Mijako, ostrov dlouhého života

(TV film)
  • Francie Miyako : Vivre cent ans, vivre heureux ! (více)
Francie / Německo, 2007, 52 min

Co se skrývá za legendární dlouhověkostí obyvatel japonského ostrova? Několik receptů na to, jak se ve zdraví dožít opravdu vysokého věku. Mijako je ostrov v souostroví Rjúkjú na jihu Japonska, spadající pod prefekturu Okinawa. Obyvatelé této části světa se dožívají výjimečně vysokého věku a neskrývají, že při tom kypí zdravím. Na tomto ostrově není žádnou výjimkou, že rodiny mají nejen žijící babičky a dědečky, ale i prababičky a pradědečky, nebo dokonce praprarodiče. Jaké je tedy tajemství tohoto ostrova a jeho obyvatel? Mají zde snad nějaký utajený zdroj elixíru věčného života? Kdepak! Skutečnost zdaleka není tak tajemná a za zdejší dlouhověkostí se neskrývají žádné nadpřirozené síly. K významným faktorům ovlivňujícím dlouhověkost zdejších obyvatel patří totiž zcela přirozené věci. Kromě příznivého klimatu a zdravé stravy, skládající se především z ovoce, zeleniny a ryb, pak také zdejší tradiční úcta ke stáří a ke všemu, co starší mohou společnosti poskytnout. Ať už se jedná o předávání životních zkušeností a znalostí, starých tradic, rituálů, původních řemesel, uměleckých technik nebo náboženských obřadů, to vše přijímají mladší od starších s vděkem a úctou. Kromě všech těchto faktorů je také důležitou podmínkou dosažení vysokého věku, a na tom se všichni zdejší obyvatelé shodují, vést prostý a smysluplný život. Člověk nesmí nikdy sedět se založenýma rukama nebo se nudit. Protože jenom skrze pilnou práci, která je životním posláním, může každý nalézt svůj „ikigai", neboli životní zdroj. Něco, co dává jeho životu smysl. A nalézt tento zdroj je velice důležité, protože právě „ikigai" je tou hlavní příčinou dlouhověkosti. (Česká televize)

OG_Swifty

Dokument, který je sondou do života 3 stoletých důchodců (chovatel dobytka, tkadlena a hudebník). Na ostrově Mijako žijou důchodci v domcích, co vypadaj jak trafostanice u nás na sídlištích, a jsou stále aktivní. I přesto, že všichni ty důchodci vypadaj jak ghoulové z Fallouta, tak to celý působí strašně sentimentálně a člověk si říká, že jsou to prostě frajeři a chtěl by tam na starý kolena žít taky. Když na konci dokumentu starej pinďour prodal tele za nadprůměrný výdělek a tkadleny učednice završí svou práci utkáním látky na kimono za čtvrt mega, musel jsem zamáčknout slzu dojemnosti. ()