Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

Autogram

Agent sa zamiluje a to sa ťahá celým filmom až tak, že všetko ostatné veľmi nedáva zmysel. Posiela svoju lásku do nebezpečných situácií a zachrániť ju musí až celkom pred koncom, aj to jednoduchou lsťou. Banálne aj na film-noir, ktorého fanúšikom veľmi nie som a nestanem sa ani po tomto Hitchcockovi. ()

vyfuk

Po roce jsem se vrátil na místo činu. Před více než rokem jsem viděl drtivou většinu Hitchcockových děl a uvědomil jsem si, že nejen, že není neomylný, ale, že za vyzdvihnutí z jeho tvorby stojí prakticky málo. Což je dosti smutné. I tak ale opět se nacházíme v bodě, když jsem objevil filmy, které jsem měl uložené, ale neviděl jsem je. A jeden z nich je právě tento. Člověk by hlavně řekl, že ona pauza někoho osvítí a hlavně nastane stav odpočinku. Bohužel ne. Film pro mě prakticky neměl příběh. Dívka se zamiluje do hlavní postavy (klasika), poté spolu něco podnikají (klasika), jejich linky jsou plněny spoustou konverzací, žádnou zápletkou ani akcí (klasika) a nakonec i ending, který vlastně nic neříká a uzavírá film stejně jako kdyby ho uzavřeli ve dvacátý minutě filmu. Obrovská škoda. Nevýslovná.Ale už asi si zvyknu na to, že od Hitchcocka se mi opravdu budou líbit asi jenom čtyři filmy. ()

Pecival

Cary Grant je opravdu neskutečný švihálk, to se jen tak nevidí. Ingrid Bergman je taky hodně šik. Ono celkově je to spíš taková romantika, napínavé to moc není a celá ta špionážní linka je navíc než nosný děj. Ale když na ně se tak dobře kouká .. :) ()

Hollohlaway

Herecky se tomu nedá nic vytknout, i když studený Cary mi pořád přišel hrozně divný. Oproti jeho komediím nebo romancím je to nezvyk. Střihem, světlem a stínem a polodetaily budovaná dramatičnost se neopírá o dramatický děj, celé špionážní pozadí historky je potlačeno na úkor lovestory mezi hlavními postavami. Což mi přišlo trochu škoda, více napětí a zvratů by filmu jen prospělo. ()

vitekpe

Ingrid nemuzu (stejne jako Katherine a Audrey H.)...nezlobte se, nevim proc to tak je. Nicmene zpet k filmu: Claude Rains potesil, Grant nevim...zdal se mi tu nejaky prilis nezucastneny... Radsi se budu zkratka soustredit na jinou Hitchcockovu tvorbu, tohle me moc nevzalo a ani pribeh se mi nezdal buhvi jaky...na konci sice trosku thriller, ale myslim ze jsme uz videli i napinavejsi... :-) ()

Sdoom

Tentokrát to jsou pro Hitchcocka sice lepší 3 hvězdičky, ale naprosto iracionální a divný úvod a chabě vygradovaný závěr mi nedovolují dát víc. Musím říct, že scénář je tentokrát výborný, protože netrpí nedostatky jiných mistrových filmů (naivita, nelogičnost v jednání postav - až na ten úvod). Bohužel mi zážitek pokazil dost špatný dabing Ingrid Bergmann, asi se budu muset podívat na originál a možná i ten úvod pak dostane jiný rozměr a já budu moci přidat tu čtvrtou hvězdičku. ()

Arkanoid

Film príliš pomalého tempa a plytkých charakterov sa veľmi spolieha na svojich hereckých predstaviteľov a neponúka výraznú katarziu. Všetko je nakoniec vyriešené jednoducho a schody nie sú využité tak hrôzostrašne, ako to len HItchcock dokázal inde. Hybrid romantickej drámy a špionážneho thrilleru tápe v špionáži a thrilleri, kým nemá dostatočne vykreslené svoje postavy na romantickú drámu. ()

Chegi

Perfektní love-thriller, při kterém jsem znovu pochopil, proč se režisérovi přezdívá "mistr napětí". I když, abych byl upřímný, nejde tu v první řadě o nacistický plán, jak znovudobýt svět, ale o snahu zachránit svou vyvolenou. A ač Bergmanovou moc nemusím, tak do této role pasovala precizně. Posledních 20 minut jsem si navýsost užil. Masterpiece. (10. Hitchcock) ()

Han22

Na Hitchcocka neskutečně slabý. Dcera nacistického zločince poznává a zamiluje se do tajného agenta a aby pronikla do sítě nacistů, vdá se za jednoho z nich. Vzniká milostný trojúhelník a bohužel ten tvoří většinu filmu - v podstatě je to o tom, jestli se nakonec Bergmanová a Grant dají dohromady. Thrilerová zápletka prakticky neexistuje a ve finále není vůbec dořešená (SPOILER - co se stane se skupinou?). Samozřejmě je to solidně natočené i zahrané - hlavně Bergmanová tu opravdu exceluje ve všech polohách, nicméně je to dost nuda. ()

HiddenDragon

[pozor spoilery!] Nechapu nazev CSFD profilu, protoze v TV je to uvadeno jako "Pochybna zena". Jedna se o romanticko-spionazni snimek z obdobi tesne po valce, kdy je v USA odsouzen kolaborant s Nemci. Jeho dcera Alicie (Bergmanova) ho za jeho ilegalni cinnost nenavidi a utapi se v zalu. V tomhle stavu je na ni nasazen agent Devlin (Grant), aby ji ziskal pro tajnou akci v Brazilii, kvuli jejim kontaktum na otcovy spolupracovniky, byvale nacisty. I kdyz nerada, nakonec svoli a vydava se na cestu, podobne jako proslula valecna spionka "Mata Hari". S Devlinem se ale do sebe brzo zamiluji, coz neni pro jeji ukol vubec dobre. Ukaze se totiz, ze jeji praci je ziskat si prizen jednoho z nacistu. // Remeslne i vizuelne dobre natocena cernobila lovestory okorenena napetim. Z dnesniho pohledu uz film ale pusobi trochu tezkopadne a misty neprilis verohodne (napr. setkavani se s agentem vsem na ocich). Neni v nem ani trochu akce, je zalozen na dramaticky vystupnovanych scenach, ktere zvlada dobre. Ale napr. jeden z ukolu Alicie - odcizeni klice - je na tehdejsi dobu zvlastne vyresen. Myslim, ze i tehdy by stacilo jen obtisknout do plasteliny a nechat vyrobit kopii, jak to zname z modernich bijaku....tady se ukradne original, na coz se logicky brzo prijde, a kolem toho se pak toci cela druha pulka filmu. Mozna filmu krivdim - prece jen prvni Bond vznikl az r. 62. Kazdopadne ustredni dvojice B+G hraje skvele. ()

Revolver

Nikdo by nedokázal spojit prvky romantiky a thrilleru tak jako Hitchcock. Zpočátku normálně rozvíjející se romantický film postupně přejde do napínavého thrilleru při kterém se napětím tají dech(zvlášť při závěrečné scéně na schodech). Herecké výkony za režií rozhodně nijak nezaostávají a to zejména v případě Ingrid Bergman. I když Pověstný muž zdaleka nepatří mezi nejlepší mistrovi kousky, rozhodně by neměl ujít pozornosti žádného fanouška tohoto geniálního režiséra. ()

Peiper2

Opravdu trošku jiný film od Hitchcocka než ty, které jsem zatím viděl. Napínavé to bezpochyby je a celou druhou polovinu filmu jsem seděl jak přibitý a čekal, jak todle dopadne. Jenže ten konec mě právě trošku zklamal, protože narozdíl od jiných mistrových filmů, kdy mě většinou závěr hodně překvapil, zde jsem něco podobného očekával. Přesto filmu nelze upřít zajímavý nápad, skvělou režii, kvalitní herecké výkony a již zmiňované napětí. Trošku slabší 4 hvězdičky, ale 3* jsou zase příliš málo. ()

Kovaja odpad!

Zatím jediný film od Hitche který mě absolutně nezaujal!!!!Stih sem si při něm přečst noviny.Absolutně mě nezaujal děj ani hlavní postavy.Je mi to líto ale opravdu sem byl zklamán:-(( ()

Hanys_

Špionážní romantika v Hitchcockově podání. Kupodivu je zde více romantiky než nějakých napínavých scén, ikdyž minimálně 2 rozhodně stojí za to (vinný sklípek a parádní závěr). 7.5/10 ()

Perry-

Nevyvážené.. první polovina příliš dlouhá a druhá zase příliš krátká :) Poslední půlhodina je pak celkově skvělá... 70% ()

F.W.Colqhoun

Nedá si někdo šálek výborné brazilské kávy? Pověstný muž asi není tak pověstný, jak by měl. Alepoň já jsem o jeho jedinečné existenci netušil. O to radostnější tohle pozdní setkání setkání bylo. I když Hitchcock dnes už coby Mistr hrůzy neobstojí, schopnost jeho filmů napínat diváky jako trenýrky časem neutrpěla. Ukolébán kolonkou "romance" a očekávaje spíš jihoamerickou selanku v intencích Chyťte zloděje, ocitl jsem se při sledování nervy-drásajícího honu na jihoamerické nácky jaksi nepřipraven. Hitch i tentokrát servíruje povinné minimum ikonických scén - UNICA, zábavné a přece zneklidňující scény s dominantní matkou, která kouří v posteli doutníky, výmluvný závěrečný výjev návratu do domu a samozřejmě náckovská interpretace Maruši. Noirový zážitek s minimem nadsázky ozvláštňují rafinované záběry půvabně nafrčené Ingrid Bergman a neobvykle nežoviální a disciplinovaný Cary Grant. Tohle jsem určitě neviděl naposledy. ()

Jorge-Z

Film, se může tvařit jako špionážní, ale o to tady vůbec nejde. Hlavní motivem je láska a tu umí Hitchcock vyjádřit skvěle. Jak jinak skvělý Grant s krásnou Bergman. ()