Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osudová láska, které válečné události vyměřily pouze jedinou noc.  Příběh inspirovaný skutečností se odehrává v roce 1918 v Severní Itálii, kam Američané vyslali dobrovolnické oddíly Červeného kříže, jejichž příslušníkem je také osmnáctiletý mladík Ernest Hemigway. Ten se jednoho dne vydá do zákopů na vlastní pěst a jako reportér z Kansasu začne zpovídat italské vojáky. Když pak do zákopu vlétne granát, pokusí se zachránit těžce zraněného Itala a sám je přitom postřelen do nohy. Je dopraven do polní nemocnice, kde se setká s šestadvacetiletou kanadskou ošetřovatelkou Agnes von Kurowskou a když se italský doktor Caracciolo rozhodne pro amputaci nohy, protože je napadena snětí, chce Ernest raději zemřít. Agnes však začne ránu vymývat solným roztokem a ta se úspěšně hojí. Ernest dlouho s ošetřovatelkou marně flirtuje a žárlivě sleduje nejen dopisy od jejího milého z Ameriky, ale také její výlety s doktorem Caracciolou.
Postupně si sice získá její pozornost a sympatie, než se však stačí jejich láska rozhořet naplno, zasáhne osud v podobě války. Zatímco Agnes musí s ostatními ošetřovatelkami odjet do polního lazaretu, Ernest je poslán domů. Stráví spolu krásnou noc, ale pak už je osud navždy rozdělí. Zatímco Hemigway marně čeká na dopis od své lásky, Agnes podléhá dvoření doktora Caraccioly a nakonec přijme jeho nabídku ke sňatku. Z toho sice sejde, Hemingway však nedokáže překonat svou hrdost a když mu dívka nakonec vyzná lásku, odmítne ji. Později svou lásku, která ho zjevně poznamenala na celý život, zachytil ve slavném románu Sbohem, armádo z roku 1929. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (51)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Slaboučké. V 90. letech snad atraktivní romance na téma Hemingway a Agnes von Kurowská, ale dnes už jen vzpomínka na roky, kdy tak seriózní téma dávali takovým jako byl Chris O'Donnell nebo Sandra Bullock. Lépe čas věnovat románu Sbohem, armádo nebo jeho první adaptaci s Gary Cooperem z roku 1932. U těchto dvou počinů je totiž kvalita zaručena. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Táto vojna ma naučila, že je dôležité všetko povedať skôr, ako bude neskoro.“ Mám rád Stratenú generáciu, temného Ernesta Hemingwaya, fascinujúci život, ktorý s bolesťou prežil a jeho diela (klasika Starec a more). Takisto mám rád Richarda Attenborougha, ktorý ak si raz za čas zrežíruje životopisný film, nedopadne to vôbec zle (GÁNDHI, CHAPLIN, KRAJINA TIEŇOV). Preto som sa na LÁSKU A VOJNU tešil. Nejedná sa ani tak o adaptáciu konkrétneho Ernestovho (veľ)diela, ale skôr o historický príbeh, v ktorom náhodou figuruje na fronte ťažko zranený Ernest Hemingway a zamiluje sa do ošetrovateľky. Mne osobne je fuk, do akej miery sa snímka (ne)drží skutočných reálií. Keby to bol dobrý film. Ale nie je. Je to strašná nuda, nevýrazná a civilná v najhoršom zmysle slova. Skutočným podrazom je však otrasné herecké obsadenie. Už Sandre Bullock máme problém uveriť výzor utrápenej sestry, ktorá videla viac bolesti, ako môže priemerný človek zniesť. Stále je to len matná Sandra Bullock v zdravotnej blúze cediaca patetické, prízemné reči. Tou skutočnou bombou, bohužiaľ v negatívnom zmysle slova, je však až desivo mdlý Chris O´Donnell (BATMAN NAVŽDY, BATMAN A ROBIN), v ktorom, nech by sa akokoľvek snažil, nie je ani štipka TOHO Hemingwaya. A on sa ani nesnaží, len si navliekol vojenský mundúr a začal motať neznesiteľne detinské monológy o láske, bolesti a ja neviem o čom ešte. Fádne. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Film je obyčajným romantickým rozprávaním zo života. S tým, že Ernest Hemingway to napísal ďaleko lepšie, než je to natočené. Ale nevadí. Čo mi vadí je ale hlúposť ľudí, ktorí si dovoľujú niečo komentovať a pritom sa ukáže len ich bezbrehá stupidita. Taký užívateľ Hapretor napríklad kritizuje, že Sandra Bullock vyzerá oproti O'Donnellovi staro. Vraj proti nej vyzerá ako mladík... Nuž áno, veď celý film je presne o láske mladíka k staršej žene a taký je aj knižný príbeh Hemingwaya. Zdá sa, že zas niekto nevidel film, nečítal knihu a napísal tu pár grcov. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Taková spleť životního příběhu Ernesta Hemingwaye a jeho nejslavnějšího románu "Sbohem, armádo". Já vím, že je román je částečně autorovou autobiografií, ale připadalo mi to tak. Sandra Bullock nebyla špatná, ovšem Chris O´Donell se na roli Hemingwaye vůbec nehodil. Jinak Richard Attenborough odvedl slušnou práci. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jak rád bych viděl Vidorův A Farewell to Arms! Proto jsem si docela rád dal tenhle remake, něco na způsob předkrmu (Umím být trpělivý.). No, a protože o Chrisi O'Donnellovi i Sandře Bullock nemám příliš valného mínění, dalo by se říci, že jsem vědel, do čeho jdu. Povedlo se. Hlavní představitelé jsou nesnesitelní v mezích únosnosti a občas na vás dýchne trošku pravého Hemingwaye. Jako předkrm dostatečné. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (4)

  • Dlouhá a významná kariéra Agnes von Kurowské u červeného kříže pokračovala až do konce druhé světové války. Do svých 36-ti let zůstala neprovdaná, dožila se věku 92 let. (Rodriguez)
  • Při úvodní scéně, kdy přijíždějí sanitní vozy do města, hraje kapela skladbu "Škoda lásky". Jaromír Vejvoda ji ale složil až v roce 1927 - nemohla tedy znít v roce 1918, kdy se odehrává příběh filmu. (blackrain)
  • V roce 1954 získal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Ve svém nejlepším románu "Sbohem armádo" se nechal inspirovat svými zážitky z Itálie v době první světové války. Byl čtyřikrát ženatý a v roce 1961 spáchal sebevraždu. (Rodriguez)

Reklama

Reklama