Paranormal Activity: Prokletí

• USA Paranormal Activity: The Marked Ones (více)

Jesse (Andrew Jacobs) právě dostudoval střední školu a ocitl se na prahu typické prázdninové nudy. Během zoufalého hledání jakéhokoliv rozptýlení uslyší z větrací šachty podivný hluk z bytu o patro níž. S kamarádem „pošlou na průzkum" zapnutou videokameru, která zaznamená bizarní rituál. Z bizarního se stane děsivé, když obyvatelka onoho bytu náhle zemře a vzhledem k přítomnosti policistů na místě činu rozhodně ne přirozenou cestou. Zvědavost u kluků zvítězí nad pudem sebezáchovy a policejním páskám navzdory se rozhodnou sousedčin byt prohlédnout. Jako suvenýr si Jesse z expedice odnese podivné kousnutí, po kterém už jeho život nikdy nebude stejný jako předtím. Stejně jako životy těch, kteří se mu budou snažit pomoci. Podle režiséra Christophera Landona, který má na svědomí scénáře předchozích tří dílů, je toto volné pokračování jakýmsi bratrancem slavné hororové série. Do té doby fádní a nezajímavý osud hlavního hrdiny se vinou jeho zvědavosti nečekaně protne s tragickou historií postav předchozích dílů. Od tohoto protnutí vše půjde už jenom z kopce a na divácích bude, aby prudký nával filmového děsu přežili až do konce. (CinemArt)

MultiTobi

Jak už mnozí psali, autoři se trošičku pohnuli z mrtvého bodu na kterém stáli docela dlouho a do tohoto dílu začlenili o něco více akce, trochu napětí, ale neposunuli se vpřed zase tak o moc. Děj otřesně předvídatelný s vyjímkou závěrečné akce a stále mi chybí nějaké to větší vysvětlení, protože těch WTF momentů bylo na konci přece jenom moc. Možná jsem trochu naivní, ale v koutku duše stále doufám, že se to jednou vše osvětlí, snad to bude brzy, Landon mi totiž dokázal, že Paranormal Activity se ještě stále může zvednout a má co nabídnout. ()

kingik

Démon sem, démon tam, všude kam se podívám. No jednoho by z toho odvezli a našeho hrdinu Jesseho unesou, ale pěkně popořádku. Jsme totiž na začátku poměrně komplikovaného případu paranormáních aktivit, a než nám Jesse padne do tenat Zla, tak je nutno zmínit to, co tomu předcházelo. Předně je tady série "Paranormal Activity", se kterou se tenhle spřízněný bratránek v závěru nečekaně protne. Představte si, že jsem z toho prolnutí byl jelen, tedy démon, tedy...vídíte, takhle film umí jednoho zblbnout! Zkrátka, závěr mně hlava nebrala, ale než k tomu odklonu z vytýčené a celkem přehledné příběhové linie došlo, tak to nebyl právě marný příspěvěk do paranormálního členstva paranormánlních filmů točených na "domácí kameru". Samozřejmě, už je zbytečné divákovi po x-té podsouvat, že se jedná o autenticky pořízený záznam dvou nerozlučných portorikánských kamarádů Jesseho a Hectora, kteří jakože náhodou zjistí, že jejich podivínská sousedka za ještě podivnějších okolností zemřela. A zvědavost jim nedá spát, a tak se ještě se svojí kamarádkou, kterou přiberou do party, vypraví prozkoumat její policejně zapečetěný byt. A po tom nočním dobrodružství se Jesse ráno probudí s kousnutím na ruce a s namalovaným penisem na obličeji. Ten penis se dá smýt, ale kousanec už je rezistentní. To jeho nový kámoš Démon (Laslo by sa s nim chcel kamaratit tak isto na zbytočnych diskuziach s názvom "(Ne)rozumiem démonom") si ho omarkýroval a od té doby se začnou dít věci. Jesse se zpočátku baví nad nově získanými antigravitačními schopnostmi a nafouknutím lehátka raz dva, ale postupně se jeho chování změní na agresivní a stranou nezůstane ani jeho vzhled. Zalitoval jsem, že právě téhle zajímavě rozvíjející se pasáži nebylo věnováno více prostoru. Dále zamrzí, že film nebyl ochoten nic vysvětlovat a postupné shromáždování informací přišlo v konečném kontextu vniveč, ale nedá se jednoznačně prohlásit, že by s divákem a jeho strachem nespolupracoval na téměř prožitkové úrovni. V mnohách scénách si počínal zajímavě a jinak, než jsem byl zvyklý ze série "aktivit", kdy se zrovna nic moc aktivního na scéně neodehrávalo a zdlouhavě se na vše "strašidelné" čekalo. Přesto tomuhle všemu už divák nenaletí a nachytat ho na autentických švestkách, je opravdu nemožné. Tvůrci si za to můžou sami, protože producent Oren Peli režisérovi a scenáristovi Christopheru Landonovi tenhle film produkoval, a jak už znalý divák ví, tak Peli před léty započal šílenství kolem "paranormální" série točené jakoby domácí kamerou, i když na "home video" je to až moc kvalitní a technicky vycizelovaný záznam. I triky, které jsou technicky na vysoké úrovni právě "fake" dojem jen umocní. Kdo není obeznámen s proslulou sérií "Paranormal Activity", je částečně ve výhodě, protože její volné pokračování má množství scén při kterých, když už nic jiného, tak (ne)příjemně mrazí a sledovat ho ve tmě a o samotě, tak určitě budete rychle sahat po světelném zdroji. Jde však jen o částečnou výhodu, protože návaznost na slavnou sérii přijde v závěru, ale mně byla k ničemu, protože ne všechny souvislosti právě ve smyslu k ní, jsem dobře a uspokojivě chápal, a proto jsem si ten zajímavě koncipovaný závěr tolik neužil. Mně z toho vyšel chaos a příliš překotný a uspěchaný závěr filmu. Ještě větší problém nastal s kamerou a stylem natáčení. Je velmi diskutabilní, že by někdo natáčel vždy a za všech daných okolností, i třeba v bezprostředním ohrožení na životě. Zkrátka, když po mně půjde démon jako kráva nebo jiná potvora, tak kamera nekamera, zahodím ji a peláším pryč. Tady se vesele točí i v obchodě, do kterého se jde v úvodu ta kamera koupit(!). A to, prosím pěkně, mně nevadí "home-look styl", ale speciálně v tomhle filmu to snímání velmi často znesnadnilo orientaci v prostoru a šiška byla z toho roztřepaného obrazu solidně zamotaná. A pak jsou tady herci, kteří sice nehráli špatně, ale kouzlo osobnosti zrovna taky neměli. Do kina se na to vypravit nedoporučuje, ale nějaké to dobrovolné pokousání doma od démona nebo od čehokoliv jiného, co na vás ze tmy zaútočí, se podstoupit dá. Pak ten film klidně můžete neparanormálně zahodit, a zase se tvářit normálně, jakoby se nic nestalo. A tomu už by se v pohodě dalo věřit, co myslíte?! Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

kaylin

Pokud jste viděli nějaký díl série, a je jedno který, snímek „Paranormal Activity: Prokletí“ vás zase tolik nerozhodí. Je to příjemný přírůstek, který není s kvalitou nijak nízko, a musím říct, že se mi zamlouval podobně jako třetí díl. Čtvrtý byl už jen vykrádáním celé série, ale tenhle spin off s jinými postavami docela zaujal. Díky němu si říkám, že série má pořád co nabídnout. ()

*CARNIFEX*

Za úspešné ukončenie "HighSchool" si Jesse zakupuje malú ručnú kameru. Prázdniny práve začali a spolu s kamarátom Hectorom nemajú žiadne povinnosti. Všetok voľný čas trávia blbnutím po uliciach a natáčaním samých seba. Zlom nastáva po záhadnom úmrtí staršej pani z prízemného apartmánu. Nakoľko polícia miesto zločinu zapečatí, rozhodnú sa ho v nočných hodinách preskúmať. V jednej z miestností nachádzajú okultnú knihu, kde je návod na vytvorenie "priestoru" cestovania časom. S magickými silami sa však zahrávať nevypláca. Vyslovene zlým snímkom, "The Marked Ones" nie je. Je ale úplne odlišným, ako predošlé časti. Pár záberov, vrátane budovania atmosféry celkom ušlo. Kvalitu prvých troch snímkov síce nedosahuje, no chvála aspoň za to, že predčil, katastrofálnu štvorku. Bez ohľadu na moje hodnotenie, nechápem niektorých užívateľov, ktorí sa j**ú fanúšikom horor žánru do remesla. Som divák, ktorý si pozrie takmer akýkoľvek film ( drámu, thriller, animák ... ), o ktorom mám pocit, že mi má čo ponúknuť ( no vyslovene nemusí! ). Čo, ale z duše neznášam sú hudobné filmy. A tak nerobím čo? No, ku**a nesledujem ich. Preto nerozumiem tomu, keď si niekto pozrie Paranormal Activity 1, dá jednu *, potom dvojku, dá jednu * a neustále pokračuje v sledovaní ďalších pokračovaní. Pritom prvá časť bola v subžánry duchariny o paranormálnych javoch, jedným z prvých, prelomových, kultovým snímkom found footage ( keď neberiem do úvahy slabučký "Noroi" či kráľovský "The Blair Witch Project" ). Príde mi to, akoby si takýto človek absolútne nevážil svojho voľného času. Tobôž, že by mal svojim komentárom priniesť na svetlo sveta názor, ktorý stojí za pozornosť. Mňa osobne, keď niečo nebaví, tak to proste, NEPOZERÁM – 50%. ()

Šakalík

Mně osobně se PA série docela líbí, teda snad až na nepovedený předchozí film. Tenhle nový spin-off není nejhorší, byť prvním třem dílům se ROZHODNĚ nevyrovná. Jeho slabinou je absence napětí, což je dost paradoxní, protože právě tento faktor udělal Paranormal Activity jméno. Místo toho se člověk alespoň párkrát zasměje. Příběh filmu je poněkud uvalený, což ale asi není žádné překvapení. V poslední dvacetiminutovce se konečně začne i strašit, i když ve srovnání třeba s výbornou trojkou to je opravdu jen velmi slabý odvar. Naopak jsem ocenil závěrečné propojení s prvním dílem, přesněji řečeno s jeho samotným závěrem, který jsme tak mohli vidět z úplně nového pohledu. Paranormal Activity je sice již materiál značně vyčpělý a nic zázračného od něj již asi čekat nelze. Nicméně za jedno podívání to pořád ještě stojí. ()

• Producent Oren Peli se nechal slyšet, že tento díl není ani tak sequel nebo spin-off, ale spíše "bratranec" původní série. (SidneyP)
  • V pokladnách severoamerických kin diváci nechali 32,5 milionu amerických dolarů, součet celosvětových tržeb pak dosáhl 90,9 mil. (NIRO)