Číslo 5 žije

Na vojenském cvičení zasáhne nového válečného robota předváděného firmou Nova Robotics blesk, který způsobí zkrat a vzápětí se shodou okolností a náhod dostane ven z přísně střeženého objektu. Šéf bezpečnosti, kapitán Schroeder, okamžitě zahájí pátrání, neboť robot číslo pět nereaguje na signály a chová se velmi podivně. Nepozorovaně se dostane do vozu, jehož majitelkou je sympatická Stephany Specková. Když ho dívka objeví, považuje ho za mimozemšťana a pozve do svého domu. Ráno však zjistí, že jde o robota firmy Nova Robotics a oznámí to řediteli firmy. Robot však nechce být chycen a rozebrán, a tak nasedne do dívčina auta a snaží se ujet... (oficiální text distributora)

choze

Filmový rok 1986 byl "rokem roztomilých robotů" - nějaký se našel ve VESMÍRNÉM TÁBOŘE, MALÉM NAVIGÁTOROVI, ROCKYM IV, ale hlavně v ČISLO 5 ŽIJE, který představoval - podobně jako v 70. letech E.T. k VETŘELCI - úspěšnou protiváhu k tehdejším temným hi-tech thrillerům jako TERMINÁTOR, ÚTĚK ROBOTů či ROBOCOP (a to měl být původně jedním z nich!). Úvodní podtitulková sekvence se skládáním robotů také připomene úvodní podtitulkovou sekvenci ÚTĚKU ROBOTů (odkud si tvůrci vypůjčili i G.W.Baileyho), stejně jako první potitulkový záběr s tankem drtícím kytku evokuje terminátorovské rozdrcení lebky, o podobnosti s E.T. nemluvě. Asi málokdo z mé generace viděl film méně než dvacetkrát, ale s odstupem času je to jen nenáročná rodinná zábava s tradičním apelem proti zbrojení (viz. Badhamovy předchozí VÁLEČNÉ HRY), která sice trpí tím, že Badham nikdy neměl výraznější režijní rukopis, ale pořád se u pár hlášek uchechtnu. ()

Davies182

Úchvatný snímek, který dokáže upoutat divákovu pozornost po celou dobu jeho trvání. Speciální efekty včetně samotného "hlavního" robotického herce se moc povedly a byl jsem z nich v době uvedení filmu u vytržení, stejně jako půlka zeměkoule. To celé je protkáno tak kouzelným příběhem a zručnou režií, že nemohu jinak než za pět. ()

monolog

Podle mě jedna z nejlepších scifi komedií osmdesátých let. Se zajímavým příběhem a příjemnými herci. Taky spousta kultovních hlášek (tehdy ještě zábavné a ne jen trapné), hlavně od Bena Jahvriho příklad: Promiň, naposledy jsem řídil před pěti lety. Já bych řek deseti. Nebo: Víš co mají rádi řidiči obvykle večer? Ne, co? Světla! Nebo: Achój, co je k fečéři? Nebo: A odkud ty vlastně Bene pocházíš? Já? Z Pittsburgu. A tvoji rodiče? Z Philadelfie. Nebo i Ally Sheedy má pár dobrých trefů: Haló? Ráda bych mluvila s vaším hlavním válečným štváčem. Nebo: Tak si dál můžete leštit své nukleární hlavice. Prostě skvělá komedie, jaké se dnes už skoro netočí. Ale naštěstí se točily dřív, takže nemusíme být tak strašlivě smutní a těšit se, že semtam něco ještě objevíme, co jsme ještě neviděli. A upřímně, i kdyby to byla kopie ET (což si nemyslím, jen to tu všichni opakují), tak se vsadím, že tahle se líbí mnohem víc lidem, protože kdyby ET dávali tak často, jako tohle, už před deseti lety by ho vypakovali rychle domů. ()

Dudek

Časy, kdy jsem Číslo 5 zbožňoval jsou už nenávratně pryč. Tatam jsou i doby, ve kterých jsem si chtěl s bratrancem takového vlastního robůtka sestavit. Co zbylo je však film a nostalgické vzpomínky na doby, kdy se na něj ještě dalo dívat. Ano, je to vážně tak. Short Circuit je pro mě nesledovatelným filmem, který spíše než baví, nudí. Nad 2* bohužel jít nemohu. ()

kaylin

Co si budeme povídat, ten film jsem si v hlavě pamatoval mnohem lepší a zajímavější, než jaký ve skutečnosti je, ale jako dítěti se mi moc líbil. To do jisté míry stále zůstalo, protože Číslo 5 je pořád neskutečně roztomilý robot. Jen jsem si všiml, že je to více ujeté, než jsem si kdy myslel. G. W. Bailey a Steve Guttenberg pak i díky svému herectví upomenou na "Policejní akademii", stejně jako 5 na "E.T.ho". ()

• Film byl původně koncipován jako high-tech thriller o po zuby ozbrojeném robotovi, který se dostane z laboratoře, kde jej vyvinuli. Po několika revizích scénáře se z filmu stala komedie. (mi-ib)

Číslo 5 brzy umře

Číslo 5 brzy umře

08.08.2011

Hororové pohromy ve 3D

Hororové pohromy ve 3D

27.09.2009

Spy Kids 4. Že to není horor? Neříkejte, že neječíte děsem. Robert Rodriguez už píše scénář, v březnu začne natáčet. Jak jinak, i tohle pokračování bude ve 3D. Stejně tak se třetí rozměr plánuje pro… (více)

De Nirovi se daří dobře... nebo ne?

De Nirovi se daří dobře... nebo ne?

10.04.2008

Včera jsme tu měli americký remake staršího italského filmu s Marcellem Mastroiannim v hlavní roli. Dnes tady pro změnu máme... ehm, remake staršího italského filmu s Marcellem Mastroiannim v hlavní… (více)