnešního pohledu dost slabé. Samozřejmě, v klukovských letech jsem viděl film jinak, ale s poslední scénou jsem si uvědomil, že klukovský věk se již nevrátí. Během léta 2015 jsem zhlédl téměř všechny filmy s Old Shatterhanden a Vinnetouem a tento mi připadal jako směs všech předchozích - některé scény mi byly povědomé, jako bych je už někdy viděl :-) Jinak ta samá klišé, zvraty, padouchové a hrdinové. Tvůrci se pokusili už i o triky - ty s včelami jsou dnes úsměvné, pyrotechnické naopak pěkné a povedené. Samozřejmě mě potěšila přítomnost všech postav "party" dobrodruhů, občasná nadsázka a stále stejně dobrá hudba. Poslední věta filmu a poslední záběr napravili alespoň trochu jinak nemastný neslaný dojem. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Když u kormidla nestál Harald Reinl, bylo takřka s železnou pravidelností zle. Po úspěších „slavné čtyřky“ chtěl každý trochu toho zlata ukousnout a mayovky vznikaly bohužel jak na běžícím páse. Narychlo splácané, bez podpory alespoň průměrného scénáře a především bez kouzla a náboje těch příběhů, které jsme v dětství mlčky hltali. Reinl přesto ještě jednou naskočil do sedla, a i když chronologicky patří „údolí smrti“ jinam, tak naposledy (před brzkou smrtí) využil služeb Lexe Barkera. Ten coby Old Shatterhand znovu brázdí prérie se svým pokrevním bratrem, aby mohli znovu vyškolit hordu nebezpečných banditů, kteří potřebují pár dobrých rad o právu a spravedlnosti. Vrací se i dobře známý záporák s tváří italského herce Rika Battaglia, osudová kráska Karin Dor, krásné exteriéry i trochu jiná hudba Martina Böttchera. Tenhle souboj dobra a zla samozřejmě zdaleka oné čtyřce nekonkuruje, ale lehká nostalgie tam i tentokrát přeci jen zůstala. PS: Vladimír Ráž zní jinak, ale nakonec to se ctí udýchal. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Poté, co osazenstvo mayovek vklouzne do svých rolí, je odsouzeno k prožívání stále stejných dobrodružství. Hrdinové neznají strach. Nemají výčitky svědomí, jelikož jednají vždy správně a vše jim vyjde. Nikdy neváhají a hned přesně ví, jak vyřešit ošemetnou situaci. Žijí ve světě, kde rozpoznání dobrého a zlého je rovné rozpoznání černé od bílé. Nevyhnutelně vždy zlikvidují bandity, zjednají právo a často i napomohou lásce. Jen zřídka jejich dobrodružství vykročí za výše popsané hranice. Poprvé baví novým, zvláštním světem, podruhé lákají k návratu domů, po n-té nudí, po n+prvé nudí víc, po... Slaboučké ***. ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Plukovník Kingsley byl pověřen převozem armádního zlata do bezpečí. Po cestě je ale napaden bandity, ale naštěstí stihne zlato ukrýt a po Vinnetouovi poslat dopis své dceři Mabel, než sám hrdinně zemře. Posmrtně je ale obviněn ze zpronevěry, leč Mabel za pomoci Old Shatterhanda a Vinnetoua je rozhodna bránit čest svého otce, ať to stojí co to stojí. Bandité se ale vidiny snadného zisku nevzdávají... Poklad na Stříbrném jezeře po stopadesáté první. Ano, tento film není ničím jiným, než sprostou kopií původního Pokladu - nepřináší do celého prostředí vůbec nic nového (dokonce i konec jako by z původního filmu vypadl). Bohužel se ale vytratila zábavnost původního snímku, ale možná je to tím, že už jsem o hezkých pár let starší, a indiánky mně už tolik neberou. A možná je to taky tím, že tento film moc zábavný není. Po herecké stránce nemám co vytknout, pro Lexe Barkera a Pierrre Briceho jsou toto životní role, a i v tomto filmu ukazují, že pokrevní bratři nebyli jen na plátně. Ostatní mne lehce zklamali, Sam Hawkins ani Lord Castlepool už také ze svých vtipů nějak vyrostli... ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Dovlekla jsem se včera z práce v 19:00, psychicky i fyzicky na dně, s mozkem uvařeným už ne na hniličku, ale přímo natvrdo. Při pohledu na programovou nabídku TV Veškrnov jsem věděla, že tohle je prostě to pravé: stařičký, primitivní, dederónsko-jugoslávský pseudowestern! Tenhle konkrétní díl o dvou přiteplených... chci říct pokrevních bratrech si z dětství nepamatuju, možná nám ho soudruzi z nějakých ideologických pohnutek nepustili - což nevadí, beztak jde o sestřih scén z předcházejících kousků, noví jsou tam akorát hadi. Rozkošně blboučký, naivní příběh s nekomplikovaně černobílým vnímáním (chorobně kladní versus skrz naskrz prohnilí, nic mezi tím neexistuje nebo nestojí za zmínku), nelámající si hlavu s logikou ani s časovou posloupností; upřímně mě to pobavilo. Na úplném konci jsem se přistihla (při hřejivém vzájemném pohledu Barkera a Brice), že se řehtám jako Hatátitla, co sežral (nebo vyhulil) přemíru trávy. Za jakýchkoliv jiných podmínek bych film šoupla bez váhání do podprůměru, kam patří, ovšem právě včerejší večer podobně nenáročné oddychovce opravdu přál, tak hodlám být vinnetuovsky ušlechtilá a udělím milosrdné hodnocení. A stejně byl Olda Drťoruka lepší vzor a idol než Hery Potrat!:-P 51% ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Snímku dodnes patří prvenství za nejdéle promítanou Mayovku společnosti Constantin. (hippyman)
  • Včely útočící na bandity byly - podobně jako v případě hadů - opravdové jen některé, ostatní byly do filmu přidány dodatečně, pomocí triku. (hippyman)
  • Název filmu mohl také být: "Im Tal des Todes" ("V Údolí smrti"), "Winnetou im Tal des Todes" ("Vinnetou v Údolí smrti"), "Im Tal des Goldes" ("V Údolí zlata"), "Winnetou im Tal des Goldes" ("Vinnetou v Údolí zlata"), "Winnetou und Old Shatterhand im Tal des Goldes" nebo "Winnetou und Old Shatterhand im Tal der Toten" ("Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí mrtvých"). Nakonec zůstalo u posledně zmíněného, přičemž u nás v Česku je snímek znám spíše pod názvem V Údolí smrti než "V Údolí mrtvých". (hippyman)

Reklama

Reklama