Po stopách 2. sv. války

• Velká Británie Dig World War II (více)

V análech 2. světové války jako by severní část Irska, náležející ke Spojenému království, nehrála velkou roli. Ale z let 1939 – 45 se zde dochovalo unikátní historické dědictví. Více než 350 lokalit na souši i na mořském dně vydává dodnes svědectví o válečných časech. Stará vojenská letiště, továrny, kde se vyráběly zbraně, přístavy, z nichž vyrážely lodě na ochranu konvojů nebo na lov německých ponorek. Ve slavné belfastské loděnici Harland and Wolf, kde spatřil světlo světa Titanic, byly montovány tanky, v jiných závodech tohoto města hydroplány nebo kulomety. Tato místa dodnes připomínají odhodlání místních obyvatel zapojit se do válečného úsilí i řadu zapomenutých lidských osudů, které skončily tragicky. (Česká televize)

Ainy

Jsou prostě lidé, kteří umí dokumenty tvořit dost dobře a tohle je jeden z nich. Velmi sympatickou formou nám dokumentární film BBC ukazuje zajímavosti z bojů druhé světové války v Severním Irsku. Dochovalo se zde velké množství historického dědictví a svědectví o osudech lidí, kteří jak po souši, tak pod mořskou hladinou bojovali proti nacistickému Německu. Uvidíme zde množství nalezených a zachovalých artefaktů, které místní po válce posbírali po polích, kde se toho válelo opravdu hodně a některé z věcí mají dnes velmi vysokou historickou hodnotu. Dozvíme se o dalších výjimečných lidech, o kterých se dnes moc neví a kteří stejně jako Sir Nicholas Winton, zachránili stovky dětí různých národností včetně německých před vyhlazovacími tábory. ()

Tommassi3

Přiznám se, že mě velmi překvapilo, že zrovna Česká televize představila tuzemskému divákovi tuhle nesmírně zajímavou záležitost z produkce BBC, ostatně všichni fanoušci dokumentů nejen s válečnou tématikou samozřejmě moc dobře ví, že podobných stylisticky i obsahově inovativních a jednoduše jiných pořadů vzniká opravdu jen velmi málo, byť samozřejmě otázka, zda toto lze vnímat pozitivně či naopak, se jeví jako hodně těžko zodpověditelná !! Divákovi televize běžně servírují spíš dokumenty, budeme-li se dále bavit pouze o tématu 2.světové války, které se snaží obsáhnout co největší časový úsek největšího vojenského konfliktu v dějinách, a často se vzájemně odlišují pouze zaměřením na určitý typ složky ozbrojených sil či frontu, a dnes tak už vlastně pouze sumarizují a opakují fakta pro znalého diváka naprosto nezajímavá, kterých je přesycen, může se tak tedy na první pohled zdát, že dnes již není příliš nezodpovězených či utajených témat !! A tak se naprosto jako jakýsi závan svěžího vzduchu logicky nabízí tato cesta směrem k objasňování dávno zapomenutých zdánlivě nepodstatných událostí, v nichž hlavní roli sehrála spousta bezejmenných hrdinů, přičemž právě vojenská archeologie, potažmo letecká archeologie, se stává naprosto fatálním průvodcem či pomocníkem k objasňování těchto událostí a jejich znovuobjevování !! Fakt, že tato historická vědní disciplína stojí poněkud ve stínu těch ostatních, nejlépe dokumentuje skutečnost, že v České republice vedle sebe vlastně jako takové koexistují dvě letecké archeologie, profesionální a amatérská, přičemž se od sebe obě dvě zcela diametrálně odlišují, užívají jiných metod, sledují odlišné cíle výzkumu a věnují se jim odlišné okruhy badatelů, a zatímco oficiální letecká archeologie s kolébkou ve Velké Británii, odtud tedy název aerial archeology, se zabývá leteckou fotodokumentací a průzkumem památek pro potřeby archeologie a hledáním nových lokalit na pořízených snímcích, ta druhá letecká archeologie, o níž v tomto dokumentu hlavně jde, se zabývá pozůstatky havarovaných letadel, a protože stojí na okraji zájmu profesionálních archeologů a logicky nedisponuje svým oficiálním termínem, část badatelů pro ni používá název aeroarcheologie, v angličtině však užíváme pojem aviation archaeology, který by mohl vyřešit tento terminologický problém.. Aeroarcheologie začala vznikat po skončení 2. světové války s tím, jak vítězné mocnosti pátraly po osudech svých nezvěstných letců, a právě v České republice, kde stále i dnes nacházíme různá podobná překvapení v podobě objevů všemožné vojenské techniky, by podobný pořad rozhodně mohl najít své vděčné diváky a to rozhodně i mimo okruh amatérských "archeologů" !! Ostatně už jen uznávaný historik sympaťák Dan Snow, který dokumentu vedle spisovatelky Jean Hood propůjčil svoji tvář, pro mě osobně platí za dostatečný tahák série, která jako obrovská žánrová výjimka nechává diváka sledovat místa bojů v dnešní naprosto změněné podobě, nabízí velkou spoustu zajímavých informací podpořených fotografiemi i výpověďmi pamětníků a především zaujme už jen zaujetím a zápalem, které z pohotového Dana Snowa přímo čiší !! Právě to nadšení by mohlo svádět ke srovnání s podobnou sérií Přízraky války se Stevem Irwinem, avšak jen zdánlivě, protože právě ten přístup obou zmiňovaných pánů jasně naznačuje velký kvalitativní rozdíl, když ta Irwinova bizarní pseudodokumentární show Dig World War II nesahá ani po ušpiněné kotníky, oba dva s až zářícíma nadšenýma dětskýma očima de facto operují se stejným motivem, bohužel Irwin i jeho pořad postrádájí profesionalitu a vlastně i důstojnost !! Já zvedám palec a uznale přikyvuji, i když si uvědomuji, že právě tahle záležitost určitě nebude sedět všem.. () (méně) (více)