Bohdan Zenobi Chmielnicki

všechny plakáty
Ukrajina, 2006, 118 min

gumli

U nás praktický absolútne neznámy film.Hoci bol premietaný s úspechom aj na filmovom festivale v Cannes. Film je vlastne príbehom bitky, známej pod menom "Bitka pod Zbaražom", tragickej udalostí oslobodzovacej vojny ukrajinského národa proti vláde poľskej šľachty (1648-1657). Je to pokus zvrhnúť stereotypy a predloží nový pohľad na Kozácke povstania v polovici sedemnásteho storočia.Hlavnou postavou v tomto filme nie je nik iný ako sám tzv. otec povstania Bogdan Chmielnicki, známa historická postava.Film sa začal točiť ešte za éry bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1987,ale dokončený bol až v roku 2004 a premietať sa začal až v roku 2006.Film sa zameriava hlavne na roky 1649-1651.V Poľsku sa asi premietať nikdy nebude,dôvody sú jasné na prvý pohľad. Možno je v tom filme aj poriadny kus ideológie a propagandy, ale historické filmy sú väčšinou už raz také...Film musel byť poriadne drahý špás, na ukrajinské pomery určite. Veľa bitiek, popráv, veľká výprava, dobové oblečenie, to všetko tam je. Možno si tento film nájde cestu aj k nám, možno nie. ()

diodoros

Ukrajinský idealistický pohľad na kozácke Chmeľnického povstanie proti Poliakom - máme tu dobrých a statočných kozákov, ktorých vedú spravodliví hajtmani proti zlým Poliakom, ktorých vedú zákerný intrigánsky kráľ Ján Kazimír a nevinných civilistov zabíjajúci úchylný šialenec Jeremiáš Wisniovecki (...). Spracovanie od kostýmov a rekvizít až po kameru je čisto televízne, herecké výkony sú teatrálne až trápne, (pseudo)romantická línia medzi Chmeľnickým a jeho ženou filmu skôr škodí a spomaľuje ho, bojov je tu síce dosť, ale zrejme kvôli malému rozpočtu sú natočené skôr smiešne (to sa týka poľských okrídlených husárov, ktorí tu bojujú peši?!?), zmätene a bez zmyslu a kde sa iba na seba vo vlnách do potyčiek valia komparzisti. Dej sa začína krátkym textovým úvodom, ktorý oboznamuje, ako sa povstanie vyvíjalo, potom prejde do obliehania Zbaraža a zvyšok filmu skáče z bojov do bojov, z intríg zákerných Poliakov do ďalších intríg a z udalostí do udalostí a nakoniec mierne uťato (a samozrejme nacionalisticky) končí a nakoniec toho divákovi okrem oného nacionalistického vyznenia veľa nepovie. ()