Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix) je už víc než rok emocionálně na dně. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, z ničeho se nedokáže radovat. Cokoliv kdy zkusil, mu nepřináší uspokojení. Jeho jediným spolehlivým přítelem je alkohol. Abe přijíždí učit na fakultu do malého městečka. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone) se okouzlená stává jeho nejbližší kamarádkou. Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji stroze odmítá. Při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu. Tento okamžik Abea změní a on si začne plnými doušky vychutnávat život. Jeho rozhodnutí ke změně spustí řetězec událostí, které ovlivní jeho, Ritu i Jill navždy... (Bioscop)

pukinek

Jsem Woodyho nadšenec, tak mě pobavil i profesor alkoholik. Vtipné repliky, dobré herecké výkony. Zápletka s dokonalým zločinem mi připomněla starší snímek Match Point, do půlky skvělý film. O to více mě mrzelo vyústění příběhu - příliš uzavřený konec, bez dozvuku napětí. Chyběl mi závěrečný nápad, zvrat. I tak oceňuji Allenovu žánrovou pestrost. ()

Zofan

Z docela zajímavě pojatého nápadu se nakonec vyklubala groteska. Jako povídka by to bylo dobré, ale na celovečerní film to už nestačí. Přesto je to fajn a místy jsem byl napnutý jako kšandy. ()

drovi

Koniec ma, priznám sa prekvapil.Woody Allen ma vôbec nesklamal. Aj keď sa môže niekomu zdať že príbeh nie je originálny. Akademické prostredie filmu neuškodilo. Naopak. Dalo priestor Woodymu na kvalitné filozofické aj zábavné dialógy. Mám z toho všetkého po zhliadnutí zmiešané pocity a prinútilo ma to premýšľať. To sú pocity, ktoré chcel Woody v divákovi vyvolať a to sa mu podarilo. Na to, že Joaquin Phoenix chcel z herectvom skončiť stvárnil túto úlohu veľmi dobre. Som rád, že s herectvom neskončil. Vďaka nemu som sa bavil a jeho nihilizmus stvárnil na jedničku. ()

premeny

Iracionálny muž USA 2015 / Režia Woody Allen Možno Woody pri točení tohto filmu rozmýšľal nad niečím celkom iným. Niečim čo ho trápilo podstatne viac ako táto nenáročná záležitosť. Alebo si povedal - Kriste Pane , veď vidím všetko to krmivo čo sa im sype ..... A čo ja s tým ? Čo já to zmením ? Či som sa vám už nenarobil chytrých filmov aby ste zmúdreli. ? A veď ja nie som kôň čo to má všetko ťahať. Za fušerov, remeselníkov, mazaných kšeftárov, ktorí ich v jednom kuse pre vás pečú ako žemle. - A tak aj spravil. Ako to robia druhí - rovno k sáčkom pukancov . Chrum. chrum....chrum.. Ale celkom sa mu to teda nepodarilo. Prosto preto , že on keby aj úplne chcel niečo odflinkať, jeho inteligencia ho nepustí. Možno si pred týmto filmom dal pri zatĺkaní klinca do steny kladivom po ruke . Hádam tam dával obraz nejakej novej mladej frajerky. Má ju udretu. Lenže - Ruka Majstra bude ruka Majstra aj keby hneď v tejto chvíli bola až po loket v sadre strčená. ()

Maskati

Návod na to,jak lze /mimo jiné/ u mužů středního veku odstranit své deprese a pookřát.Jednoduše vraždičkou a dokonce velmi sofistikovaně provedenou.Ackoli model vrah-filozof je samozřejmě záměrná provokace.Po nemastném začátku film nečekaně nabere slušný rytmus,po půli trochu ustrne,ale stejně to dotáhne do vítězného konce.Je to jasně Allenovské,detailně perfekcionistické /např.Phoenixův břich/ a možná s opakujícími se aspekty /intelektuální prostředí,mezilidské vztahy,poctivě vykreslené charaktery,různé lidské problémy,nestandardy,provokace,sex atd./,pro někoho otřepané,ale pro mě dost dobré.Líbilo se.Proto si ho vybírám,proto mi sedí.Tečka. ()

Ekdahl

Další Woodyho rutinní cvičení. Filmařina je to nepříjemně polopatická, nezajímavá až odfláklá, po člověku to steče jak nic. První třetina se vleče hrozně, druhá je lepší, ve třetí to dostane naštěstí trochu grády - pod jistou laťku Allen neklesá, ale i tak je to slabej čajíček. Chybí tu humor (!), Allenova nejsilnější zbraň, a samozřejmě i Allen coby herec, což je jeho zbraň č. 2. Už ty starší Allenovy filmy, kde on sám nehraje (Září, Interiéry) jsou o úroveň slabší než ty jeho nejlepší, o těch novějších hanba mluvit. - Celý film slouží jen k demonstraci teze o nepřípustnosti zločinu (vraždy), je to variace na Dostojevského, jenže ani v téhle věci ten film neobstojí. Proč Dostoják Raskolnikovovu cestu odmítá? Z křesťanských důvodů, z žádných jiných! Pro D. platí, že bez víry v Boha je vše ztraceno. U Allena ale tyhle důvodu nejsou, jeho argumentem je, že jedna vražda vede k druhé. To není morální argument, ale pragmatický, říká tím, že by to vedlo k rozpadu společenství. Čili Woody jde už poněkolikátý - z mně ne uplně jasných a už vůbec ne přesvědčivých důvodů - po tématu vraždy jakožto morálního fenoménu, ale ve filosofický rovině ten jeho postoj není domyšlený, je to celý nepřesvědčivý. A jedna technická - Kant samozřejmě není tak naivní, jak je na začátku předvedeno. Šlo mu o hledání principu morálního jednání, kdyby podle něj všichni jednali, k tý situaci (náckové u Anne Frankové) by vůbec nemohlo dojít. A originální filosofická myšlenka je čin jako prase, mentální masturbace je možná akademická produkce, rozhodně nikoli celá filosofie, Allen se v tomto bohužel projevuje jako typicky povrchní Amík. ()

Googooplexer

Zaujímavé možno tak na 20minútovú filmovú poviedku. Ale počúvať tie sračky v plnej dĺžke, to je jeden z najhorších zážitkov, aké môže film poskytnúť. A hlavne prvých 30 minút. Mystérium som tam nezbadal žiadne, tak bolo mystické a skryté. ()

Bruce0659

Jill (Emma Stone) je študentka, obdivovateľka svojho nového profesora. Abe (Joaquin Phoenix) je profesor, ktorý je stratený, psychicky na dne, má v hlave stále kopec zvláštnych, podivných myšlienok, utešiť ho dokáže len fľaša whyskey. Zlom v jeho živote nastane jedného dňa, keď sa rozhodne, že svoj život obohatí o ďalšiu (veľmi netradičnú) skúsenosť. Dej strhne pozornosť až v druhej tretine, kedy sa o zápletku postará Abe... Záverečná tretina je už slušná a prináša aj mierne prekvapenie a dramatickosť, ktoré dovtedy dosť chýbali. Režisér sa zrejme nesnažil vytvoriť strhujúcu drámu, o čom svedčí oddychová hudba a vlažná atmosféra v prvých 60 minútach. Na sympatickú, okatú Emmu Stone sa vždy rád pozerám a pohľad na pupkatého Joaquina Phoenixa je tiež príjemný, no filmu chýba "šmrnc". 60% ()

stret

Po minuloročnom Kouzlu mesíčního svitu ktorý bol geronto - pedofilným fiaskom, príjemné prekvapenie s dávkou filozofie, humoru ale aj v rámci možností konzistencie príbehu s najlepším happy-endom, aký len bol možný. Ak by som pri tom jeden krát nezaspal, dal by som štyri hviezdy. ()

Montmorency

Filozofické flosky okořeněné vraždou....(škoda, že v tom výtahu neskončila ta otravná studentka:-).....Woody - dej si kreativní pauzu ()

Irish Stout

Zatiaľ podľa môjho sub. názoru najlepší film od Woody Allen, ktorý som videl. Vymyká sa jeho obvyklej tvorbe. Pointa filmu je doslova geniálna, a keď je už odhalená začína to byt riadny napinák. Herecké obsadenie je celkom dobre. Určite to odporúčam pozrieť aj odporcom štýlu Woody Allen, nakoľko film je výnimočný. ()

Ganka

Drsňák Joaquin mi do role pseudofilosofa prostě nesedí. I když jsem docela ráda, že Woody konečně dostal rozum a role hlavního magora se výjimečně vzdal. Některé záběry i celkové podbarvení obrazu se mi líbilo, ale to je asi tak všechno. Jenomže klišé učitel-studentka , vražda pro pocit zabít ... to je nuda. Nicméně jak filmy Woodyho Allena nemám ráda, tak tenhle se celkem vymanil ze stereotypu, kriminální zápletka i překvapivý konec z toho udělaly vcelku koukatelný sarkastický snímek. ()

KcarlosK

Woody začal na stará kolena rozebírat prapodivná témata a už to jaksi není ono. Ale pořád mě to baví a Emma mě asi nikdy bavit nepřestane. ()

andy60

Od Allena jsem už viděl mnohem horší snímky, takže tohle mě i mile překvapilo a film jsem si docela užil. Po jeho shlédnutí jsem si však položil otázku - budu mít někdy chuť si to zopakovat? Odpověď byla NE. Žádný moment překvapení, minimální porce emocí, humor rovněž téměř nezastoupen a ty dialogy bez šťávy - přes dvě hvězdičky prostě jít nemohu. ()

Von Kempelen

Film plnej filozofickejch, morálních a etickejch rozprav, a následně i činů. Celou dobu mi nesmírně otravovala ta společnost unifikovanejch panáků z místní univerzity, skoro jsem i Abeovi přál víc štěstí u výtahu. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

27.11.2015

Allen mění herce

Allen mění herce

01.09.2015

Co rok to film. Woody Allen nemění svoje návyky už pár desetiletí a zatím to vypadá, že u nich zůstane i do budoucna. Jeho letošní film, Iracionální muž, šel do českých kin 30. července 2015. A… (více)