Reklama

Reklama

Tyran

(seriál)
Trailer
USA, (2014–2016), 25 h 42 min (Minutáž: 40–61 min)

Tvůrci:

Gideon Raff

Hrají:

Adam Rayner, Jennifer Finnigan, Ashraf Barhom, Moran Atias, Noah Silver, Alice Krige, Sibylla Deen, Anne Winters, Fares Fares, Mehdi Dehbi, Justin Kirk (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(32)

Obsahy(1)

Barry Al-Fayeed, který už dvacet let žije a provozuje lékařskou praxi v Kalifornii, se u příležitosti svatby svého synovce vrací s celou rodinou do rodné blízkovýchodní země, odkud v 16 letech utekl před svým tyranským otcem... (TV Prima)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Gideon Raff, tvůrce Hatufim a producent jeho amerického bratříčka Homelandu, má nový seriál odehrávající se ve fiktivní zemi na Blízkém východě, kam se na pár dní z Ameriky vrací syn místního diktátora i se svou rodinou. Úvodní díl je rozehrán parádně, ať už jde o nástin nevyřešených rodinných vztahů či všechno to pozlátko, za kterým se skrývají zvrácené věci. Rozhodně to není předvídatelné a pilot nabízí pár zajímavých dějových zvratů. Na další díly jsem velice zvědavá. Pilot - 90% Po třech dílech absolutní závislost... První řada je za námi a já jsem nekriticky nadšena, pro mě nebylo jediného slabšího dílu, pomalejší tempo jsem vítala. Tvůrci rozehráli parádní hru plnou nenápadných zvratů a po skvělém season finale nezbývá než doufat, že bude odklepnuta další řada. 1. série - 100% Druhá série je jedna velká jízda od začátku do konce bez nejmenšího zádrhelu. Oproti té první je tu navíc mnohem více akce, která přidává na dynamičnosti. A tvůrci nám opět naservírovali skvělé finále, po němž je ještě spousta prostoru pro rozvíjení příběhu... naštěstí se další řady dočkáme. 2. série - 100% Tyrant to nakonec dotáhl až do třetí řady, která nabídla především dlouho očekávaný přerod hlavního hrdiny v tyrana. Mnozí diváci nejspíš očekávali více akce, ta mně osobně ale nechyběla. Celá řada krásně ukázala, jaký chaos na Blízkém východě vládne a jak je situace v podstatě neřešitelná a nic není černobílé. Bohužel samotné finále nebylo ideální. Tvůrci si totiž otevřeli spoustu možností, jak příběh dále rozvíjet, ale vzhledem k ukončení seriálu už to nestihnou, což mě hodně mrzí. 3. série - 90% --- Nejoblíbenější postava: Barry Al-Fayeed (Adam Rayner) ()

Birgi91 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pohled za oponu diktátorem ovládaného státu. Dobře vybraný casting, z něhož vybočuje především svým vynikajícím výkonem Ashraf Barhom v roli otcem zkaženého Jamala. Jeho interakce s mladším zapadně uvažujícím bratrem slibuje do budoucna plno zajímavých momentů. Je vidět, že za seriálem stojí tvůrci vynikajícího Homelandu. Tyrant působí značně autenticky (pokud pomineme to, že všichni protagonisti mluví místo své mateřštiny anglicky) a bez příkras dává divákovi možnost náhlédnout do světa, který se pro něj může zdát do určité míry absurdní a nepochopitelný. Pokud si seriál udrží stejnou kvalitu jako pilotní díl, tak nás čeká parádní jízda. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Představuji si že zhruba takhle vypadá vlhký sen americké administrativy. Vtrhne do nějaké muslimské země a její vojáci svým neodolatelným charismatem a láskou ke svobodě pouhým příkladem místní domorodce přesvědčí, aby se z nich stali demokracii milující liberálové. V seriálu se to obejde bez střílení, bombardování, ekonomických sankcí a nevyhnutelné revoluce proti proamerické vládě. Skutečnost ovšem tak krásná nebývá. Ergo, to co mi na tom vadí nejvíc není rozředění slibného námětu do muslimské telenovely, ale všeobjímající naivita scénáře. Postavy jsou šablonovité až hrůza, děj je jednoduše předvídatelný a pokud se objeví nějaká neřešitelná situace, tak na ní stačí selský rozum a trochu toho nadšení. Vždyť jsme přece všichni made in USA, jen nás musí někdo popostrčit. ()

maddy 

všechny recenze uživatele

Homeland naruby. Aj takto by sa dal označiť nový seriál Tyrant pojednávajúci o americkej rodine usadenej z rôznych dôvodov kdesi vo fiktívnej zemi na Blízkom východe. Má ho však na starosť Gideon Raff – otec Homelandu – takže Tyranta nie je možné odsúdiť len ako kopírku, prípadne vykrádačku slávnejšieho bračeka. Na to je Raff až príliš dobrý scenárista a Tyrant až priveľmi osobitý seriál. Vďaka tomu, že sa prakticky celý odohráva kdesi v arabskej zemi sa dostatočne odlišuje od akejkoľvek seriálovej konkurencie, ale navyše dokáže po celý čas pôsobiť autenticky. Bez zbytočných príkras, adorovania amerického národa alebo zbytočného znevažovania Arabov. Predstavuje svet, ktorý je americkému, aj európskemu divákovi síce vzdialený, ale vo svojej podstate nie až tak cudzí (ľudia sú vo svojej podstate všade rovnakí). Rozohráva spletitú hru rodinných vzťahov, pod ktorými tkvejú nevyriešené spory. Jedná sa skôr o taký politický thriller, ale aj napriek absencii akejkoľvek výraznej akcii drží diváka neustále v napätí dusnými rozhovormi, nelichotivou situáciou, v ktorej sa postavy ocitli, ale aj kontroverznými témami, ktoré ešte len budú mať fatálny dopad (postava syna). Po štyroch epizódach nie je Tyrant ani v najmenšom predvídateľný a v podstate si netrúfam povedať akou cestou sa scenár vyberie. Možností na ďalšie dejové zvraty tu je totiž mnoho. Nebojím sa ho označiť za lepší ako v prípade Homelandu. Pokiaľ takto bude pokračovať aj naďalej (zatiaľ nie je najmenší dôvod, aby nie) tak Tyrant môže okupovať priečky najlepších seriálov tohto roka spoločne s True Detective a Fargo. Tyrant sa totiž javí ako drsný a nekompromisný seriálový prírastok, ktorý si servítku pred ústa a ruky pred oči rozhodne nedáva. Vyhýba sa klišé a udalosti neprikrášľuje. A to som ešte nespomenul vynikajúcich hercov ako napríklad Ashraf Barhom v úlohe slizkého Jamala alebo typovo skvelo zvoleného Adama Raynera, čo by jeho zatiaľ pokojného brata, ktorý však v sebe dusí nepríjemné tajomstvá. Zatiaľ seriálové prekvapenie roka, nakoľko od Tyranta som vôbec nič neočakával, ale nakoniec by bola veľká škoda ho vynechať. Stanica FX sa zatiaľ javí záruka kvality: Fargo, Tyrant, American Horror Story, takto má v dnešnej dobe vyzerať televízia, ktorá chce divákov zaujať kvalitou! Aj Tyrant môže po celej sérii s desiatimi epizódami pokojne získať plné hodnotenie. Tu sú vyhliadky viac ako nádejné. / Edit: po celej sérii musím skonštatovať, že v závere to jemne stráca silu, niektoré témy vyšumia do stratena (syn) a objaví sa tam úplne zbytočná a otravná postava sestry, ale to sú len drobné výčitky. Stále kvalitka. CELKOVO: Season 1 = 4* (8/10) ()

vozralec 

všechny recenze uživatele

Hodnocení první série: Od opulentních prvních dílů k intrikánskému dramatu. Pěkně natočeno. Největší king je Jamal. Závěr docela překvapil. Hodnocení druhé série: Bassam na poušti, ve vesnici, s novou komunitou. Bojuje proti místní verzi Islámského státu. Jamal neklidný. Solidní bojové scény a intriky. Nejpřekvapivějším momentem Jamalovo nečekané setkání se synem Ramim, který měl být v autě. A také ten konec. Jamale, drž se! Hodnocení třetí série: Trošku se vše mění na ukecanou telenovelu. Bez Jamala to už není ono. I na nějaké homo románky dojde. Ženy tu mají nějak moc rovnoprávné postavení. Pár jistících helfajrů by neuškodilo. Synáček si jen tak pobíhá po městě. Korunu všemu nasazuje ufňukaná Daliyah. I přes vše uvedené se jedná o hodně dobrý seriál. Ještě jedna série by se hodila. Ale bohužel nebude. ()

Galerie (656)

Zajímavosti (3)

  • Seriál nabízí řadu paralel se syrskou dynastií al-Asad. (Mbali)
  • Natáčení probíhalo především V Izraeli, konkrétně v lokalitách Kfar Saba, Petah Tikva a Tel Aviv. (vizek1984)
  • Howard Gordon, producent seriálu, se nechal slyšet, že Abuddian vznikl smícháním několika blízkovýchodních zemí dohromady. Dále také uvedl, že se producenti záměrně vyhýbali reálným jménům. (vizek1984)

Reklama

Reklama