Reklama

Reklama

Smrtonosná past 2

  • USA Die Hard 2 (více)
Trailer

Policista John McClane čeká na letišti ve Washingtonu, až přiletí jeho žena. Ve stejnou dobu je v jiné zemi za přísných bezpečnostních opatření do letadla naložen svržený diktátor generál Esperanza, který má být předán k soudu do USA. Nedaleko washingtonského letiště přijedou ke starému kostelu ozbrojení muži, zabijí správce a vysílačkou dají někomu zprávu, že vše probíhá podle plánu. V letištní hale se pohybuje několik mužů jednajících podle stejného plánu. Dvou z nich si všimne John a začne je sledovat až do zázemí pro personál. Když po nich chce doklady, dojde k přestřelce, při které John jednoho z mužů zabije. Když pronásleduje druhého, je zatčen letištní policií a muž uprchne. Přidá se ke zbytku skupiny, kterou vede plukovník Stuart a která si základnu vybudovala ve starém kostele... John jde za kapitánem letištní policie, aby pořádně místo činu vyšetřili, ale ten si je jistý, že jen někdo kradl kufry, a případem se odmítá zabývat. John si provizorně sejme otisky mrtvého muže a pošle je faxem Alu Powellovi, aby mu je prověřil. Powell zjistí, že muž je podle záznamů mrtvý už dva roky a pravděpodobně se jedná o žoldáka. John předpokládá, že má něco společného s příletem Esperanzy, největšího drogového obchodníka...  Venku se zatím strhne silná bouřka, hlavní letiště je uzavřeno a letadla čekají na přistání. Stuart se svými muži zřídili v kostele řídící letové centrum, odpojí celou řídící věž a zhasnou všechny přistávací dráhy. Pak Stuart zavolá řídící věž a oznámí jim, že když nechají Esperanzovo letadlo přistát dle jeho pokynů a dají mu letadlo s plnou nádrží, odletí a vrátí jim řízení letiště. Technik Barnes přijde na způsob, jak lze zprovoznit komunikaci na letišti z nového terminálu ve výstavbě, a spolu se zásahovou jednotkou se tam vydává. I tam však čekají teroristé a celou jednotku postřílí. Barnese zachrání John McClane, který se zde objeví. Uvědomí si, že vše byla jen návnada k odvedení pozornosti a k tomu, aby letiště obětovalo své nejlepší muže. Stuart zavolá velení řídící věže a oznámí jim, že svým pokusem o obnovení komunikace nedodrželi jeho podmínky. Jako trest nechá spadnout jedno letadlo tak, že mu překalibruje výšku, kterou ukazují pilotovi přístroje. John se pokusí letadlo varovat světlicemi, ale marně... Vláda posílá na letiště speciální protiteroristickou jednotku vedenou majorem Grantem. Barnes dostane nápad, že by mohli ke komunikaci s letadly využít navigačních majáků a teroristé to nezjistí. Opravdu se to povede, a tak o situaci na letišti mohou informovat všechny piloty. V letadle, ve kterém je McClaneova manželka je ale ambiciózní reportér Thornburg, který frekvenci odposlouchává také a chce to pro sebe využít... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (737)

H34D 

všechny recenze uživatele

"How can the same shit happen to the same guy twice?" Inu, spíše nemůže, protože Die Hard 2 rozhodně není totéž co jednička a teď se podržte, líbí se mi totiž více! Renny Harlin možná není kdovíjaký světový režisér a McTiernanova realistická elminiace protivníků jednoho po druhém je ta tam, ale Die Hard 2 má díky své odvážnější akci, nadsázce, humoru a dokonale vystihnuté atmosféře Vánoc a pokroku 90. let své neopakovatelné kouzlo, nostalgikovo srdce jen zaplesá... A se slušným scénářem obsahujícím i nějaký ten nečekaný zvrat, explodujícími letadly a božím Bruce Willisem je to zkrátka totální nářez. 9/10 ()

Matty 

všechny recenze uživatele

"Já to nedělám poprvé" John je v tom zase až po uši, a ono "zase" se stává terčem řady vtipů reflektujících mcclaneovský kult, kult hrdiny, který je magnetem na průsery (neboli teroristy s cizím přízvukem). Schopnost dělat si srandu ze sebe samého (a z pokračování obecně) je velkým plusem druhé Smrtonosné pasti, která po celou dobu chytře využívá toho, že víme, co od sequelu očekávat. Pročež se toho buď nedočkáme, nebo dočkáme nečekaně brzy, nebo v nečekaně velkém množství. Postmoderní sebeuvědomělost z filmu nečouhá, funguje pod rouškou bravurně strukturovaného vyprávění. Během stručné expozice se dovíme velké kvantum potřebných informací (zase jsou Vánoce, John se přestěhoval do L.A., pořád je ženatý a polda), jsme připraveni, že střet dobra se zlem bude mít opět podobu střetu organizované tuposti a individuálního důvtipu (padouši jsou major, generál a plukovník, hodně se pracuje s vojenskými narážkami, na Pearl Harbor, Iwo Jimu a hláškami typu "Vyhráli jsme bitvu"), střetu moderních technologií a mcclaneovské ruční práce (na rozdíl od manželky nepovažuje John za největší vymoženost 90. let telefon v letadle, nýbrž mraženou pizzu) a objevují se motivy, které budou v různém kontextu využívány v průběhu celého filmu (pokuta za špatné parkování, dotěrná reportérka). Prostředí tentokrát není omezeno na jeden barák, ale stále jde o 3, nanejvýš 4 uzavřené lokace (kostel, letadla, letiště), z nichž scenáristé vytěžují maximum. K dosažení hlavního cíle je třeba vyřídit pár vedlejších questů, z nichž jeden (navádění letadla) nevyjde - nenaplnění očekávání - a slouží jenom k posílení Johnovy frustrace a touhy zabodnout zlosynům rampouch do oka (nebo něco podobného, gore záběrů mírně přibylo). Ve správnou chvíli je přihozena další komplikace a deadline (letadlu s manželkou zbývá palivo na 90 minut) a nechybí ani zvrat těsně před závěrem. Proč je kruciprdel dneska tak těžké napsat něco stejně chytře zábavného? 85%Zajímavé komentáře: novoten, JohnnyD, 01001, Mahalik ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Český dabing so Soukupom ako McClaneom je na prd. To ale nie je ten dôvod, prečo dávam tak nízke hodnotenie. Bolo to proste slabučké, i keď pár vecí sa dalo. Nápad o obsadení letiska by ušiel, ale nápad to urobiť drsné, ale trápne drsné bol prehnaný. Krv je totiž tak priehľadne umelá, že to film veľmi kazí. Čerešničkou na torte je McClanenove číslo na krídle lietadle na konci, ako sa bije sa Stuartom. Bolo to príšerne natočené. Neviem ako to vysvetliť, ale atmosféra filmu bola na dne a príbeh strácal pointu, plus príšerne urobené drsné scény. Chýbalo mi čaro jednotky. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Druhej dil v podstate splnuje pravidla dvojek, vseho vic. Willis tentokrat radi na letisti i mimo nej, je tu o dost vic akce, o hodne vic hlasek a o hodne vic mrtvol nez v prvnim dilu. Jinak je v podstate vse pri starym. Akorat ty zaporaci se tentokrat moc nepovedli. Druhej dil uz sice neni takovej kult jako dil prvni, ale stejne jako prvni dil je to zabavna jizda od zacatku do konce, tudiz opet jasnejch 5* a zrejme nejlepsi film Renny Harlina. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

"Další suterén, další výtah. Jak je možný, že se to stane hned dvakrát?" První díl je zaslouženým kultem, ale já musím jít proti proudu a druhou Past vychválit ještě o něco víc. Harlin bere příběh od podlahy, nechává McClanea být znovu zranitelným poldou, se kterým občas někdo zamává a zcela samozřejmě si poradí i s přirozeným a překvapivě propracovaným přerodem do zachránce. Situace jako vystřižená z Nakatomi Plaza tak díky letištnímu prostoru působí umocněná na druhou. Jedinou výhodu si tak předchozí dobrodružství nechává v hlavním záporákovi, letištní fantom totiž není osobnost Hansova typu, ale pouze sadistický bad guy. O ten kus lepší než jednička je Die Harder hlavně o akci, která tu vypadá ještě drsněji i ladněji než u staršího bratříčka. 90% ()

Galerie (48)

Zajímavosti (55)

  • Súboj medzi Johnom (Bruce Willis) a Stuartom (William Sadler) na krídle lietadla sa natáčal niekoľko nocí. Hlavným problémom bol nedostatok skutočného snehu. (WalterIK7)
  • Skladba, která průběžně hraje celým filmem (zejména, když se tam vyskytuje hlavní padouch Stuart), a rovněž v závěrečných titulcích, je symfonická báseň „Finlandia“ finského skladatele Jeana Sibelia. (Idée_fixe)

Reklama

Reklama