Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

Xmilden

John Travolta koncem 70. let znamenal prakticky totéž co Tom Cruise v 80' a Leo DiCaprio v 90'. Prostě idol dívčích srdcí se vším co k tomu patří. Horečka je jeho přelomový a zároveň osudový film. Úvodní scéna, ve které si to frajírek Tony rázuje městem v doprovodu Staying Alive mě nikdy z hlavy nezmizí. Ano, tenhle film mě bavil. 75% ()

dobytek

Já tenhle film už kdysi dávno viděl, ale skoro nic jsem si nepamatoval. Pak jsem kolem toho hodně let tak nějak přešlapoval, jestli se na to mám podívat, nebo to bude úplná ztráta času... Nakonec jsem se odhodlal, že se na to podívám. Upřímně řečeno, ten příběh sám o sobě neni nejhorší. Travolta, kterýho teda zrovna moc nemusim, tam hledá nějaký to svoje místo na světě a řeší problémy s despotickym fotrem, pobožnou matkou, se šéfem v práci, atd... Ale ten nosnej příběh zůstal tak trochu v pozadí za tou disco-omáčkou kolem. Mně to i podle komentářů připadá, že hodně lidí snad ani nehodnotí ten film jako celek, ale spíš jenom ten disco soundtrack. Ono je to strašně jednoduchý vysmívat se 40 let starý muzice a módě, ale já teda s odstupem těch 40 let můžu konstatovat, že tahle disco-éra byla ještě docela v pohodě. Když to srovnám s nějakejma recitujícíma negrama z ghetta nebo recitujícíma cikánama z Púchova, co si hrajou na negry z ghetta, a podobnym odpadem, co je v současnosti IN, tak fakt jako zlatý Bee Gees nebo KC & the sunshine band a další muzika, která ve filmu zazní. Celkově vzato z historickýho hlediska je to docela zajímavá sonda do kratičkýho období, kdy disco vládlo. O nějaký 2 roky dřív disco teprve začínalo pronikat do mainstreamu a o 2 roky později bylo to klasický 70's disco přibito na pranýř hanby a v podstatě zmizelo z povrchu zemskýho. Ty 3 hvězdy si tohle dílo určitě zaslouží. Navíc několik scének bylo skvěle parodováno v Noci v Roxbury. ()

blackrain

Tak jenom kvůli Travoltovi a muzice od Bee Gees. Tony v podání Johna Travolty předváděl na parketu neuvěřitelné taneční kreace. Skutečně radost pohledět. Příběh nestojí za moc, ale o ten tu asi nešlo. Nehledala jsem nic hlubokomyslného a dostala pořádnou dávku výborné muziky a tance. Nevím jak by to dopadlo bez Bee Gees a bez Travolty. ()

Disk

Průměr. Tak by znělo konečné hodnocení tohoto snímku. Na jedné straně skvělá hudba Bee Gees a Travoltovy taneční kreace, na straně druhé neskutečně infantilní scénář, který se tváří tak smrtelně vážně, že jsem mockrát měl touhu přepnout televizi na jiný kanál. Korunu tomu nasadil příšerný český dabing, kde Travoltu mluvil Jan Dolanský. ()

Ant

Není to Pomáda a K.L Gorney není Olivia Newton-John. Pomáda zase ale nemá Travoltu tančícího na Bee Gees. A že by si za ty kreace opravdu zasloužil nějakého tanečního oscara. Škoda jen, že pořadné tempo to vždy dostalo, až co Tony vyrazil na parket. Tuhle legendu ale prostě nemůžu hodnotit průměrně. ()

• Film měl kvůli sexuálním scénám, vulgární mluvě a prezentaci drog stanovenou přístupnost R, tedy od 17 let. Aby film do kin přilákal více diváků, hlavně kvůli prodeji soundtracku, došlo na sestříhání problematických pěti minut, aby snímek získal klasifikaci RG, která představuje nutný doprovod rodičů. (Hans.)
  • V první vlně zájmu o skupinu Bee Gees koupilo jejich dvojalbum se stejným názvem jako film v hodnotě 13 amerických dolarů,přes dvanáct milionů zákazníků. (Terva)
  • Při písni "You Should Be Dancing" měl být původně záběr jen na Travoltovi nohy. Ten se tak naštval, že pohrozil odchodem z natáčení filmu. Režisér nakonec od tohoto záměru ustoupil. (Terva)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!