Reklama

Reklama

Učitelem z nouze

  • USA The Rewrite (více)
Trailer 1

Scenárista Keith Michaels sice před lety získal ocenění, ale jeho dalším filmům se už tolik nedaří. Protože nemá peníze, přistoupí na nabídku vyučovat kurz scenáristiky na univerzitě v malém městě. Učení zpočátku nebere vážně, ale po čase si uvědomí, že ho práce naplňuje a nehodlá se jí vzdát. Zvlášť když potká sympatickou svobodnou matku... Keith Michaels získal roku 1999 ocenění za nejlepší scénář k filmu Zatoulaný ráj. Po několika neúspěšných filmech zájem o jeho scénáře opadl a dnes nemůže sehnat práci. Jeho agentka mu navrhne, aby vyučoval kurz scenáristiky na univerzitě. Keith učit nechce, nesnáší učitele, ale když mu odpojí elektřinu kvůli neplacení, souhlasí. Keith se přestěhuje do městečka Binghamton a zabydlí se v novém domě. Jeho soused Jim také učí na škole, je rozvedený, má psa Henryho a Keitha obdivuje. Ještě před nástupem do školy se Keith vyspí se studentkou Karen, která chce do jeho kurzu. Na kurz se přihlásilo 70 studentů, Keith musí přečíst jejich scénáře a vybrat deset z nich. Na uvítacím večírku učitelů si znepřátelí profesorku literatury Weldonovou. Večer pak vybere do kurzu dívky podle jejich profilů na internetu a náhodně dva chlapce. Další den si ho odchytí studentka Holly a chce vědět, co zlepšit na svém scénáři, když ji nevybral do kurzu. Po sérii otázek přijde na to, že ho Keith vůbec nečetl. Hned při první hodině zadá studentům úkol a další hodinu naplánuje až za měsíc, protože netuší, co by měl v kurzu učit. Podle Keitha se psaní naučit nedá, protože to musí mít člověk v sobě. Keith si přečte scénář od Holly a přijme ji do kurzu. Keith se stále vídá se studentkou Karen. Když jdou spolu na večeři, servírka Holly ji nebere jako plnoletou, a dívka se naštve a odejde. Holly pak Keithovi ukáže proslulý místní kolotoč a vysvětlí mu, proč má městečko tak ráda. Keith postupem času začíná brát vyučování vážně, a dokonce ho to baví, čte scénáře studentů a společně je rozebírají v hodinách či při konzultacích. Studenti si začínají Keithovy hodiny chválit. Nejvíc si rozumí s Holly, matkou dvou dcer... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (90)

kareen 

všechny recenze uživatele

Na první pohled to vypadá jako stokrát provařená story o úspěšném muži (či ženě) z velkoměsta, jenž je nucen strávit nějaký čas nedobrovolně v zapadákově, kde potká tu pravou a uvědomí si pravé hodnoty života...a přesně takové to taky je. Což mi ani nevadí, od žánru romantické komedie až tak moc originalitu nevyžaduji. I když romantické není v tomto případě pravé slovo, Hugh Grant viditelně zestárnul a výraz ztraceného štěněte vystřídalo spíš mírně cynické odevzdání, Marisa Tomei je zas sice sympaťačka na druhou, ale ta tam je její roztomilá potřeštěnost. Takže žádná láska na první pohled, žádná velká gesta, prostě jen postupná opatrná přitažlivost dvou lidí ve středním věku, co si prožili svoje a chápou, že život není procházka rájem. A přesto všechno se mi to dost líbilo, asi proto, že dialogy nebyly úplně pitomé, hodně se tam mluvilo o filmech, knížkách a tvůrčím psaní, žádná postava mi nebyla vyloženě protivná a celkově mi s nimi na té malé univerzitě bylo celkem fajn. Akorát jsem si po Whiplash nemohla zvyknout, že tu J.K. Simmons hraje takového dobráka, pořád jsem čekala, že začne na Granta z plných plic řvát. :D ()

Jenda 

všechny recenze uživatele

Autor musí být hodně drzej poučovat o tom, jak psát scénáře a pak vytvořit tohle. Ne, že by to bylo uplně špatný, ale spíš je problém v tom, že scénář není ničím zvláštní. Řekl bych, že film s hlavními postavami děkana v podání JK Simmonse a předsedkyně etické komise Alllison Janney by byl zábavnější... ()

Reklama

Hollohlaway 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně poslední romantická komedie s již trochu omšelým Hugh Grantem. Jeho životem omletý cynik, vyučující proti své vůli, je ale pořád docela příjemně vtipný. Je to taková ta konverzační záležitost, ale J.K.Simmons a nádherná Marisa Tomei zdatně pomáhají k tomu, že to je pořád slušná zábava. ()

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Se žánrovým zařazením mezi romantické komedie by se dalo v podstatě možná i souhlasit, nicméně já si osobně myslím, že mnohem přesnější by bylo tuto podívanou označit za odlehčené konverzační drama, jelikož ani humor, ani romantika tu určitě nejsou ani trochu těmi nejvýraznějšími směry, kterými by se The Rewrite po celou dobu ubíral a kterými by diváky mohl nějak zásadně oslovit. Každopádně především díky Hugh Grantovi to působí v mnoha ohledech hodně britsky, a to jak třeba v rámci právě takové té sušší vtipnosti, tak hlavně atmosféry. Celý film se jinak nese ve velmi poklidném tempu, s mnoha dialogy, které se ovšem tedy krom již též zmiňované romantiky zabývali i tím pro většinu diváků nejatraktivnějším tématem, a to scenáristikou, jejím fungováním, smyslem, nebo třeba pravidly, a i když se tedy samozřejmě jistě nejedná o žádný odborný, či zrovna nejvěrohodnější náhled, tak i přesto dokáže zaujmout a bavit. Postavy a jejich herečtí představitelé pak představují pro tuto podívanou hodně důležitý faktor, myšleno v pozitivním smyslu, jelikož jsou jak výrazné, tak sympatické, zajímavé a neotřelé. Nějakou zásadnější výtku k filmu jinak nemám, je to prostě taková milá, nenucená pohoda, nepřinášející sice nic zvláštního, ale funguje dostatečně natolik, aby si zasloužila diváckou přízeň. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Dead Screenwriters Society. Pozdní sběr Marka Lawrence, muže, kterého dvacet let baví dělat to samé a začíná v tom být na stará kolena vážně dobrý. The Rewrite míří komerčně sympaticky níž než trháky, u nichž se Lawrencovo přispění omezovalo na vyhotovení scénáře. U svých režijních projektů si může realizovat věci, které by mu ve Slečně Drsňákovi nedovolili - metavtípky, citace a humor, u kterého se předpokládá alespoň základní (pop-)kulturní rozhled. Na druhou stranu je třeba přiznat, že The Rewrite sdílí hodně, ale opravdu hodně s jinými Lawrencovými produkty, jmenovitě s Music & Lyrics skoro všechno. Postava Keitha Michaelse JE Alex Fletcher ve spisovatelském balení - vyšumělý, vyhořelý sympatický muž za zenitem, který zoufale potřebuje práci a nachází ji někde jinde, než původně čekal. Schází jen Pop! Goes My Heart (a to je škoda). Výslednicí je film, který je sice neartově příjemný, ale neohne se kvůli divákovi až na zem. Víc takových. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (4)

  • Během závěrečných titulků běží další scény. (SONY_)
  • Postava Billyho (Andrew Keenan-Bolger), velkého fanouška Star Wars, nosí stejnou tašku, kterou nosil Chewbacca (Žvejkal) ve Star Wars. (SLOTH)

Reklama

Reklama