Reklama

Reklama

Píše se rok 1944 a Spojenci se chystají na invazi do Francie. V malém městě na břehu Lamanšského kanálu Walmington on Sea cvičí kapitán Mainwaring místní domobranu, která se skládá téměř výhradně ze starších mužů, jež zažene na útěk i rozzuřený býk. Když ale do města přijíždí elegantní novinářka Rose Wintersová, která o jejich příspěvku k válečnému úsilí hodlá napsat do časopisu, chtějí se muži předvést v nejlepším světle (k nelibosti svých manželek). Zejména kapitán Mainwaring a seržant Wilson, který v Rose poznal studentku, kterou kdysi učil na Oxfordu, jsou zcela uchváceni a ztrácejí veškerou ostražitost. Půvabná novinářka všechny zpovídá a fotografuje (aniž kdo tuší, že je to ve skutečnosti německá špionka a že objektiv jejího fotoaparátu míří na vojenskou techniku a vojenské mapy). Získané informace předává Němcům vysílačkou. MI5 ale zjistí, že z Walmingtonu je vysílán rádiový signál do Berlína. Agenti Cunningham a Meeks se tam okamžitě vydávají. Rose se mezitím připojila k četě domobrany během důležité hlídky v Doveru, která končí katastrofou – nekvalifikovaným zásahem domobranců se stane, že zde soustředěná obrovská síla tanků... se vznese do vzduchu, neboť jsou to nafukovací makety, určené ke zmatení nepřítele. Po tomto fiasku hrozí četě rozpuštění, zachránit je ale může zadržení špióna. Rose Mainwaringa lstí přesvědčí, že špionem je Wilson. Wilson je zatčen a do příjezdu MI5 internován v kostele. Dolly, sestra jednoho z domobranců Godfreye, jakási místní slečna Marplová, měla ale od začátku podezření na Rose. Všimla si, že její elegantní Chanel kostýmek je pravý a zavolala do Paříže, aby zjistila totožnost jeho majitelky. Tam jí ochotně sdělili, že tato dáma u nich nakupuje pravidelně a oblečení si nechává posílat – do Berlína. Rose mezitím přešla do akce: omráčila Veru, která náhodně objevila v jeskyni na pobřeží, její vysílačku a zmocnila se Mainwaringa, kterého hodlá dopravit na německou ponorku, jež už se vynořila u pobřeží a jejíž velitel si ho splete s Churchillem… (TV Nova)

(více)

Recenze (18)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Neměl jsem možnost ani vidět seroš z osmašedesátého ani film z jednasedmdesátého a tak mi nezbývalo než vzít zavděk tímto filmem. O jeho existenci jsem neměl zdání... Jednoho dne jsem však na ulici na chodníku nalezl plechovou cedulku velikosti pohlednice s výrazným nápisem DON'T PANIC - Dads Army Homeguard. K tomu samozřejmě bristská korunka a nápis Walmington on Sea. Sebral jsem jí, byla hezká a vtipná a doma se podíval na net jakou že to mají Britové dnes v jakémsi Walmingtnu domobranu... :-). K sehnání filmu už pak byl jen krůček i k jeho vidění. Jednak britské komedie já rád a britský humor vůbec a jednak komedie z války to je pro mně něco jako dortík s třešinkou. Tak co k tomu dodat. Děj nás přenáší do roku 1944 do jednoho městečka, které střeží parta taťků (spíše dědů), které už do té druhé války vzít armáda nechtěla. Pravda je mezi nimi i jeden mlaďoch kvůli plochým nohám:-). Muži domobrany pilně cvičí protože ví, že jejich den ještě přijde a velice rádi by si v téhle válce také udělali zářez a vydobili trochu té slávy jakou mají ti co létají tam nahoře se Spitfiry. Trpělivě snáší pošklebky velitele zatemňovací hlídky i důstojníka armády pod jehož velení spadají. Jelikož Němci potřebují vědět jaké síly jsou shromažďovány k předpokládanému vylodění, vysílají do oblasti střežené domobranou jednoho ze svých nejlepších špionů s krycím jménem ,,Kobra''. Tomu se podaří celkem rychle infiltrovat , ale muži jsou bdělí a na Skopčáky mají spadeno...:-) ------ Taťkova armáda je příjemnou britskou komedií s příjemným laskavým noblesním humorem. Nikdo tam neprdí, nekrká a přeci jsou hlášky vtipné a sympatické jsou i jednotlivé postavy členů domobrany. Trochu to připomíná francouzské Bažanty... Kdo má rád britský humor, který není pro každého nechť neváhá. Parta opravdu skvělých herců vám během těch 100 minut určitě párkrát vykouzlí úsměv na rtech. Dávám za 3 oškubané holuby. * * * ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Sestava domobrany, jejíž někteří členové pamatují války s Búry, byla luxusní a Catherina Zeta-Jones je pořád ještě kus. I karty byly rozdány celkem slušně a byl tu velký prostor pro celkem slušnou řádku komických situací. Jenže ty se někam vytratily a vzaly sebou i tradiční anglický humor. Sem tam se pár důvodů pro úsměv najde, ale to je sakra málo. 35% ()

Reklama

CheeseFigure 

všechny recenze uživatele

Skúsený zlosyn a banda dobrákov, ktorá má viac šťastia ako rozumu. A táto banda neschopákov nakoniec zlosyna porazí. Originálne? 100% nie! Zábavne? 100% áno! Dad´s Army je proste odpočinkový film so sympatickými hercami (i keď nie som nejaký fanda Catherine Zeta-Jonesovej), ktorý ma pár krát veľmi dobre rozosmial. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Otázky okolo Domácej stráže (Home Guard), ktorá skutočne vo Veľkej Británii existovala sa dostali na obrazovky predovšetkým na ostrovoch už po niekoľký krát. Asi najväčší úspech mal 60 dielny seriál vysielaný v rokoch 1968 až 1977, kedy ešte žilo veľké množstvo pamätníkov tejto britskej obrany. Domáca stráž bola zriadená v máji roku 1940 ako posledná britská obranná línia. Jej najdôležitejšou úlohou bolo v prípade vylodenia jednotiek OSI ich zadržať dovtedy pokiaľ sa riadna britská armáda nepreskupí do vybudovanej obrany. Členmi tejto viac ako 1,5 miliónovej armády boli muži vo veku od 17 do 65 rokov zapísaní najskôr do Miestnej dobrovoľníckej armády (LDV) a neskôr do Domácej stráže. Išlo výhradne o tých, ktorí neboli schopní alebo boli nespôsobilí pre vojenskú službu. Boli pripravovaní na inváziu, na likvidáciu nevybuchnutých bômb, obsluhy protilietadlových hniezd alebo obsluhy pobrežného delostrelectva. Počas druhej svetovej vojny ich zomrelo 1206 z veľkej väčšiny pri náletoch. Takže je nám jasné, že Domáca stráž existovala (rozpustená bola 31.12.1945) a zostatok vo filme vrátane mesta Walmington-on-Sea je fikcia ale film je typickou anglickou komédiou a ani sa nesnaži predstierať, že je niečo iné.. A prečo mi tzv. paprdovia sme lepší ako 18 roční sopliaci? 18 ročný myslí na sex každých 10 sekúnd, my len sem tam. Mladici toho v živote málo zažili a tak aj nepriateľa budú šetriť, my naopak sme večne podráždení a nerobí nám problém zabiť pár idiotov, ktorí si to zaslúžia a hneď sa budeme cítiť lepšie. Mladí neradi vstávajú včas a budia sa až po 10 hodine, my sme už dávno hore veď sme boli na záchode. Ak by nás nepriateľ zajal, mladý povie aj to čo nevie, my nepovieme nič lebo sme všetko zabudli. Vojenský výcvik je pre nás starších menší problém, ako pre mladých, zvykli sme si už na to že všetci (hlavne manželky) po nás neustále len kričia. Aj jedlo je výhodou pre nás, aj tak môžeme jesť iba kaše a tekuté jedlo. Kondička a prekážkové dráhy v boji nie je rozhodujúca, ešte nikde v boji som nenarazil na 2 metrovú stenu s pripraveným lanom, a ani nikde som nestretol vojaka, ktorý by predbehol náboj. A posledná rada dajte k nám ženy staršie ako 50 rokov, ktoré sú už po menopauze, sú ešte chladnejšie, ako my a bezpečnosť hraníc bude zabezpečená. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Slušný anglický humor, sice ne tak recesní jako u Pythonů, ale přesto je místy připomínal, dějově dost průhledné a občas jsem se v ději trochu ztrácel, asi chyba mého soustředění nebo přerušení filmu reklamou.  Zetu-Jonesovou znám jen podle jména, takže to, že hrála špionku, jsem se dozvěděl až na konci filmu. Byla v roli dost těžkopádná. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama