Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že jako rozloučení s jednotlivými - oblíbenými a možná i milovanými postavami - je to celkem dobré, navíc se natáčelo i v Grand Canyonu, což je přece jen také znát. Vinnetou i Old Shatterhand zde mají dobré role a vidět jejich bratrské postavy mě baví. Příběh je celkem jednoduchý, ale tak ony byly takové v podstatě všechny. Já jsem si tenhle film užil. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Reinl má v sérii apačoviek proste svoje čaro a pokiaľ bola legendárna dvojica pod jeho taktovkou, nikdy som sa nenudil. Táto časť síce len pláva na pútavejších scenároch svojich silnejších bratov a snaží sa upútať aj inými miniroličkami, ktoré všetci pobavujúco dobre poznáme, no aj tak je to silný westernovo-napínavo-zábavný nadpriemer. 80%. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Symbolické rozloučení na sto a jeden způsob. Harald Reinl se nemohl dívat na to, jak jím započatá série končí a rozhodl se dát zlatému a neopakovatelnému období filmových Mayovek ještě jeden kousek. Vždyť poslední dva filmy, které diváci viděli, byly roku 1966 nepříliš povedená Apanači a ostudný Old Firehand. Proto se za kameru musel postavit právě Reinl a stvořil film, který dal divákům všechno, co měli nejradši. V hlavních rolích zbožňovanou dvojici, která se jako v nejlepších filmech velmi efektně tahá z bryndy, oba vtipné sidekicky i hudbu Martina Böttchera. Když pak jako hlavní ženská postava září Karin Dor a jako záporák brojí tradičně krvežíznivý Rik Battaglia, není co dodat. Je to právě Údolí smrti, které je v mých očích kvalitou nejblíže zlaté čtveřici. Ta iluze "řadového" dobrodružství pokrevních bratrů totiž nikdy předtím nebyla takhle blízká a za to můžu připsat zásluhy právě panu režisérovi. Po letech jsem navíc konečně přivykl odlišnému dabingu a naopak na mě působí s ještě větší nostalgií. Sedmdesátiletý Vladimír Ráž snažící se udýchat srdnatého Old Shatterhanda mě zkrátka k zbláznění dojímá. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Dovlekla jsem se včera z práce v 19:00, psychicky i fyzicky na dně, s mozkem uvařeným už ne na hniličku, ale přímo natvrdo. Při pohledu na programovou nabídku TV Veškrnov jsem věděla, že tohle je prostě to pravé: stařičký, primitivní, dederónsko-jugoslávský pseudowestern! Tenhle konkrétní díl o dvou přiteplených... chci říct pokrevních bratrech si z dětství nepamatuju, možná nám ho soudruzi z nějakých ideologických pohnutek nepustili - což nevadí, beztak jde o sestřih scén z předcházejících kousků, noví jsou tam akorát hadi. Rozkošně blboučký, naivní příběh s nekomplikovaně černobílým vnímáním (chorobně kladní versus skrz naskrz prohnilí, nic mezi tím neexistuje nebo nestojí za zmínku), nelámající si hlavu s logikou ani s časovou posloupností; upřímně mě to pobavilo. Na úplném konci jsem se přistihla (při hřejivém vzájemném pohledu Barkera a Brice), že se řehtám jako Hatátitla, co sežral (nebo vyhulil) přemíru trávy. Za jakýchkoliv jiných podmínek bych film šoupla bez váhání do podprůměru, kam patří, ovšem právě včerejší večer podobně nenáročné oddychovce opravdu přál, tak hodlám být vinnetuovsky ušlechtilá a udělím milosrdné hodnocení. A stejně byl Olda Drťoruka lepší vzor a idol než Hery Potrat!:-P 51% ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Možná vůbec nejméně povedený díl s ústřední dvojicí Vinnetou - Old Shatterhand. "Údolí smrti" postrádá jakýkoli náboj, hlavní záporák je nudný a Karin Dor se nejspíš rozhodla, že nás chce všechny nadobro zničit. Už třetí mayovka?!? Chce si snad zahrát ve všech?!? Jako by jí nestačila role Ellen Pettersonové (Poklad na stříbrném jezeře, 1962) a Vinnetouovy platonické lásky Rybanny (Vinnetou - Rudý gentleman, 1964)... ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Scénář pochází z pera Herberta Reineckera, původně specialisty na kriminálky. Svou práci odvedl za pouhé dva týdny a získal za ni 20 000 DM. (hippyman)
  • Voyo Goric alias náčelník Rudý Buvol musel nosit kontaktní čočky, aby se zamaskovaly jeho modré oči. (hippyman)
  • Název filmu mohl také být: "Im Tal des Todes" ("V Údolí smrti"), "Winnetou im Tal des Todes" ("Vinnetou v Údolí smrti"), "Im Tal des Goldes" ("V Údolí zlata"), "Winnetou im Tal des Goldes" ("Vinnetou v Údolí zlata"), "Winnetou und Old Shatterhand im Tal des Goldes" nebo "Winnetou und Old Shatterhand im Tal der Toten" ("Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí mrtvých"). Nakonec zůstalo u posledně zmíněného, přičemž u nás v Česku je snímek znám spíše pod názvem V Údolí smrti než "V Údolí mrtvých". (hippyman)

Reklama

Reklama