Džidaigeki wa šinazu: Čanbara bigakukó

• Japonsko 時代劇は死なず ちゃんばら美学考 (více)

Vavča

Roku 1908 byl natočen v Japonsku první film žánru džidaigeki, tedy filmy kulminující spektakulárním šermířským soubojem (čanbara). Po technické stránce je dokument průměrný, ne-li až až pod hranicí únosnosti, ale zase to není jen mluvící hlava, jen nebyl dobrý nápad dávat tam zpočátku průvodkyni, která tam za chvíli nemá žádnou roli a zmůže se jen na přikyvování. Po informační stránce je to však dokument jedinečný, protože ukazuje úryvky těch úplně nejstarších předválečných filmů. Je popsána historie vzniku prvních studií, v jakých improvizovaných podmínkách tehdejší filmaři fungovali, když si kostými, rekvizity, museli často dělat narychlo sami. Po 2sv. přišel krátký zákaz žánru, aby se v 50.letech dostal žánr na vrchol, zatímco v 60. letech přišel postupný pád, nahrazení filmů, televizí. V roce 1959 mělo Japonsko 100 miliónů obyvatel a počet prodaných lístků dával číslo 11 návštěv kina ročně na 1 osobu! Potěší i představení akční choreografie, informace, jako že většina mečů jsou hliníkové, plastové napodobeniny, protože skutečné meče jsou příliš těžké a používají se jen zřídka. Film se snaží dobrat podstaty, co je vlastně džidaigeki, a mnoho pamětníků, tvůrců, herců dává svoji odpověď. Jen mě trochu mrzí, že už se nezmínilo, jakou renesanci prodělal žánr po roce 2000 díky Kitamurovi a dalším. ()