Reklama

Reklama

Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

(více)

Videa (9)

Trailer 1

Recenze (744)

Matty 

všechny recenze uživatele

„Some of this actually happened.“ Nadsazený úvodní titulek dobře upozorňuje na slabiny i silné stránky Russellova žánrově neukotveného filmu. Ne, nebudeme vás obeznamovat s procedurálními podrobnostmi ústředního švindlu. Kdoví, jak to tehdy vlastně bylo. A ano, stejně jako to, co uvidíte, také Hollywood je jednou velkou hrou na pravdu. Takže budeme sami sobě hodně nastavovat zrcadlo a jiné odrazné plochy a od úvodní scény (příprava na výstup) upozorňovat na performativní rozměr podvodnického „řemesla“. Čili ne fakta a takové jejich dávkování, které by vytvářelo napětí a očekávání, ale sebereflexivní hříčka, bezezbytku patřící hercům. Kvůli upozadění průběhu operace ve prospěch vztahů mezi postavami, které popírají a znovunalézají vlastní identitu, není, co by vyprávěcí konstrukci drželo pohromadě a diváka ve střehu. Trhavý rytmus vyprávění můžeme chápat jako snahu přizpůsobit formu množství vypravěčů, jejich různým povahám a cílům (a hereckým projevům, protože téměř každý herec je naladěný na jiný žánr), osobně jej ale vnímán jako důkaz Russellovy režisérské nedisciplinovanosti, jakkoli zapříčiněné právě přílišnou důvěrou v herce. Podobně i manýristické využívání některých stylistických postupů (prudké nájezdy kamery) nebo samoúčelné zapojování dobové hudby svědčí o tom, že Russell řemeslo sice zvládá a ví, jak natočit „cool“ scénu, ale režíruje nekoncepčně. Záměny identit, žánrů, rytmu a vypravěčů jsou zprvu zábavné a film díky nim nepostrádá švih. Nadbytek obrazů a slov, jež v zásadě tvrdí stále totéž (a tvrdí to mnohem přímočařeji než třeba Preston Sturges v nestárnoucí The Lady Eve, ke které by zřejmě měla odkazovat postava Amy Adams) ale vinou beztvaré režie a bezvýznamné zápletky omrzí mnohem dříve než třeba ve Vlkovi z Wall Street, jenž se díky koncentrovanější a koherentnější naraci jeví jako výrazně kratší film. Před úplným odmítnutím a rychlým zapomenutím film, jak už se u Russella stává zvykem, zachraňují herci. Bradley Cooper a Jennifer Lawrence, jakkoli zábavní, se sice zapomněli přepnout z excentricky komediálního módu z Terapie láskou a obludná (s)exploatace těla Amy Adams postavu Sydney zbytečně zplošťuje a ubírá jí na ambivalentnosti, ale minimálně Christian Bale už pár let nevypadal tak špatně a nehrál tak dobře. 65% ()

Nin 

všechny recenze uživatele

Jen charismatičtí herci a stylová režie dobrý film neudělají. Zajímavých herců je tu fakt hromada, dokonce dojde i na legendárního Roberta De Nira. Co se týče postav, tak mě nejdřív zaujal samozřejmě Christian Bale, ale i Bradley Cooper, který byl na své poměry netypicky užvaněný. Bohužel všechny postavy jsou po čase (a film se dost táhne) více či méně otravné. Nejhorší je to právě u Baleovy postavy, která je na začátku zajímavým sebevědomím hajzlíkem, co je velice inteligentní, ale jeho morálka je lehce za hranou. Poměrně brzy se z něho však stane jen submisivní trpitel, který jen smutně přihlíží tomu, jak si ho všichni mažou na chleba. Film působí díky rychlým střihům a hodně stylové hudbě jako svižný film, ale není. To by mi tolik nevadilo. Vadil mi nejvíc neuvěřitelně hloupoučký scénář. Na začátku zajímavé herecké výkony, kde se často herci neuvěřitelně snaží, vítězí nad divným dějem, ale v druhé půlce by to nezvládl ani ten nejtalentovanější herec na světě a z filmu je stokrát viděný blábol. American Hustle je vlastně úplná pitomost, kterou od úplného odpadu zachraňuje jakási stylovost a parádní herecká sestava. (5/10) ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Tak já nevím co jsem Davidovi udělala, že mě takhle trestá. Druhý film a jsem opět a zase zklamaná na celé čáře. Asi po půlhodině mně už bylo úplně jedno, jestli je to založené na reáliích nebo ne, ale hlavně ať to nabere trochu dech, protože se to táhlo jak cezená nudle. Takže z pětihvězdy jsem okamžitě odečetla jednu za tu příšerně a zbytečně přepálenou stopáž. A tu druhou za scénář, protože ten byl přímo hokejový, tudíž jsem se občas ztrácela a občas děsivě nudila. Já si sice nehty neokusovala, jak píše verbal, ale stačila jsem si je přitom dát parádně do pucu a krásně nalakovat. Mrzí mě to o to víc, že tam hrála senzační herecká sestava, ale já měla pocit jakési prazvláštní exhibice, která je ale určená pro někoho jiného, jen ne pro mě. Abych pravdu řekla a světe div se, já ženská jsem zbystřila hlavně v momentech, kdy se na place objevila moje topková Amy a dokonale krásná Jennifer, které se tam dostalo k mé lítosti minimálně prostoru. Tak abych nebyla pes, za obě super holky a skvělou muziku se plácnu přes kapsu a dám trojku. Jo a Christian bude za chvíli z těch jeho tělesných proměn na prášky, já ho skoro nepoznala. ()

Reiniš 

všechny recenze uživatele

Ten film je věrohodný asi jako britský přízvuk Amy Adams. Nebo tupé Christiana Balea... Přes dvě hodiny trvající otravná pozéřina a důkaz toho, že většinu filmových cen už opravdu nemůžeme brát vážně (celkem mě překvapilo, že za tlačenkou tohohle filmu nestojí Harvey Weinstein). A takhle krásně amorální happy end tu už dlouho nebyl. Krást je hrozně cool, kraďme také, kradou všichni. Kapitalismus nám to odpustí. ()

Indiana 

všechny recenze uživatele

Měl jsem z toho filmu takovej zvláštní, upocenej pocit. Všichni tam vypadaj divne (Bale je tlustej a má tupé, Bradley Cooper nosí trvalou), prostředí a celkově ty lokace filmu se mi taky moc nelíbily. Když to porovnám třeba s Vlkem z Wall Street, tak ten má tři hodiny a já hltal každou minutu. Špinavý trik má o hodinu míň, ale opravdu se vleče a mohl by bejt klidně kratší o 30 minut. Chybí tomu taková ta dravá hravost, kterou měl třeba právě již zmíněnej Vlk. Navíc to ani neni nějak napínavý, většina lidí musí tušit, kdo na koho šije boudu a jak to dopadne. Hodně to zvedaj herci (nejvíc se mi líbil Bale a fandil jsem mu), ale jinak že bych nějak toužil vidět to v dohledny době znovu, to opravdu ne. ()

Galerie (88)

Zajímavosti (38)

  • Ještě měsíc před začátkem natáčení neměl film název a přezdívalo se mu Abscam Project. Scénář k filmu se pak jmenoval American Bullshit. (karlik4801)
  • Herečka Amy Adams získala Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v komedii nebo muzikálu. (hiding)
  • Příběh je založen na událostech z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let, kdy FBI odhalila případ kradeného majetku, do nějž byli zapletení Arabové a místní politické špičky. (HellFire)

Související novinky

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky

03.03.2014

Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak… (více)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Zima dlouhá, léto krátké, Vánoce bez sněhu a v sedmi stupních. Ale uznejme, že na výborné filmy byl rok 2013 štědrý. Rivalové, Gravitace, Star Trek: Do temnoty, V zajetí démonů, Zmizení, druzí Thor a… (více)

Reklama

Reklama