Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

(více)

Recenze (107)

V.Silver 

všechny recenze uživatele

O C.S.Lewisovi, jak ho většina lidí nezná. Film vhodný jak pro romantické duše, tak pro příznivce Lewisových (ale i Tolkienových!) spisů, pro ty, které hlouběji zajímá křesťanství, moderní křesťanství a život jednoho poměrně osamělého profesora Oxfordské univerzity. Mě se velice dotknul a zanechal ve mně příjemný pocit jakéhosi naplnění a klidu. Doporučuji. 90%. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Bolest je Boží megafon v tomto hluchém světě.".... "Bolest nyní je součástí příštího štěstí" C.S.Lewis byl pro mě až doposud především spisovatel a autor Letopisů Narnie, jsem proto moc rád, že jsem se díky tomuto filmu setkal s Lewisem coby člověkem. Některé komentáře zmiňují, že mezi filmem a skutečným životním příběhem C.S.Lewise jsou určité rozdíly. To nemohu zcela posoudit. Přesto mi přijde, že to hlavní se lze z tohoto filmu o "člověku Lewisi" přeci jen dozvědět. Sledovat onu proměnu zatrpklého profesora vyžívajícího se v přednášení mravokárných vět o bolesti v bytost plnou láskyplného citu bylo něco úchvatného a Anthony Hopkins to celé ztvárnil zcela věrohodně. Stejně tak jsem si užíval všech těch jiskrných dialogů (zejména v první části filmu) mezi oběma hlavními protagonisty. Postava Joy Greshamové se svou někdy vskutku pěknou "vyřídilkou" mi byla veskrze sympatická a vlastně se i trošku divím, že se do ní C.S.Lewis nezamilovat mnohem dříve. Ale pokud ten průběh jejich vztahu popisovaný filmem je jen trošku postavený na skutečnosti (což předpokládám že je), pak celý ten jejich příběh jen hezky ilustruje onu Lewisovu filosofii o bolesti coby božím prostředku k tomu nás učinit lepším. A v tomto směru mě z poselství tohoto filmu lehce mrazí. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů o tom, jak je život někdy krutý a současně krásný, což je výpověď o světě balancující přesně na pomezí banálního žvástu a hluboké moudrosti. Lewisovými knihami jsem zcela nedotčen, to mi ale nebránilo nechat se pohnout tímto filmem o jednom výseku jeho života. Příjemná a po všech stránkách zdařilá podívaná, s tklivým závěrem, který by nedojal jen cynika. ()

conery1 

všechny recenze uživatele

" Najväčšia radosť nie je v tom čo máme, ale v našej túžbe. Vášeň, ktorá je večná. Nekonečné šťastie cítime len vtedy, keď to po čom túžime sa nedá dosiahnuť." Príbeh o priateľstve, láske, nádeji, viere, túžbe, šťastí, skúsenosti.... ako sám život. Málo kedy mám pocit, ak vôbec, že je niekto presvedčivejší vedľa Anthonyho. No Debre sa to podarilo. " Modlím sa, pretože si neviem pomôcť, pretože som bezmocný. Modlím sa, pretože v sebe pociťujem potrebu. Ráno i večer. Boha to nezmení, ale mňa áno." ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Ďalší z filmov, v ktorom známy herec podá jeden zo svojich životných výkonov. V tomto prípade to bol Anthony Hopkins a jeho famózne stvárnenie postavy Clivea Staplese Lewise. Ide o jemný, podmanivý príbeh, úplne odlišný od bežných romantických drám. Od začiatku do konca si plynie svojim tempom, kde prvá polovica akoby postupne diváka pripravovala na tú druhú, vážnejšiu. Ten, kto sa naladí na rovnakú vlnu s príbehom a vydrží až do konca, bude odmenený nádherným záverom s veľkým odkazom. 85/100 ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • V jedné ze scén můžete vidět Douglase Greshama při četbě Hobita od J.R.R. Tolkiena. Tolkien byl dobrým přítelem C.S. Lewise. (D3VIL)
  • Hospůdka "Bird and Baby" se ve skutečnosti jmenuje "The Eagle and Child" a C.S. Lewis je zde pravidelným zákazníkem. (D3VIL)

Reklama

Reklama