49. Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe

Hudební / Dokumentární
Slovensko, 2014, 74 min

Účinkují:

Marek Ťapák

1. časť: Na muziku Všetci obdivujeme tanečníkov, muzikantov a spevákov v ich originálnom prostredí a aj na scéne. Naturálnosť a neopakovateľnosť ich umenia vyvoláva nadšenie a túžbu priblížiť sa im v tvorbe folkloristických kolektívov. Inšpirovaní originálnou krásou prinášajú na javiská svoju výpoveď a cez tvorivý prínos autorov maľujú živý obraz s úctou a pokorou k zdroju, k ľuďom, ktorí  generácie udržujú a rozvíjajú naše duševné klenoty.
Nechajte sa unášať a vychutnajte si prepojenie a splynutie predlohy a obrazu, originálu a jeho odrazu v zrkadle tvorby. Poďme teda NA MUZIKU!
Scenár a réžia : Martin Urban, Tatiana Urbanová; Moderátor : Marek Ťapák
Účinkujú :  Folklórna skupina PONIČAN, Univerzitný folklórny súbor MLADOSŤ, Ľudová hudba PAĽÁČOVCI, Ľudová hudba POKOŠOVCI, Folklórny súbor HORNÁD, Folklórny súbor VRŠATEC, Martin Urban, Ľubomír Tatarka, Štefan Knižka, Marek Žačok, Matúš Urban, Peter Hrabovský, Folklórna skupina TELGÁRT.

2. časť: Na salaši Program zachytáva nedeľu na salaši, kedy za mužmi prichádzali ženy s tzv. tížňovou. Doniesli im stravu, vzali oprať hábi, upratali... Popri rôznych dišputách si nie raz spolu i zaspievali a zatancovali a večerom sa pobrali späť do dediny.
Scenár a réžia : Andrea Jágerová
Účinkujú :  Juraj Jakubík ml., Dedinská folklórna skupina JAVORNÍČEK, Jozef Kostúr, Ľubomír Medveď, Jozef Pančík, Peter Belko, Dedinská folklórna skupina KÝČERA, VRCHÁRI.

3. časť: Od kolieska do kolieska Program folklórnych súborov a skupín "Od kolieska do kolieska" vykresľuje rôzne podoby a príležitosti tanečných zábav v živote vidieckeho obyvateľstva. Len máloktorý chlapec či dievča ostalo sedieť, keď začala vyhrávať muzika. Tancovalo sa v izbiciach, na humnách, na mostoch i ďaleko za dedinou, pod horou na balockom koliesku. Tanec vypovedal veľa o ľudských hodnotách. Primerane vytancovať svoju vyvolenú či očariť tanečným umom prísediaci a pokukujúci dav na muzike bolo umením, ktoré sa medzi ľuďmi vysoko cenilo. V dobe, keď humná postupne vystriedali garáže, našli si ľudia na tanec nové priestory. Polomčania tancovali "V zale na poľackovej" a tí druhí na parketoch kultúrnych domov. Dnes sa však ľudový tanec z našich životov takmer vytratil. Len málokedy sprevádza človeka pri radostných rodinných či pracovných príležitostiach.
Scenár a réžia : Vanda Krištofová; Účinkujú : Veronika Strigáčová, Folklórna skupina HEĽPAN, Folklórna skupina KÝČERA, Folklórny súbor PARTIZÁN, Folklórna skupina BREZINKY, Folklórny súbor MAGURA, Mirka Dorotovičová, Tanečná skupina BOČKOROŠI, Folklórny súbor MOSTÁR SENIOR.

4. časť: Piesne moje, piesne V ľudových piesňach sú vyrozprávané príbehy mnohých ľudských životov, múdrosti, radosti, cnosti, láska, vzťah k prírode, neresti, smútky, bolesti...  . Ľudová pieseň vypovedá o významných životných udalostiach, historických obdobiach, zamestnaniach, príslušnosti veku, pohlaviu. Ľudová pieseň na Horehroní je dôkazom vkusnej tvorivosti ľudí vyjadrenej prostredníctvom interesantných melódií, ich výnimočnou interpretáciou a poetikou textu. V programe Piesne moje, piesne, zaznejú ľúbostné, svadobné, žartovné, o rukovaní, tanečné.... (STV)