Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

nash. 

všechny recenze uživatele

Koukatelná mayovka se solidním padouchem, který trapně ztratí glanc až v samotném závěru, Vinnetouem, který konečně nevypadá, že jen tak náhodou projíždí kolem, a i toho Grangera nejspíš konečně někdo srovnal, takže už není v každém záběru na přesdržku. Byť mimo plac byl údajně nesnesitelný dál a v plném rozsahu. Kupodivu ani příběh, ač je i tentokrát naivně prostoduchý, už nepůsobí tak amatérsky, přestože křečovitost se ani tentokrát nepovedlo zamaskovat a dokonce i průměrného stopaře dovede rovnou do tábora scénáristy. Celkem vzato je to i přes kritická slova pohodová jednohubka z mayovského univerza, která je lepší než ostatní Fire– i Sure– handovky. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

V jistém smyslu kontroverzní snímek o dalším dobrodružství Vinnetua a to z mnoha důvodů. Oproti knižní předloze tu chybí Old Shatterhand a Sam Hawkens a to z jediného důvodu. Oba představitelé byli vytíženi natáčením mayovek z Orientu. I dějově se z předlohou příběh velmi rozchází. Když se na něj podíváme jasněji, v mnohém vlastně připomíná dějovou linku slavného westernu ´Sedm statečných´. I zde se ochraňují vesničani, v tomto případě přistěhovalci. A jak jinak, hlavním ochráncem je samotný Vinnetou, který jim dokonce vyřizuje půdu. Není to podivné, když všechny indiánské kmeny své území naopak chránili co to dalo? Co by na to řekl slavný Sedící býk? Každopádně se jedná o indiánku velmi dobrodružnou s nemalými akčními scénami. Old Shatterhanda zastoupil Old Firehand a Sama Hawkense Old Wabble. V dalších rolích mimo jiné nechybí ani Mario Girotti, později známý jako Terence Hill. Celkově to pecka rozhodně není, ale za zkouknutí rozhodně stojí. Nemyslet však na knihu. ()

Reklama

PlayEasy 

všechny recenze uživatele

Takže oproti starším májovkám s Old Shatterhandem je to celkem špatný, ale zase naopak nechápeme proč se to lidem tak moc nelíbilo, protože nějakou tu akci jsme si náhodou užili a zavzpomínali jsme si na své dětství kdy jsme Vinnetoua milovali, ale Old Shatterhand, motýlkář a skalpováný Sam Hawkens, kteří nám společně s Vinnetouem utvořili dětství a naučili nás milovat westerny, ale tenhle jsme si bohužel už nezamilovali, ale přesto na takový průměr to je. 55% ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Pohrobek má naprostou pravdu, tento snímek je rozhodně nejslabším zpracováním románů Karla Maye. Kdo zná předlohu ví, že Old Surehand ani Old Wable zde nemají co pohledávat, naopak zde chybí Hobble Frank, Sam Hawkins, Tetka Drollová a (pomineme-li řadu jiných významných aktérů) zejména Old Shatterhand, jehož adorace v ROMÁNU Petrolejový princ je dovedena ad absurdum. Z předlohy převzal film jen název a notně zkomolenou zápletku s naftovým podvodem, jinak jde ale o takovou snůšku logických nesmyslů a filmařské svévole, že se Karel May musí obracet v hrobě ještě dnes (43 let po tomto ztvárnění jeho díla). ()

tron 

všechny recenze uživatele

V oldsurehandovkách Medzi supmi a (ehm) Old Surehand mi vadilo, že Stewart Granger sa správal k Pierreovi Briceovi ako čistý kretén a snažil sa Winnetoua zatlačiť do úzadia svojou hulvátskou a hlučnou (pseudo)charizmou, urobiac z neho nepodstatnú vedľajšiu postavu. Čo sa mu podarilo, vinou čoho náčelník Apačov v jeho trilógii miestami skutočne pôsobí zbytočne. O to viac ma prekvapilo, že hoci je tento neduh prítomný aj tu, Petrolejový princ napokon predsa len pôsobí o poznanie lepšie. Ako keby medzi oboma silnými osobnosťami došlo k aspoň ako-takému zmieru a v niektorých scénach dokonca pôsobia dojmom, že by sa ich hereckí predstavitelia najradšej nepozabíjali. Scenár je inak strašný, síce čo-to zachraňuje charizmatický ústredný záporák (s miestami až jamesbondovskou pravou rukou v podobe nemého zabijaka, ktorý to tam kosí hlava nehlava), ale inak je sa jedná fakt o hrôzu. Náčelníkovi kmeňa zabijú syna a vyhlási „jeden život za vašich päťdesiat“, na čo následne belochom dá nepochopiteľný 24 hodinový deadline namiesto toho, aby ich povraždil na mieste. Nevraviac o tom, že keď uvidí telo svojho potomka, tvári sa ako keby mu nejaká squaw pripálila na raňajky bizóna. Alebo dlhá pasáž s plťou, ku ktorej dôjde len preto, aby sme mali adrenalínovú atrakciu na vode (s drastickou zadnou projekciou á la 60. roky) a iba z toho dôvodu, že nemtavé dieťa nevie normálne bežať a pri prvej príležitosti zakopne, lebo sa to práve hodilo do krámu pánom scenáristom. Zaujímavý je Terence Hill, ktorý hrá čosi medzi sviňou a klaďasom (ehm... wtf?). Parťák BUda Spencera sa objavil v množstve mayoviek; pozoruhodné je, že zakaždým v úplne inej úlohe. Dávam 3*, ale jednu mám chuť odobrať za neskutočné „vtipné“ postavičky, ktorých prítomnosť miestami hraničí až so zdravým rozumom. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Premiéra proběhla ve středu 25. března 1965 v mnichovském Mathäser-Filmpalastu. (hippyman)
  • Old Surehand (Stewart Granger), ktorý bol v tom čase už skúseným hollywoodským hercom, počas natáčania tohto filmu nazval Vinnetoua (Pierre Bricea) „neschopným hercom“. (westerns)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: Perucko jezero u Vrliky, Zupci u Trebinje, řeka Cetina u Trilje, Vrlika. Natáčelo se také v Německu. (hippyman)

Reklama

Reklama