Reklama

Reklama

O syslech a lidech

(TV film)
  • USA Of Sousliks and Humans (festivalový název)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2012, 26 min

Režie:

Jan Hošek

Kamera:

Marián Polák

Hrají:

Kamil Halbich (vypravěč), Jitka Větrovcová

Obsahy(1)

Sympatické chlupaté zvíře, opředené řadou záhad, žijící v atraktivním prostředí golfových hřišť, letišť a stepí, je ideálním hrdinou televizního dokumentu. Po všech stránkách sympatické chlupaté zvíře, opředené řadou záhad, žijící v atraktivním prostředí golfových hřišť, letišť a stepí. Sysel obecný. Patří v mnoha ohledech mezi naše nejpozoruhodnější savce: každý ho zná – a přece ho málokdo viděl na vlastní oči. Dokonce i odborníci o něm vědí dosud jen velmi málo. Ještě nedávno to byl pronásledovaný polní škůdce – dnes patří mezi nejvzácnější savce Evropy.
Sysel je stepní živočich a do Evropy se rozšířil teprve s takzvanou kulturní stepí, tedy se zemědělskou krajinou. Současné změny mu ale nevyhovují, a proto postupně mizí z velké části kontinentu. Například v Německu už sysel vyhynul, a tak dnes leží severní i západní hranice jeho výskytu na území naší republiky.
Zajímavé je současné rozšíření tohoto druhu u nás – prakticky všechny syslí kolonie najdeme na uměle vytvořených a udržovaných plochách, zejména na letištích nebo golfových hřištích. Asi nejznámější a zároveň největší z nich leží paradoxně v Praze – na ploše letňanského letiště. Jak se tam syslové dostali? To je dosud záhada – všechny pokusy o umělé přestěhování kolonií, které podnikli ochránci přírody, až dosud selhaly. Podle vzpomínek pamětníků ale přinejmenším některé z kolonií kdysi vznikly právě umělým vysazením.
V roce 2009 zahájili zoologové z pražské přírodovědecké fakulty spolu s ochranáři výzkumný projekt, dosud největší svého druhu v Evropě, jehož cílem je získat o syslovi maximum informací. Víme, že je to společenské zvíře, které žije výhradně ve velkých koloniích – o jejich struktuře a vzájemných společenských vztazích jejích členů je však dosud známo jen velmi málo. Zdá se například, že syslové se domlouvají pomocí poměrně složitého „jazyka" složeného z různých druhů hvízdání. Zajímaví jsou také specifičtí cizopasníci syslů a některé druhy brouků, kteří krmí své larvy právě syslím trusem.
Sysel je tedy nejen sympaťák, ale může být zajímavým objektem zkoumání, a také důležitým klíčem k pochopení historie naší krajiny a k její ochraně. (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

Oskeruše 

všechny recenze uživatele

Sysly mám ráda už od doby, kdy se jeden z nich pokoušel obelstít polní žínku Evelínku v dětské knize Františka Nepila. Veškeré mé znalosti o tomto roztomilém zvířátku ovšem pochází ze stejného zdroje, což si syslík nezaslouží. Pěkně udělaný dokument nabízí nejen informace o stavu syslů v českých luzích a hájích (nebo spíš kulturních stepích), ale i zajímavosti z jejich pro člověka dosud tajemných hlodavčích životů. Kromě detailních záběrů na sysly samotné oceňuji názorné mapky a komentáře odborníků i amatérských nadšenců. Povedený film o hopkajícím bohatství letištních ploch, golfových hřišť a sídlištních pustin. ()

Filomena.I. 

všechny recenze uživatele

Jedno máme společné: Milujeme meruňky. Ohlodáme je až na kost – totiž na pecku. V padesátých létech soudruzi zlikvidovali mosaikovitost polí. Zmizeli meze stráně i syslové, kterým byl „zabaven majetek“ jako statkářům a vyobcováni byli ze svých domovů. Jemně tkaná struktura se změnila v koláč velkých ploch. A navíc úbytku došli kvůli predátorovi – kočce domácí. *** Sysel – souputník a kronikář prostředí, ve kterém žijeme. Navrací se díky polo-přirozenému chovu. Jde s dobou (co jiného mu zbývá). Zdá se, že zalíbilo se mu létání, tak obydlí hloubí přímo na letištích. Za příplatek zapanáčkuje i v kempech pro turisty. Pro nedostatek svého přirozeného prostředí vytvořil syslí sídliště na sídlišti. Okoštovav vína moravského, rozhodl se vzít práci jako strážce vinic na jižní Moravě a přizpůsobiti se nezvyklému hustě zarostlému terénu. Milovníci surrealismu obsadili Hadcovou step s výhledem na komíny jaderné elektrárny Dukovany. Tak se opět zabydlují v naší krajině. Sysel je náš dlouholetý souputník. Naše „kulturní památka“. „Chrám opravíme. Však sysla ani s nejlepší technologií klonovací nevyrobíme.“ Kdo by si nezamiloval hbité zvířátko s mandlovýma očima a kožíškem žíhaným skořicovým. * Cos o syslech a lidech v Deníčku. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Syseľ obyčajný (Citellus Citellus) - V jednej múdrej knihe (Svet živočíšnej ríše) som si o nich prečítal niečo v tomto duchu: "Sú to menšie hlodavce s krátkymi v srsti skrytými ušnicami a s krátkym chvostom. Spôsobom života patria do skupiny zemných veveríc. Keď vidia približovať sa predátora prenikavo hvízdajú. Dokážu výborne hrabať. Obývajú johovýchodnú a strednú Európu. Ich izolované kolónie žijú i na území Česko-Slovenska." No a v dokumentárnom filme "O syslech a lidech" som sa o tomto živočíšnom druhu dozvedel ešte omnoho viac. *** ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Poučný a zábavný dokument. O syslech jsem věděl jen to , že pří táboření na punkovém festivalu ve Vyškově na syslí louce se 7 tisíci návštěvníky se neměl stavět stan na jejich dírách a dělat do nich potřebu. Syslové ale asi poslouchali jiný styl hudby. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama