Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americký jaderný fyzik Peter Standish (Tyrone Power) pracuje v londýnské laboratoři. Jeho kolega Roger Forsyth (Michael Rennie), mu pronajme byt v paláci na Berkeley square, v dochovaném domě z 18. století. Peter tu dobu studoval, miluje ji a opakovaně říká, že by v ní chtěl žít. Jednoho dne ho úder blesku skutečně přenese do roku 1784, kde je považován za jiného Petra Standishe, amerického příbuzného rodiny Pettigrew, které palác patří. Peter ví, že podle knih by se měl brzy zamilovat do Kate Petigrew (Beatrice Campbell) a měl by se s ní oženit, jenže jemu se ještě víc líbí její sestra Helena (Ann Blyth), o které není v historii kupodivu ani zmínka. Jeho jazyk a chování se ale zdá podezřelé, protože neodpovídá zvyklostem 18. století. Jediný člověk, kterému to nevadí, je právě Helena, která se do něj zamiluje. Petr zase zjišťuje, že jeho představy se nenaplnily a obdiv k osmnáctému století v konfrontaci s realitou poněkud vadne – lidé jsou myšlenkově hodně omezení, chudoba je hrozná, hrozí nemoci a epidemie a všeobecná špína mu taky vadí. Nakonec Heleně přizná, že je z budoucnosti. Dívku to nejen nevyděsí, ale její zájem ještě stoupne. Peter ovšem ví, že si má vzít její sestru a že nesmí změnit historii, jenže když udělá další faux pas na večírku v přítomnosti vévodkyně z Devonshiru (Kathleen Byron), Kate se naštve a veřejně prohlásí, že si ho nikdy nevezme. Jeho divné chování nakonec dotlačí Pettigrewovy k tomu, aby ho dali do blázince, ale v tom opět udeří blesk a Peter se octne opět v současnosti. Seznámí se s Rogerovou sestrou Martou (také Ann Blyth), která je podobná Heleně. Na hřbitově pak zjistí, že původní Helena zemřela zármutkem několik týdnů poté, co by umístěn do blázince. (Peabody)

(více)

Recenze (1)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Modernější vize románu Henryho Jamese o cestování časem do 18. století. Při srovnání s první filmovou adaptací, s filmem Berkeley Square, který spadá ještě do báječné pre-code éry, The House in the Square je stylizovanější, úhlednější a ikdyž standardně mívám libé pocity ze stařičkých Technicolových zážitků, Tyrone Power a Ann Blyth mi srdce rozhodně nelámou. Nicméně látka je to výtečná a brala bych všemi deseti novou minisérii. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (3)

  • Film je natočení v podobném konceptu jako Čaroděj ze země Oz (1939). Rámcový příběh ze součastnosti je černobílý, cesta časem je natočena na Technicolor. (NinadeL)

Reklama

Reklama