Donald Woods je bílý šéfredaktor jihoafrických liberálních novin. Roku 1975 se seznámí se Stevem Bikoem, černošským bojovníkem proti apertheidu. Mezi oběma muži se postupně vytváří přátelský vztah, jenže V srpnu roku 1977 je Biko zatčen a pár dnů na to mrtev. Woods začne pátrat po příčinách a vinících jeho smrti, brzy se však sám stává nepohodlnou osobou pro vládnoucí systém, což v daných podmínkách znamená téměř jistou smrt. (Řitka video)

pepo

Veľký film na dôležitú tému, ktorý skoro nikto nevidel, akadémia ho takmer úplne odignorovala a diváci na neho zabudli. Veľká škoda. Ide o krásnu ukážku výborného historického filmu. Je úžasne zahratý (Washington aj Kline sa ohromne snažia), krásne natočený a má aj presah. Občas malinko zaváňa akademizmom a mohol byť aj kratší, no aj tak ide pravdepodobne o najlepší kúsok venujúci sa apertheitu (teda po druhej Smrtonosnej Zbrani, samozrejme).V JAR je situácia už našťastie úplne iná, ale okrem výborného zážitku môže Cry Freedom poslúžiť aj ako parádna učebnica dejepisu. 9/10 ()

F.W.Colqhoun

„Všechny události ve filmu se skutečně odehrály...“ Oživlá učebnice dějepisu, pravda, ale nejen v dobrém. Richard Attenborough rozvinul do šíře svou posedlost epizodami ze života výjimečných osobností. O Bikovi jsem měl povědomí jen z provařené písně Petera Gabriela a k filmu jsem se odhodlával dlouho – na 157 minut si člověk musí vzít bezmála volno z práce. S ohledem právě na stopáž je s podivem, že celkem didaktické téma, přestože silnými emocionálními podněty neplýtvá, ani chvíli nenudí – proti tomu Attenborough nasadil hruštičky ve formě akcentování takových divácky vděčných událostí z jihoafrického repertoáru, jako útěky, zátahy, střelba do dětí (což se osvědčilo už v Gándhím) a vězeňské mordy. I tak má jeden dojem, že se toho krze tuto zábavnou formu celkem dost dozví. Tedy asi – srovnávací analýzu s jinými prameny jsem neuskutečňoval, ale nevadilo by mi, kdyby byl portrét dvou jihoafrických mesiášů načrtnut přece jen trochu méně idealisticky (a nutně tedy zjednodušeně). Dokumentární hodnotu bohatě kompenzuje katarzní účinek z roztrpčení nad vší tou nespravedlností – kořeníčko, které každý humanista potřebuje, ha ha ha ha ha. Forma, herecké výkony a další složky filmového řemesla nikdy neklesnou pod diskutabilně kladné hodnocení „dokonale profesionální“, což věru není málo. Jste-li odpočatí, ochotni přehlížet poněkud jednostranné pojetí a vydat se na předlouhou cestu (JAR → Lesotho → Botswana → Londýn...), nelze ani po drahných letech nedoporučit. ()

lennyd

Donald Woods (Kevin Kline) má to štěstí, že se narodil jako bílý muž. Zvlášť když žije v Jižní Africe - takhle si v poklidu žije se svojí rodinou, šéfredaktoruje si novinám a vůbec je docela v pohodě. To Steve Biko (Denzel Washington) takové štěstí neměl - je vládnoucím režimem pronásledován, a to hlavně proto, že odmítá sklonit hlavu, a vyžaduje, aby černí měli v zemi stejná práva jako běloši. Svým optimismem se mu podaří nakazit i Donalda Woodse, a mezi oběma muži se vyvine přátelský vztah - který trvá bohužel jen krátce - Steve Biko je zatčen a ve vězení umírá (znáte to, uklouzl v koupelně). Woods chce napsat Bikův životopis, ale tím na sebe přivolává hrozbu vězení, a tak musí i se svojí rodinou ze země uprchnout...Na film je potřeba nahlížet několika způsoby. 1) Jelikož jde o drama dle reálných skutečností, tak se člověkovi chvilkama až zvedá žaludek. 2) Film jako takový není špatný, ale hlavně první půl hodina je hodně roztahaná, a vcelku o ničem. Ono je sice hezké, že se podíváme do Bikova soukromí, ale pro děj filmu je jeho život (a smrt) trochu podřadná - vše se točí kolem Donalda Woodse. A jeho útěk ze země je dokonalý. Zásluhu na tom má hlavně představitel Donalda Woodse, Kevin Kline (až je s podivem, že na Oskara byl nominován Denzel Washington)... ()

cheyene

Působivý příběh s řadou mimořádně silných myšlenek o volání po svobodě a rovnosti mezi lidmi černé a bílé pleti. Denzel Washington je tradičně vynikající v roli odvážného, inteligentního a bojovnického Stevea Bikoa, takže když jeho prostor ve filmu asi po hodině, hodině a půl skončí, říkal jsem si, že už to bude nuda, vzhledem k času, co ještě zbýval, ale mýlil jsem se. Snímek se stal správně napínavým a přestože se jeho konec dá vytušit, zanechává v divákovi jistý strach o osud hlavních postav. Volání svobody je drsné a vzhledem k tomu, že je založené na skutečném příběhu, tak o to mrazivější. Druhá polovina filmu mě utvrdila v plném hodnocení. Na závěr komentáře si dovolím parafrázovat jednu z dobrých myšlenek Stevea Bikoa, na níž si právě vzpomínám. "Sami se nazýváte černými. Jste spíše hnědí než černí." - "A proč vy se nazýváte bílými, když jste spíše růžoví?" ()

Chrustyn

Výpravný a poutavý snímek, který sice vypráví příběh, který nezaujme masového diváka ale přesto si dokáže získat pozornost i diváků, pro které je dané téma cizí (můj případ). Výborní herci (v té době ještě prakticky neznámý Washington) a skvělá Attenboroughova, který má pro výpravné filmy (Gándhí) nadání, jako málokdo. ()

• Richard Attenborough se rozhodl obsadit Denzela Washingtona poté, co jej viděl v epizodě seriálu St. Elsewhere. (D3VIL)
  • Řada lidí, kteří se v seriálu objeví, jsou emigranti z jižní Afriky (D3VIL)
  • Film je často rozdělován do dvou 80 minutových částí, kvůli přestávkám v kinech nebo vysílání v TV odděleně. (D3VIL)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)